« بازگشت به فهرست جستجو  
تورپنتینICSC: 1063 (2002-06)
TURPENTINE
Turpentine, oil
Spirits of turpentine
Oil of turpentine
Steam distilled turpentine
Gum spirits
Wood turpentine
CAS #: 8006-64-2
UN #: 1299
EC #: 232-350-7

  مخاطرات حاد پیشگیری اطفاء حریق
آتش سوزی و انفجار قابل اشتعال. در آتش سوزی، دود (یا گاز)های تحریک کننده یا سمی متصاعد می کند.  ممکن است در بالای 30 درجه سلسیوس مخلوط های منفجره بخار/ هوا ایجاد کند.  شعله ایجاد نکنید، جرقه ایجاد نکنید، و سیگار نکشید.  در بالای 30 درجه سلسیوس از یک سیستم بسته، تهویه و تجهیزات الکتریکی ضد انفجار استفاده کنید. از ایجاد بارهای الکترواستاتیک جلوگیری کنید (مانند استفاده از زمین). از ابزار دستی بدون جرقه استفاده کنید.  از فوم، پودر خشک، دی اکسید کربن استفاده کنید.  در صورت بروز آتش سوزی: ظروف استوانه‌ای و غیره را با پاشیدن آب خنک نگه دارید. 

 از تولید قطرات ریز (میست) جلوگیری کنید! مراقبت بهداشتی سختگیرانه!  
  علائم پیشگیری کمک های اولیه
استنشاق گیجی. سرفه. سردرد. گلو درد. کوتاهی نفس. احساس سوزش.  از تهویه، مکنده موضعی یا حفاظت تنفسی استفاده کنید.  هوای تازه، استراحت. ممکن است تنفس مصنوعی نیاز باشد. برای مراقبت پزشکی مراجعه کنید. 
پوست قرمزی. درد.  دستکش های حفاظتی بپوشید. لباس های حفاظتی بپوشید.  لباس های آلوده را در بیاورید. آبکشی کنید و سپس پوست را با آب و صابون بشویید. 
چشم ها تاری دید. درد. قرمزی.  عینک ایمنی یا محافظ چشم را همراه با محافظ تنفسی بپوشید.  در ابتدا برای چند دقیقه با مقدار زیادی آب بشویید (چنانچه ممکن است لنزهای تماسی را خارج کنید)، سپس برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. 
بلعیدن احساس سوزش. درد شکمی. تهوع. استفراغ. گیجی. تشنج. اسهال. عدم هوشیاری.  هنگام کار نخورید، نیاشامید و سیگار نکشید.  خود را وادار به استفراغ نکنید. یک یا دو لیوان آب برای نوشیدن بدهید. برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. 

دفع نشتی طبقه بندی و برچسب گذاری
ماده ریخته شده را با خاک خشک، ماسه یا سایر مواد غیر قابل احتراق بپوشانید. تهویه. تمام منابع ایجاد شعله را حذف کنید. پساب شستشو به داخل شبکه فاضلاب دفع نشود. ماده ریخته شده را به داخل ظروف سرپوشیده جارو کنید. سپس بر اساس مقررات محلی ذخیره و دفع کنید. حفاظت فردی: مجهز به تجهیزات تنفسی استفاده کنید. از ورود این ماده شیمیایی به محیط جلوگیری کنید. 

بر اساس معیارهای سیستم هماهنگ جهانی طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی سازمان ملل (UN GHS)

 

حمل و نقل
طبقه بندی سازمان ملل (UN)
طبقه مخاطره سازمان ملل: 3; گروه بسته بندی سازمان ملل: III 

ذخیره سازی
ضد حریق. از اکسیدان های قوی و مواد ناسازگار جدا نگه دارید. خطرات شیمیایی را ببینید. خنک نگه دارید. در اتاقی با تهویه مناسب نگهداری کنید. 
بسته بندی
آلاینده دریایی. 
تورپنتین ICSC: 1063
اطلاعات فیزیکی و شیمیایی

حالت فیزیکی؛ ظاهر
مایع بی رنگ با بوی خاص. 

