« חזרה לרשימת תוצאות החיפוש  
SULFUR TRIOXIDEICSC: 1202 (דצמבר 2022)
CAS #: 7446-11-9
מספר או"מ: 1829
EC Number: 231-197-3

  סיכונים אקוטיים מניעה כיבוי אש
אש ופיצוץ אינו בעיר. בשריפה משחרר נדפים (או גזים) מגרים או רעילים. תגובות רבות עלולות לגרום לאש או פיצוץ. חימום יגרום לעלייה בלחץ עם סיכון התפוצצות. ראו הערות.  סיכוני אש ופיצוץ במגע עם בסיסים, חומרים בעירים, חומרים מחזרים, מים או חומרים אורגניים.  יש למנוע מגע עם חומרים בלתי תואמים. ראו סעיף סיכונים כימיים.    אין להשתמש במים. במקרה של שריפה בסביבה, יש להשתמש באמצעי כיבוי מתאימים.  במקרה של שריפה: יש לקרר את המכלים וכו' על ידי ריסוס במים. יש למנוע מגע ישיר עם מים. 

 יש למנוע יצירת אוירוסול טיפתי! יש להימנע מכל מגע עם החומר!  בכל המקרים יש להתייעץ עם רופא! 
  תסמינים מניעה עזרה ראשונה
נשימה שיעול. כאב גרון. תחושת צריבה. קוצר נשימה. נשימה מאומצת.  יש להשתמש באוורור, יניקה מקומית או הגנה על הנשימה.   אוויר צח, מנוחה. תנוחה חצי זקופה. ייתכן שיהיה צורך בהנשמה מלאכותית. יש לפנות מיידית לטיפול רפואי. 
עור אדמומיות. כאב. בועות. כוויות עור חמורות.  כפפות מגן. ביגוד מגן. סינר.  יש ללבוש כפפות מגן בעת מתן עזרה ראשונה. יש לשטוף תחילה עם כמות גדולה של מים במשך 15 דקות לפחות, ולאחר מכן להסיר בגדים מזוהמים ולשטוף שוב. יש לפנות מיידית לטיפול רפואי . 
עיניים אדמומיות. כאב. כוויות חמורות.  יש להשתמש במגן פנים או במיגון לעיניים בשילוב עם הגנה על הנשימה.  יש לשטוף עם הרבה מים במשך מספר דקות (להסיר עדשות מגע אם ניתן בקלות). יש לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. 
בליעה כוויות בפה ובגרון. תחושת צריבה מאחורי עצם החזה. כאב בטן. הקאות. הלם או התמוטטות.  אין לאכול, לשתות או לעשן במהלך העבודה.   יש לשטוף את הפה. אסור לתת שום דבר לשתות. אין לגרום להקאה. יש לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. 

טיפול בשפך סיווג וסימון
יש לפנות את אזור הסכנה! יש להתייעץ עם מומחה! הגנה אישית: חליפת מגן מפני חומרים כימיים כולל מערכת נשימה עצמאית. אין לאפשר חדירת החומר לסביבה. אין לשטוף לביוב. אוורור. יש לאסוף את הנוזל הדולף למיכלים מכוסים. יש לספוג את שאריות הנוזל בחול יבש או חומר סופג אינרטי. אין לספוג בנסורת או בחומר סופג דליק אחר. לאחר מכן יש לאחסן ולסלק בהתאם לתחיקה המקומית. 

בהתאם לקריטריונים של UN GHS

corr
גורם לכוויות חמורות בעור ולפגיעה בעיניים.
עלול לגרום לגירוי בדרכי הנשימה.
עשוי להיות קורוזיבי למתכות
ראו הערות 

שינוע
סיווג UN
קבוצת סיכון לפי UN (או"מ): 8; קבוצת אריזה לפי UN (או"מ): I 

אחסון
יש לעיין בהוראות היצרן לקבלת תנאי אחסון נאותים. יבש. סגור היטב. יש לאחסן באריזה מקורית בלבד. יש להפריד מדברי מאכל ומזון לבעלי חיים וחומרים בלתי תואמים. ראו סעיף סיכונים כימיים. יש לאחסן רק כאשר החומר התייצב. 
אריזה
אטומה לאוויר.
אריזה בלתי שבירה.
יש לשים אריזה שבירה בתוך מיכל בלתי שביר סגור.
אין לשנע עם דברי מאכל או מזון לבעלי חיים. 
SULFUR TRIOXIDE ICSC: 1202
מידע פיזיקלי וכימי

מצב פיזיקלי; מראה
HYGROSCOPIC LIQUID OR SOLID IN VARIOUS FORMS. (ראו הערות). 

