« חזרה לרשימת תוצאות החיפוש  
CALCIUM PHOSPHIDEICSC: 1126 (מאי 2002)
CAS #: 1305-99-3
מספר או"מ: 1360
EC Number: 215-142-0

  סיכונים אקוטיים מניעה כיבוי אש
אש ופיצוץ אינו בעיר אך יוצר גז דליק במגע עם מים או אוויר לח.    יש למנוע מגע עם מים, חומרים מחמצנים או חומצות.     אין להשתמש במים, קצף. במקרה של שריפה בסביבה, יש להשתמש באמצעי כיבוי מתאימים.  במקרה של שריפה: יש לקרר את המכלים וכו' על ידי ריסוס במים. יש למנוע מגע ישיר עם מים. 

 יש להימנע מכל מגע עם החומר!   
  תסמינים מניעה עזרה ראשונה
נשימה שיעול. כאב ראש. כאב גרון. נשימה מאומצת. רעד. שלשול. עוויתות. הקאה.  יש להשתמש ביניקה מקומית או הגנה על הנשימה.   יש לפנות לטיפול רפואי. תנוחה חצי זקופה. ייתכן שיהיה צורך בהנשמה מלאכותית. הנשמה מפה לפה אסורה. 
עור אדמומיות. כאב.  ביגוד מגן. כפפות מגן.  יש להסיר בגדים מזוהמים. יש לשטוף את העור בכמות גדולה של מים. יש לפנות לטיפול רפואי . 
עיניים אדמומיות. כאב.  יש להשתמש במשקפי מגן או במיגון לעיניים בשילוב עם הגנה על הנשימה.  תחילה יש לשטוף בכמות גדולה של מים במשך מספר דקות (להסיר עדשות מגע אם ניתן בקלות), לאחר מכן לפנות לטיפול רפואי. 
בליעה ראו סעיף נשימה.  אין לאכול, לשתות או לעשן במהלך העבודה.   יש לפנות לטיפול רפואי . יש לגרום להקאה (רק לאנשים שנמצאים בהכרה!). הנשמה מלאכותית מפה לפה אסורה. 

טיפול בשפך סיווג וסימון
יש לפנות את אזור הסכנה! יש להתייעץ עם מומחה! הגנה אישית: ביגוד מגן מלא כולל מערכת נשימה עצמאית. אין לאפשר חדירת החומר לסביבה. יש לטאטא את השפך למיכלים מכוסים . יש לאסוף בזהירות את השאריות במיכלים . לאחר מכן יש לאחסן ולסלק בהתאם לתחיקה המקומית. 

בהתאם לקריטריונים של UN GHS

 

שינוע
סיווג UN
קבוצת סיכון לפי UN (או"מ): 4.3; סיכונים משניים לפי UN (או"מ): 6.1; קבוצת אריזה לפי UN (או"מ): I 

אחסון
יש להפריד מדברי מאכל ומזון לבעלי חיים וחומרים בלתי תואמים. ראו סעיף סיכונים כימיים. קריר. יבש. יש לשמור בחדר מאוורר היטב. 
אריזה
 
CALCIUM PHOSPHIDE ICSC: 1126
מידע פיזיקלי וכימי

מצב פיזיקלי; מראה
אבקה גבישית אדומה-חומה או גושים אפורים. 

סיכונים פיזיקליים
 

סיכונים כימיים
מגיב באלימות עם חומצות, מים ואוויר לח. זה מייצר פוספין (ראו כרטיס ICSC 0694). לפיכך גורם לסיכון אש והתרעילות. מגיב באלימות עם מחמצנים חזקים. לפיכך גורם לסיכון אש ופיצוץ. 

נוסחה: Ca3P2
משקל מולקולרי: 182.2
נקודת התכה: ‎1600°C
צפיפות : 2.5 גר/סמ"ק  


חשיפה והשפעות בריאותיות

דרכי חדירה
החומר עלול להיספג לגוף בשאיפה ובבליעה. 

השפעות חשיפה לטווח קצר
החומר מגרה את העיניים, העור ודרכי הנשימה. שאיפת מוצרי פירוק עלולה לגרום לבצקת ריאות. ראו הערות. החומר עשוי לגרום להשפעה על מערכת העיכול, מערכת העצבים המרכזית, הכבד, הכליות ומערכת הלב וכלי הדם. עשוי לגרום לתפקוד לקוי וכשל נשימתי. חשיפה עשויה לגרום למוות. 

סיכון נשימתי
ריכוז החלקיקים המרחפים באוויר עלול להגיע במהירות לרמה מסוכנת בפיזור החומר, במיוחד במקרה של אבקה. 

השפעות חשיפה לטווח ממושך או חשיפה חוזרת
 


גבולות חשיפה תעסוקתית
 

סביבה
החומר מאוד רעיל ליצורים החיים במים. השפעות סביבתיות של החומר לא נחקרו כראוי. 

הערות
תסמינים של בצקת ריאות מתגלים לעתים קרובות רק לאחר מספר שעות, והם מחמירים על ידי מאמץ פיזי.
לכן, מנוחה והשגחה רפואיות הינן הכרחיות.
אין לקחת בגדי עבודה הביתה. 

מידע נוסף
  סיווג EC
סמל: T+, F, N; R: 15/29-28-50; S: (1/2)-22-43-45-61 

אין ה-ILO, ה-WHO או האיחוד האירופי נושאים באחריות לאיכות או לדיוק התרגום, או לכל שימוש אשר עשוי להתבצע במידע זה. © גרסה בשפה העברית, המוסד לבטיחות ולגיהות, 2018