« بازگشت به فهرست جستجو  
اتیل بیس (2-کلرواتیل) آمینICSC: 1655 (2008-04)
ETHYLBIS(2-CHLOROETHYL)AMINE
HN1
Nitrogen Mustard
Bis(2-chloroethyl)ethylamine
2-Chloro-N-(2-chloroethyl)-N-ethylethanamine
2-Chloro-N-(2-chloroethyl)-N-ethyl-ethanamine
2,2'-Dichloro-triethylamine
CAS #: 538-07-8
UN #: 2810

  مخاطرات حاد پیشگیری اطفاء حریق
آتش سوزی و انفجار قابل احتراق. گرمادهی باعث افزایش فشار با خطر ترکیدن خواهد شد. در آتش سوزی، دود (یا گاز)های تحریک کننده یا سمی متصاعد می کند.    شعله ایجاد نکنید.    از اسپری آب، فوم مقاوم به الکل، دی اکسید کربن، پودر استفاده کنید.  در صورت بروز آتش سوزی: ظروف استوانه‌ای و غیره را با پاشیدن آب خنک نگه دارید. 

 از هر نوع تماس خودداری کنید! در همه موارد با پزشک مشورت کنید! 
  علائم پیشگیری کمک های اولیه
استنشاق گلو درد. احساس سوزش. سرفه. لرزش. عدم هماهنگی. تشنج. تنفس سخت. کوتاهی نفس. خس خس سینه. ممکن است علائم با تأخیر نمایان شوند. توضیحات را ببینید.  از سیستم بسته استفاده کنید.  وضعیت نیمه ایستاده. ممکن است تنفس مصنوعی نیاز باشد. تنفس مصنوعی دهان به دهان ندهید. بلافاصله برای مراقبت پزشکی مراجعه کنید. 
پوست ممکن است جذب شود! قرمزی. درد. تاول ها. ممکن است علائم با تأخیر نمایان شوند. بعلاوه استنشاق را ببینید.  دستکش های حفاظتی بپوشید. لباس های حفاظتی بپوشید.  هنگام کمک های اولیه، از دستکش های حفاظتی استفاده کنید. لباس های آلوده را در بیاورید. آبکشی کنید و سپس پوست را با آب و صابون بشویید. فوراً برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. 
چشم ها بخار جذب خواهند شد! چشم ها را با آب بشویید. قرمزی. درد. گرفتگی، نور هراسی و گشاد شدن مردمک ها. تاری دید. سوختگی های عمیق و شدید. از دست دادن بینایی.  عینک ایمنی را بپوشید. محافظ صورت یا محافظ چشم را همراه با محافظ تنفسی بپوشید.  با مقدار زیادی آب بشویید (چنانچه ممکن است لنزهای تماسی را خارج کنید). فوراً برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. 
بلعیدن گلو درد. درد شکمی. احساس سوزش در گلو و سینه. تهوع. استفراغ. اسهال. در ادامه استنشاق را ببینید.  هنگام کار نخورید، نیاشامید و سیگار نکشید. قبل از خوردن دست ها را بشویید.  دهان را آب بکشید. یک یا دو لیوان آب برای نوشیدن بدهید. خود را وادار به استفراغ نکنید. فوراً برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. توضیحات را ببینید. 

دفع نشتی طبقه بندی و برچسب گذاری
منطقه خطر را تخلیه کنید! با کارشناس مشورت کنید! حفاظت فردی: لباس سرهمی محافظ مواد شیمیایی غیر قابل نفوذ در برابر گاز دارای تجهیزات تنفسی استفاده کنید. از ورود این ماده شیمیایی به محیط جلوگیری کنید. مایع نشت کرده را در ظروف هوابندی شده غیر قابل نشت جمع آوری کنید. مایع باقیمانده را در ماسه یا جاذب خنثی جذب کنید. سپس بر اساس مقررات محلی ذخیره و دفع کنید. هرگز جریان آب پرفشار را مستقیم روی مایع نگیرید. 