خطرات فیزیکی
 

خطرات شیمیایی
هنگام سوختن، دمه (فیوم) های سمی شامل مونوکسید کربن تشکیل می دهد. تحت تاثیر هوا و نور به آهستگی تجزیه می شود. این ماده محصولات اکسیداسیون که از خود ترپنتین سمی تر یا تحریک کننده تر هستند تولید می کند. به شدت با اکسیدان ها، هالوژن ها، مواد قابل احتراق و اسیدهای معدنی واکنش می دهد. به پلاستیک ها و لاستیک حمله می کند.  

فرمول: C10H16 (تقریبی)
جرم مولکولی: 136 (تقریبی)
نقطه جوش: 149-180 درجه سلسیوس
نقطه ذوب: -50 - -60 درجه سلسیوس
چگالی نسبی (آب = 1): 0.9
حلالیت در آب: اصلا
فشار بخار در 20 درجه سلسیوس: kPa 0.25 - 0.67
چگالی نسبی بخار(هوا=1): 4.6 - 4.8
چگالی نسبی مخلوط بخار/هوا در 20 درجه سلسیوس (هوا=1): 1.01
نقطه اشتعال: 30-46 c.c. درجه سلسیوس
دمای اشتعال خودبخودی: 220-255 درجه سلسیوس
حدود انفجاری، % حجمی در هوا: 0.8-6 


مواجهه و اثرات سلامتی

مسیرهای مواجهه
این ماده می تواند از طریق استنشاق بخار آن، از طریق پوست و از طریق بلعیدن جذب بدن شود. 

اثرات مواجهه کوتاه مدت
بخار برای چشم ها، پوست و مجرای تنفسی تحریک کننده است. اگر این مایع بلعیده شود، آسپیراسیون به ریه ها ممکن است منجر به پنومونیت شیمیایی شود. این ماده ممکن است باعث اثراتی بر سیستم عصبی مرکزی، مثانه و کلیه ها شود. این امر ممکن است منجر به تحریک پذیری، تشنج و نقص کلیه شود. مواجهه در سطوح بالا می تواند باعث تاکی کاردی، عدم هوشیاری، نارسایی تنفسی و مرگ شود. 

خطر استنشاق
تبخیراین ماده در 20 درجه سلسیوس نسبتاً آهسته به آلودگی زیان آور در هوا منجر خواهد شد. 

اثرات مواجهه طولانی مدت یا مکرر
تماس مکرر یا طولانی مدت ممکن است باعث حساسیت پوستی شود. این ماده چربی پوست را از بین می برد که ممکن است باعث خشکی یا ترک خوردگی شود.  


حدود مواجهه شغلی
TLV: 20ppm مقدار حد آستانه شغلی به صورت میانگین وزنی زمانی (TWA)؛ (حساس کننده SEN)؛ A4 (غیر قابل طبقه بندی به عنوان سرطان زا در انسان)؛.
MAK: 28mg/m3, 5ppm حداکثر غلظت در محل کار؛ رده محدودیت اوج: II (2)؛ جذب پوستی (H)؛ حساسیت پوستی (SH)؛ گروه خطر بارداری: D؛ 

محیط زیست
این ماده برای ارگانیسم های آبزی زیان آور است. این ماده ممکن است در محیط آبی باعث اثرات طولانی مدت شود.  

توضیحات
هشدار بو هنگامی که از مقدار حد مواجهه تجاوز کند، کافی نیست.
تربانتین با تقطیر صمغ از گونه های مختلف کاج به دست می آید.
این مخلوطی از هیدروکربن های ایزومریک ترپن است.
ترکیب با توجه به روش های پالایش و سن، محل و گونه های منبع چوب نرم تغییر می کند. 

اطلاعات بیشتر
  طبقه بندی EC
نشانه: Xn، N; R: 10-20/21/22 -36/38-43-51/53-65; S: (2)-36/37-46-61-62 

سازمان بین المللی کار، سازمان جهانی بهداشت، و اتحادیه اروپا هیچ گونه مسئولیتی در قبال کیفیت یا صحت ترجمه، همچنین استفاده ای که ممکن است از این اطلاعات صورت بگیرد، ندارند.
© نسخه فارسی، پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، 2018