« חזרה לרשימת תוצאות החיפוש  
חומצה גופרתית, מרוכזת (> 51% ו < 100%)ICSC: 0362 (נובמבר 2016)
חומצה גופרתית
SULFURIC ACID, concentrated (> 51% and < 100%)
Sulphuric acid
Oil of vitriol
CAS #: 7664-93-9
מספר או"מ: 1830
EC Number: 231-639-5

  סיכונים אקוטיים מניעה כיבוי אש
אש ופיצוץ אינו בעיר. תגובות רבות עלולות לגרום לאש או פיצוץ. בשריפה משחרר נדפים (או גזים) מגרים או רעילים.  סיכוני אש ופיצוץ במגע עם בסיסים, חומרים בעירים, חומרים מחזרים, מים או חומרים אורגניים.    יש למנוע מגע עם חומרים בלתי תואמים: ראו סעיף סיכונים כימיים.  אין להשתמש במים. במקרה של שריפה בסביבה, יש להשתמש באמצעי כיבוי מתאימים.  במקרה של שריפה: יש לקרר את המכלים וכו' על ידי ריסוס במים. יש למנוע מגע ישיר של החומר עם מים. 

 יש למנוע יצירת אוירוסול טיפתי! יש להימנע מכל מגע עם החומר!  בכל המקרים יש להתייעץ עם רופא! 
  תסמינים מניעה עזרה ראשונה
נשימה שיעול. כאב גרון. תחושת צריבה. קוצר נשימה. נשימה מאומצת.  יש להשתמש באוורור, יניקה מקומית או הגנה על הנשימה.   אוויר צח, מנוחה. תנוחה חצי זקופה. ייתכן שיהיה צורך בהנשמה מלאכותית. יש לפנות מיידית לטיפול רפואי. 
עור אדמומיות. כאב. בועות. כוויות עור חמורות.  כפפות מגן. ביגוד מגן. סינר.  יש ללבוש כפפות מגן בעת מתן עזרה ראשונה. יש לשטוף תחילה עם כמות גדולה של מים במשך 15 דקות לפחות, ולאחר מכן להסיר בגדים מזוהמים ולשטוף שוב. יש להעביר מיידית לטיפול רפואי. 
עיניים אדמומיות. כאב. כוויות חמורות.  יש להשתמש במגן פנים או במיגון לעיניים בשילוב עם הגנה על הנשימה.  יש לשטוף עם הרבה מים במשך מספר דקות (להסיר עדשות מגע אם ניתן בקלות). יש לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. 
בליעה כוויות בפה ובגרון. תחושת צריבה מאחורי עצם החזה. כאב בטן. הקאות. הלם או התמוטטות.  אין לאכול, לשתות או לעשן במהלך העבודה.   יש לשטוף את הפה. אסור לתת שום דבר לשתות. אין לגרום להקאה. יש לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. 

טיפול בשפך סיווג וסימון
יש לפנות את אזור הסכנה! יש להתייעץ עם מומחה! הגנה אישית: חליפת מגן מפני חומרים כימיים כולל מערכת נשימה עצמאית. אין לאפשר חדירת החומר לסביבה. אין לספוג בנסורת או בחומר סופג דליק אחר. יש לאסוף את הנוזל הדולף למיכלים ברי-אטימה. יש לספוג את שאריות הנוזל בחול יבש או חומר סופג אינרטי. לאחר מכן יש לאחסן ולסלק בהתאם לתחיקה המקומית. יש לנטרל בזהירות את החומר הנותר עם סיד או אפר סודה (נתרן פחמתי). 

בהתאם לקריטריונים של UN GHS

skull;toxiccorr
סכנה
קטלני אם נשאף.
גורם לכוויות חמורות בעור ולפגיעה בעיניים.
עלול לגרום ל גירוי במערכת הנשימה
עשוי להיות קורוזיבי למתכות
ראו הערות 

שינוע
סיווג UN
קבוצת סיכון לפי UN (או"מ): 8; קבוצת אריזה לפי UN (או"מ): II 

אחסון
יבש. יש להפריד מדברי מאכל ומזון לבעלי חיים וחומרים בלתי תואמים. ראו סעיף סיכונים כימיים. יש לאחסן באריזה מקורית בלבד. 
אריזה
אריזה בלתי שבירה.
יש לשים אריזה שבירה בתוך מיכל בלתי שביר סגור.
אין לשנע עם דברי מאכל או מזון לבעלי חיים. 
חומצה גופרתית, מרוכזת (> 51% ו < 100%) ICSC: 0362
מידע פיזיקלי וכימי

מצב פיזיקלי; מראה
נוזל חסר ריח חסר צבע שמנוני היגרוסקופי. 