بر اساس معیارهای سیستم هماهنگ جهانی طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی سازمان ملل (UN GHS)

skull;toxiccorrcancer;health haz
خطر
کشنده در صورت استنشاق یا در تماس با پوست
باعث تحریک پوست می شود
باعث آسیب جدی چشم می شود
ممکن است باعث نقص های ژنتیکی شود
ممکن است باعث سرطان شود
باعث آسیب به دستگاه عصبی و مغز استخوان می شود
ممکن است باعث تحریک تنفسی شود
باعث آسیب به دستگاه عصبی و مغز استخوان از طریق مواجهه مکرر یا طولانی می شود 

حمل و نقل
طبقه بندی سازمان ملل (UN)
طبقه مخاطره سازمان ملل: 6.1; گروه بسته بندی سازمان ملل: I 

ذخیره سازی
در تاریکی نگهداری کنید. از مواد غذایی و خوراک حیوانات و فلزات جدا نگه دارید. در اتاقی با تهویه مناسب نگهداری کنید. در مکانی بدون کف شور و فاضلاب رو ذخیره کنید. 
بسته بندی
همراه با مواد غذایی و خوراک حیوانات حمل نشود. 
اتیل بیس (2-کلرواتیل) آمین ICSC: 1655
اطلاعات فیزیکی و شیمیایی

حالت فیزیکی؛ ظاهر
مایع بی رنگ تا زرد با بوی خاص. 

خطرات فیزیکی
 

خطرات شیمیایی
این ماده تحت تأثیر گرما و نور پلیمریزه می شود. به بسیاری از فلزات حمله می کند. این ماده گاز قابل اشتعال (هیدروژن-ICSC 0001 را ببینید) تولید می کند. 

فرمول: C6H13Cl2N / (ClCH2CH2)2NC2H5
جرم مولکولی: 170.1
در 194 درجه سلسیوس تجزیه می شود
نقطه ذوب: -34 درجه سلسیوس
چگالی نسبی (آب = 1): 1.09
حلالیت در آب در 25 درجه سلسیوس: بسیار ضعیف
فشار بخار در 25 درجه سلسیوس: kPa 0.03
چگالی نسبی بخار(هوا=1): 5.9
چگالی نسبی مخلوط بخار/هوا در 20 درجه سلسیوس (هوا=1): 1.00 


مواجهه و اثرات سلامتی

مسیرهای مواجهه
این ماده می تواند از طریق استنشاق بخار آن، از طریق استنشاق آئروسل آن، از طریق پوست و از طریق بلعیدن جذب بدن شود. اثرات موضعی و اثرات سیستمیک جدی از طریق همه راه های مواجهه.  

اثرات مواجهه کوتاه مدت
عامل تاول زا. اشک ریزش. ماده برای چشم ها، پوست و مجرای تنفسی به شدت تحریک کننده است. این ماده ممکن است باعث اثراتی بر سیستم عصبی مرکزی و مغز استخوان شود. استنشاق ممکن است باعث ادم ریوی شود. توضیحات را ببینید. اثرات ممکن است به تأخیر بیفتند. مراقبت پزشکی ضرورت دارد. 

خطر استنشاق
تبخیراین ماده در 20 درجه سلسیوس به سرعت به آلودگی زیان آور در هوا منجر خواهد شد؛ با این حال، با پراکندگی یا اسپری کردن، بسیار سریعتر است. 

اثرات مواجهه طولانی مدت یا مکرر
این ماده ممکن است باعث اثراتی بر مغز استخوان و سیستم عصبی مرکزی شود. این ماده به احتمال زیاد برای انسان سرطان زا است. ممکن است باعث آسیب ژنتیکی ارثی به سلول های جنسی (گامت ها) انسان شود. توضیحات را ببینید. 


حدود مواجهه شغلی
 

محیط زیست
 

توضیحات
لباس کار را به خانه نبرید.
بسته به میزان مواجهه، معاینه پزشکی دوره ای پیشنهاد می گردد.
اغلب تا چند ساعت سپری نشود، علائم ادم ریه آشکار نمی گردند و با تلاش فیزیکی تشدید می شوند. بنابراین استراحت و مراقبت پزشکی ضروری است.
از آنجا که بسیاری از تأثیرات به پرتوهای یونیزان شباهت دارد، اغلب از اصطلاح "رادیومتری" استفاده می گردد. 

اطلاعات بیشتر
  طبقه بندی EC
 

سازمان بین المللی کار، سازمان جهانی بهداشت، و اتحادیه اروپا هیچ گونه مسئولیتی در قبال کیفیت یا صحت ترجمه، همچنین استفاده ای که ممکن است از این اطلاعات صورت بگیرد، ندارند.
© نسخه فارسی، پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، 2018