« חזרה לרשימת תוצאות החיפוש  
חומצה חנקתית (> 70% במימ)ICSC: 0183 (נובמבר 2016)
NITRIC ACID (> 70% in water)
CAS #: 7697-37-2
מספר או"מ: 2031
EC Number: 231-714-2

  סיכונים אקוטיים מניעה כיבוי אש
אש ופיצוץ אינו בעיר אך מגביר בעירה של חומרים אחרים. בשריפה משחרר נדפים (או גזים) מגרים או רעילים.  סיכוני אש ופיצוץ במגע עם חומרים בלתי תואמים. ראו סעיף סיכונים כימיים.    יש למנוע מגע עם חומרים בלתי תואמים: ראו סעיף סיכונים כימיים.  יש להשתמש במים בכמויות גדולות, פחמן דו חמצני. אין להשתמש באבקה, קצף.  במקרה של שריפה: יש לקרר את המכלים וכו' על ידי ריסוס במים. יש למנוע מגע ישיר של החומר עם מים. 

 יש להימנע מכל מגע עם החומר!  בכל המקרים יש להתייעץ עם רופא! 
  תסמינים מניעה עזרה ראשונה
נשימה שיעול. כאב גרון. תחושת צריבה. קוצר נשימה. נשימה מאומצת.  יש להשתמש באוורור, יניקה מקומית או הגנה על הנשימה.   אוויר צח, מנוחה. תנוחה חצי זקופה. ייתכן שיהיה צורך בהנשמה מלאכותית. יש לפנות מיידית לטיפול רפואי. 
עור כאב. כתמים צהובים על העור. כוויות עור חמורות.  כפפות מגן. ביגוד מגן. סינר.  יש ללבוש כפפות מגן בעת מתן עזרה ראשונה. יש לשטוף תחילה עם כמות גדולה של מים במשך 15 דקות לפחות, ולאחר מכן להסיר בגדים מזוהמים ולשטוף שוב. יש לפנות מיידית לטיפול רפואי . 
עיניים אדמומיות. כאב. כוויות חמורות.  יש להשתמש במגן פנים או במיגון לעיניים בשילוב עם הגנה על הנשימה.  יש לשטוף עם הרבה מים במשך מספר דקות (להסיר עדשות מגע אם ניתן בקלות). יש לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. 
בליעה כוויות בפה ובגרון. תחושת צריבה מאחורי עצם החזה. כאב בטן. הקאות. הלם או התמוטטות.  אין לאכול, לשתות או לעשן במהלך העבודה.   יש לשטוף את הפה. אסור לתת שום דבר לשתות. אין לגרום להקאה. יש לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. 

טיפול בשפך סיווג וסימון
יש לפנות את אזור הסכנה! יש להתייעץ עם מומחה! הגנה אישית: חליפת מגן מפני חומרים כימיים כולל מערכת נשימה עצמאית. אין לספוג בנסורת או בחומר סופג דליק אחר. אוורור. יש לאסוף את הנוזל הדולף למיכלים ברי-אטימה. יש לנטרל בזהירות את החומר הנותר עם נתרן פחמתי. לאחר מכן יש לשטוף עם כמות גדולה של מים. 

בהתאם לקריטריונים של UN GHS

flam circlecorr
סכנה
עשוי להיות קורוזיבי למתכות
עשוי להגביר אש; מחמצן
עלול לגרום לגירוי בדרכי הנשימה.
גורם לכוויות חמורות בעור ולפגיעה בעיניים.
ראו הערות 

שינוע
סיווג UN
קבוצת סיכון לפי UN (או"מ): 8; סיכונים משניים לפי UN (או"מ): 5.1; קבוצת אריזה לפי UN (או"מ): I 

אחסון
יש להפריד מחומרים בעירים, חומרים מחזרים, בסיסים, כימיקלים אורגניים ודברי מאכל ומזון לבעלי חיים. קריר. יבש. יש לשמור בחדר מאוורר היטב. יש לאחסן במיכל מקורי בלבד. 
אריזה
אריזה בלתי שבירה.
יש לשים אריזה שבירה בתוך מיכל בלתי שביר סגור.
אין לשנע עם דברי מאכל או מזון לבעלי חיים. 
חומצה חנקתית (> 70% במימ) ICSC: 0183
מידע פיזיקלי וכימי

מצב פיזיקלי; מראה
נוזל חסר צבע עד צהוב עם ריח חריף. 

