« חזרה לרשימת תוצאות החיפוש  
2,4,6-TRINITROTOLUENEICSC: 0967 (אפריל 2000)
CAS #: 118-96-7
מספר או"מ: 0209
EC Number: 204-289-6

  סיכונים אקוטיים מניעה כיבוי אש
אש ופיצוץ תגובות רבות עלולות לגרום לאש או פיצוץ.  סיכון אש ופיצוץ בחימום מהיר או בהלם חזק. נפיץ.  אש גלויה, ניצוצות ועישון אסורים.  אין לחשוף לחיכוך או להלם. אין לחשוף לחום,יש להירטב עם לפחות 30% מים.  יש להשתמש במים בכמויות גדולות. אל תנסו לכבות שריפה גדולה, יש לפנות שטח.  במקרה של שריפה: יש לקרר את המכלים וכו' על ידי ריסוס במים. יש להילחם באש ממקום מוגן. 

 יש למנוע פיזור אבק! יש לשמור בקפדנות על כללי היגיינה! בכל המקרים יש להתייעץ עם רופא! 
  תסמינים מניעה עזרה ראשונה
נשימה כאב ראש. שפתיים, ציפורניים ועור כחולים. שיעול. כאב גרון. נשימה מאומצת. הקאה. התכווצות בטן חוסר הכרה. התסמינים עלולים להופיע באיחור. ראו הערות.  יש להשתמש ביניקה מקומית או הגנה על הנשימה.   אוויר צח, מנוחה. ייתכן שיהיה צורך בהנשמה מלאכותית. יש לפנות לטיפול רפואי. 
עור עשוי להיספג! אדמומיות. כאב. כתמים צהובים על העור. ראו גם סעיף נשימה.  כפפות מגן. ביגוד מגן.  יש להסיר בגדים מזוהמים. יש לשטוף העור במים ולאחר מכן עם מים וסבון. יש לפנות לטיפול רפואי . יש ללבוש כפפות מגן בעת מתן עזרה ראשונה. 
עיניים אדמומיות. כאב.  יש להשתמש במגן פנים או במיגון לעיניים בשילוב עם הגנה על הנשימה.  תחילה יש לשטוף בכמות גדולה של מים במשך מספר דקות (להסיר עדשות מגע אם ניתן בקלות), לאחר מכן לפנות לטיפול רפואי. 
בליעה ראו גם סעיף נשימה.  אין לאכול, לשתות או לעשן במהלך העבודה. יש לשטוף ידיים לפני שאוכלים.  יש לשטוף את הפה. יש לגרום להקאה (רק לאנשים שנמצאים בהכרה!). יש ללבוש כפפות מגן בעת גרימת הקאה. 

טיפול בשפך סיווג וסימון
יש לפנות את אזור הסכנה! יש להתייעץ עם מומחה! הגנה אישית: חליפת מגן מפני חומרים כימיים כולל מערכת נשימה עצמאית. אין לאפשר חדירת החומר לסביבה. אין לשטוף לביוב. יש להרטיב את השפך לפני אסיפתו, אין לנסות לטאטא את החומר היבש. יש לאסוף בזהירות את השאריות במיכלים . לאחר מכן יש לאחסן ולסלק בהתאם לתחיקה המקומית. 

בהתאם לקריטריונים של UN GHS

 

שינוע
סיווג UN
קבוצת סיכון לפי UN (או"מ): 1.1D 

אחסון
מוגן אש. יש להפריד מחומרי נפץ יוזמים, דברי מאכל ומזון לבעלי חיים וחומרים בלתי תואמים. ראו סעיף סיכונים כימיים. סגור היטב. יש לאחסן באזור ללא ניקוז או גישה לביוב. יש לספק אמצעים להכלת שפכים מכיבוי אש. 
אריזה
אריזה בלתי שבירה.
יש לשים אריזה שבירה בתוך מיכל בלתי שביר סגור.
אין לשנע עם דברי מאכל או מזון לבעלי חיים. 
2,4,6-TRINITROTOLUENE ICSC: 0967
מידע פיזיקלי וכימי

מצב פיזיקלי; מראה
גבישים חסרי צבע עד צהוב. 

סיכונים פיזיקליים
 

סיכונים כימיים
עשוי להתפרק בפיצוץ עקב הלם, חיכוך או זעזוע. עלול להתפוצץ בחימום מעל 240°C. נדפים רעילים נוצרים עקב חימום. מתפרק בחימום . זה מייצר נדפים רעילים . מגיב באלימות עם כימיקלים רבים (יש לפנות לעזרת מומחה). לפיכך גורם לסיכון אש ופיצוץ. 

נוסחה: C7H5N3O6 / C6H2(CH3)(NO2)3
משקל מולקולרי: 227.1
מתפרק ב-240°C
נקודת התכה: ‎80.1°C
צפיפות : 1.65 גר/סמ"ק
מסיסות במים, גר'/100 מ"ל ב-20°C‏: 0.013 ‏
לחץ אדים ב-20°C: זניח
לחץ אדים, Pa ב-100°C‏: 14
צפיפות אדים יחסית (אוויר=1): 7.85
מקדם חלוקה אוקטאנול/מים (כ-log Pow): 1.60  


חשיפה והשפעות בריאותיות

דרכי חדירה
החומר עלול להיספג לגוף בשאיפת התרסיס שלו, דרך העור ובבליעה. 

השפעות חשיפה לטווח קצר
החומר מגרה את העיניים, העור ודרכי הנשימה. החומר עשוי לגרום להשפעה על הדם. עשוי לגרום להמוליזה ויצירת מטהמוגלובין. חשיפה עשויה לגרום למוות. ההשפעות עשויות להתאחר. ראו הערות. מומלצת השגחה רפואית. 

סיכון נשימתי
התאדות ב-20°C היא זניחה; עם זאת, ריכוז מזיק של חלקיקים באוויר עלול להיווצר במהירות . 

השפעות חשיפה לטווח ממושך או חשיפה חוזרת
מגע חוזר או ממושך עם העור עלול לגרום לדרמטיטיס. לחומר עשויה להיות השפעה על הכבד, הדם והעיניים. דבר שעשוי לגרום לצהבת, אנמיה וקטרקט. 


גבולות חשיפה תעסוקתית
‏TLV:‏ (מקטע בר שאיפה ואדים): ‏‏ 0.1‏ מג/מ3, כ-TWA; ‏ (עור); ‏ ערכי BEI פורסמו.
MAK: skin absorption (H); sensitization of skin (SH); carcinogen category: 2; germ cell mutagen group: 3B 

סביבה
החומר רעיל לאורגניזמים החיים במים. החומר עלול לגרום להשפעות ארוכות טווח בסביבה המימית. מומלץ מאוד למנוע שחרור החומר לסביבה מכיוון שהוא נשאר בה באופן מתמשך. 

הערות
Combustion in a confined space may turn into detonation.
מומלצות בדיקות רפואיות תקופתיות, כתלות בדרגת החשיפה.
טיפול ייחודי נחוץ במקרה של הרעלה מחומר זה; האמצעים המתאימים עם הוראות חייבים להיות זמינים.
אין לקחת בגדי עבודה הביתה. 

מידע נוסף
  סיווג EC
סמל: E, T, N; R: 2-23/24/25-33-51/53; S: (1/2)-35-45-61 

אין ה-ILO, ה-WHO או האיחוד האירופי נושאים באחריות לאיכות או לדיוק התרגום, או לכל שימוש אשר עשוי להתבצע במידע זה. © גרסה בשפה העברית, המוסד לבטיחות ולגיהות, 2018