סיכונים פיזיקליים
אין נתונים. 

סיכונים כימיים
מתפרק בחימום . זה מייצר גזים רעילים וקורוזיביים כולל תחמוצות גופרית. החומר הינו מחמצן חזק. הוא מגיב עם חומרים בעירים ומחזרים וחומרים אורגניים. לפיכך גורם לסיכון אש ופיצוץ. החומר הינו חומצה חזקה. הוא מגיב באלימות עם בסיסים והינו קורוזיבי לרוב המתכות המצויות, ובכך מייצר גז דליק/נפיץ (מימן - ראו כרטיס ICSC 0001). מגיב באלימות עם מים. לפיכך גורם לחום ולסיכון אש או פיצוץ. ראו הערות. תוקף חומרי פלסטיק רבים. 

נוסחה: H2SO4
משקל מולקולרי: 98.1
מתפרק ב-340°C
נקודת התכה: ‎10°C
צפיפות יחסית (מים=1): 1.8 (20°C)
מסיסות במים ב-20°C: ניתן לערבוב
לחץ אדים, Pa ב-20°C‏: < 10 (זניח)
צפיפות אדים יחסית (אוויר=1): 3.4  


חשיפה והשפעות בריאותיות

דרכי חדירה
השפעות מקומיות משמעויות בכל דרכי החשיפה. החומר עלול להיספג לגוף בשאיפת התרסיס שלו. 

השפעות חשיפה לטווח קצר
החומר הינו קוקוזיבי מאוד לעיניים, עור ודרכי הנשימה. קורוזיבי בבליעה. חשיפה עשויה לגרום לחנק עקב נפיחות בגרון. שאיפת ריכוזים גבוהים עלולה לגרום לבצקת ריאות, אך רק אחרי שהשפעות הקורוזיביות הראשוניות על העיניים ועל דרכי הנשימב העליונות באות לידי ביטוי. שאיפת עלולה לגרום לתגובות דומות לאסטמה (RADS). מומלצת השגחה רפואית. ראו הערות. 

סיכון נשימתי
התאדות ב-20°C היא זניחה; עם זאת, ריכוז מזיק של חלקיקים באוויר עלול להיווצר במהירות בפיזור החומר. 

השפעות חשיפה לטווח ממושך או חשיפה חוזרת
מגע חוזר או ממושך עם העור עלול לגרום לדרמטיטיס. שאיפה חוזרת או ממושכת עלולה לגרום להשפעות על הריאות. סיכון ארוזיה בשיניים עקב חשיפה חוזרת או ממושכת לתרסיס של חומר זה. אווירוסולים טיפותיים של חומצה אנאורגנית חזקה זו הינם מסרטן בבני אדם. ראו הערות. 


גבולות חשיפה תעסוקתית
‏TLV:‏ 0.2‏ מג/מ3, כ-TWA; ‏‏ קרצינוגניות: A2 (מסרטן קרוב לודאי בבני אדם).
MAK: (inhalable fraction): 0.1 mg/m3; peak limitation category: I(1); carcinogen category: 4; pregnancy risk group: C.
EU-OEL: 0.05 mg/m3 as TWA 

סביבה
החומר מזיק לאורגניזמים החיים במים. 

הערות
תסמינים של בצקת ריאות מתגלים לעיתים רק לאחר מספר שעות, והם מחמירים על ידי מאמץ פיזי. לכן מנוחה והשגחה רפואית הם הכרחיים.
הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן IARC מתייחז לאווירוסולים של חומצה אנאורגנית חזקה כלמסרטנים (קבוצה 1). אולם, אין מדע זמין לגבי קרצינוגניות של צורת פיזיקליות אחרות של חומר זה. לכן, סיווג הקרציניגניות לפי GHS לא ניתן.
לעולם אין לשפוך מים לתוך חומר זה; בזמן המסה או דילול, תמיד יש להוסיף את החומר לאט אל המים.
יש לשטוף בגדים מזוהמים (סיכון אש) עם כמות גדולה של מים.
מספרי UN נוספים: UN 1831 חומצה גופרתית, פולטת אדים, קבוצת סיכון 8, סיכון משנה 6.1, קבוצת אריזה I; ‏UN 1832 חומצה גופרתית, מותשת, קבוצת סיכון 8, קבוצת אריזה ‎II. 

מידע נוסף
  סיווג EC
סמל: C; R: 35; S: (1/2)-26-30-45; הערה: B 

אין ה-ILO, ה-WHO או האיחוד האירופי נושאים באחריות לאיכות או לדיוק התרגום, או לכל שימוש אשר עשוי להתבצע במידע זה. © גרסה בשפה העברית, המוסד לבטיחות ולגיהות, 2018