סיכונים פיזיקליים
אין נתונים. 

סיכונים כימיים
מתפרק בהתחממות. זה מייצר נדפים וגזים רעילים ומגרים, כולל תחמוצות חנקן. החומר הינו מחמצן חזק. הוא מגיב באלימות עם חומרים בעירים ומחזרים, כגון טרפנטין, פחם ואלכוהול. החומר הינו חומצה חזקה. הוא מגיב באלימות עם בסיסים והינו קורוזיבי למתכות. זה מייצר גז דליק/נפיץ (מימן - ראו כרטיס ICSC 0001). מגיב באלימות עם תרכובות אורגניות. 

נוסחה: HNO3
משקל מולקולרי: 63.0
נקודת רתיחה: ‎121°C
נקודת התכה: ‎-41.6°C
צפיפות יחסית (מים=1): 1.4
מסיסות במים ב-20°C: ניתן לערבוב
לחץ אדים, kPa ב-20°C‏: 6.4
צפיפות אדים יחסית (אוויר=1): 2.2
צפיפות אדים יחסית של תערובת אדים/אוויר ב-20°C (אוויר=1): 1.07
מקדם חלוקה אוקטאנול/מים (כ-log Pow): -0.21  


חשיפה והשפעות בריאותיות

דרכי חדירה
השפעות מקומיות משמעויות בכל דרכי החשיפה. 

השפעות חשיפה לטווח קצר
החומר הינו קוקוזיבי לעיניים, עור ודרכי הנשימה. קורוזיבי בבליעה. שאיפת עלולה לגרום לתגובות דומות לאסטמה (RADS). חשיפה עשויה לגרום לחנק עקב נפיחות בגרון. שאיפת ריכוזים גבוהים עלולה לגרום דלקת ריאות ו בצקת ריאות. ראו הערות. 

סיכון נשימתי
זיהום מזיק של האוויר עלול להיווצר מהר מאוד עקב התאדות החומר ב-20ºC. 

השפעות חשיפה לטווח ממושך או חשיפה חוזרת
שאיפה חוזרת או ממושכת עלולה לגרום להשפעות על השיניים. דבר שעשוי לגרום לארוזיית השיניים. לחומר עשויה להיות השפעה על דרכי הנשימה העליונות והריאות. דבר שעשוי לגרום לדלקת כרונית של דרכי הנשימה ותפקוד מוקטן של הריאות. אווירוסולים טיפותיים של חומצה אנאורגנית חזקה זו הינם מסרטן בבני אדם. ראו הערות. 


גבולות חשיפה תעסוקתית
‏TLV:‏ 2 חל"מ כ-TWA; ‏‏ 4 חל"מ כ-STEL.
EU-OEL: 2.6 mg/m3, 1 ppm as STEL 

סביבה
 

הערות
תסמינים של בצקת ריאות מתגלים לעיתים רק לאחר מספר שעות, והם מחמירים על ידי מאמץ פיזי. לכן מנוחה והשגחה רפואית הם הכרחיים.
הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן IARC מתייחז לאווירוסולים של חומצה אנאורגנית חזקה כלמסרטנים (קבוצה 1). אולם, אין מדע זמין לגבי קרצינוגניות של צורת פיזיקליות אחרות של חומר זה. לכן, סיווג הקרציניגניות לפי GHS לא ניתן.
לעולם אין לשפוך מים לתוך חומר זה; בזמן המסה או דילול, תמיד יש להוסיף את החומר לאט אל המים.
אזהרת הריח במקרה של חריגה מערך גבול החשיפה אינה מספיקה.
יש לשטוף בגדים מזוהמים (סיכון אש) עם כמות גדולה של מים. 

מידע נוסף
  סיווג EC
סמל: O, C; R: 8-35; S: (1/2)-23-26-36-45; הערה: B 

אין ה-ILO, ה-WHO או האיחוד האירופי נושאים באחריות לאיכות או לדיוק התרגום, או לכל שימוש אשר עשוי להתבצע במידע זה. © גרסה בשפה העברית, המוסד לבטיחות ולגיהות, 2018