סיכונים פיזיקליים
האדים כבדים מהאוויר. 

סיכונים כימיים
החומר הינו מחמצן חזק. הוא מגיב באלימות עם חומרים בעירים ומחזרים ותרכובות אורגניות. לפיכך גורם לסיכון אש ופיצוץ. מגיב באלימות עם מים ואוויר לח. זה מייצר חומצה גופרתית. לפיכך גורם לחום ולסיכון אש או פיצוץ. תמיסה במים הינה חומצה חזקה. הוא מגיב באלימות עם בסיסים והינו קורוזיבי למתכות. זה מייצר גז דליק/נפיץ (מימן - ראו כרטיס ICSC 0001). ראו הערות. 

נוסחה: SO3
משקל מולקולרי: 80.1
נקודת רתיחה: ‎44.8°C
נקודת התכה: ‎17°C
צפיפות יחסית (מים=1): 1.9
מסיסות במים : תגובה אלימה
לחץ אדים, kPa ב-25°C‏: 57.7
צפיפות אדים יחסית (אוויר=1): 2.8
צפיפות אדים יחסית של תערובת אדים/אוויר ב-20°C (אוויר=1): 1.2-2
ראu הערות. 


חשיפה והשפעות בריאותיות

דרכי חדירה
השפעות מקומיות משמעויות בכל דרכי החשיפה. החומר עלול להיספג לגוף בשאיפת האדים שלו. 

השפעות חשיפה לטווח קצר
החומר הינו קוקוזיבי מאוד לעיניים, עור ודרכי הנשימה. קורוזיבי בבליעה. חשיפה עשויה לגרום לחנק עקב נפיחות בגרון. שאיפת ריכוזים גבוהים עלולה לגרום לבצקת ריאות, אך רק אחרי שהשפעות הקורוזיביות הראשוניות על העיניים ועל דרכי הנשימב העליונות באות לידי ביטוי. שאיפת עלולה לגרום לתגובות דומות לאסטמה (RADS). מומלצת השגחה רפואית. ראו הערות. 

סיכון נשימתי
זיהום מזיק של האוויר עלול להיווצר מהר מאוד עקב התאדות החומר ב-20ºC. 

השפעות חשיפה לטווח ממושך או חשיפה חוזרת
שאיפה חוזרת או ממושכת של האווירוסול עלולה לגרום להשפעות על הריאות. סיכון ארוזיה בשיניים עקב חשיפה חוזרת או ממושכת לתרסיס של חומר זה. אווירוסולים טיפותיים של חומצה אנאורגנית חזקה זו הינם מסרטן בבני אדם. ראו הערות. 


גבולות חשיפה תעסוקתית
 

סביבה
החומר מזיק לאורגניזמים החיים במים. 

הערות
The substance is liquid or solid, depending on the composition. The alpha- and beta-forms appear as asbestos-like needles. Molten sulfur trioxide exists only in the gamma-form and condenses when cooling down forming solid, ice-like gamma-sulfur trioxide. This slowly converts to alpha- and beta-sulfur trioxide when stored for a long time.
When the alpha form melts it takes the gamma form, and vapor pressure rises dramatically with a hazard of explosion.
Boiling point is for the gamma form.
Other melting points: 62°C (alpha form), 33°C (beta form), 17°C (gamma form).
Vapour pressure is 9.7, 45.9 and 57.7 kPa at 25°C for alpha, beta and gamma forms.
לעולם אין לשפוך מים לתוך חומר זה; בזמן המסה או דילול, תמיד יש להוסיף את החומר לאט אל המים.
תסמינים של בצקת ריאות מתגלים לעיתים רק לאחר מספר שעות, והם מחמירים על ידי מאמץ פיזי. לכן מנוחה והשגחה רפואית הם הכרחיים.
הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן IARC מתייחז לאווירוסולים של חומצה אנאורגנית חזקה כלמסרטנים (קבוצה 1). אולם, אין מדע זמין לגבי קרצינוגניות של צורת פיזיקליות אחרות של חומר זה. לכן, סיווג הקרציניגניות לפי GHS לא ניתן. 

מידע נוסף
  סיווג EC
 

אין ה-ILO, ה-WHO או האיחוד האירופי נושאים באחריות לאיכות או לדיוק התרגום, או לכל שימוש אשר עשוי להתבצע במידע זה. © גרסה בשפה העברית, המוסד לבטיחות ולגיהות, 2018