« بازگشت به فهرست جستجو  
آزید سدیمICSC: 0950 (2014-04)
SODIUM AZIDE
Hydrazoic acid, sodium salt
Azide
Azium
CAS #: 26628-22-8
UN #: 1687
EC #: 247-852-1

  مخاطرات حاد پیشگیری اطفاء حریق
آتش سوزی و انفجار قابل احتراق. در آتش سوزی، دود (یا گاز)های تحریک کننده یا سمی متصاعد می کند.  خطر آتش سوزی و انفجار در تماس با اسیدها یا فلزات. گرمادهی باعث افزایش فشار با خطر ترکیدن خواهد شد.  با اسیدها یا فلزات سنگین تماس نداشته باشد.  در معرض گرما، اصطکاک و شوک قرار ندهید.  از شن خشک، پودر مخصوص استفاده کنید.  در صورت بروز آتش سوزی: ظروف استوانه‌ای و غیره را با پاشیدن آب خنک نگه دارید. 

 از پخش غبار جلوگیری کنید! مراقبت بهداشتی سختگیرانه!  
  علائم پیشگیری کمک های اولیه
استنشاق سرفه. سردرد. گرفتگی بینی. افت فشار خون. کوتاهی نفس. توضیحات را ببینید.  از مکنده موضعی یا حفاظت تنفسی استفاده کنید.  هوای تازه، استراحت. وضعیت نیمه ایستاده. بلافاصله برای مراقبت پزشکی مراجعه کنید. 
پوست   دستکش های حفاظتی بپوشید.  پوست را با مقدار زیادی آب بشویید یا دوش بگیرید. چنانچه احساس خوبی ندارید، مراقبت های پزشکی درخواست کنید. 
چشم ها قرمزی. درد.  عینک ایمنی یا محافظ چشم را همراه با محافظ تنفسی بپوشید.  در ابتدا برای چند دقیقه با مقدار زیادی آب بشویید (چنانچه ممکن است لنزهای تماسی را خارج کنید)، سپس برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. 
بلعیدن درد شکمی. تهوع. تعریق. افت فشارخون. افزایش ضربان قلب. ضعف. تاری دید. شوک یا غش کردن. اثرات مواجهه کوتاه مدت را ببینید.  هنگام کار نخورید، نیاشامید و سیگار نکشید.  دهان را آب بکشید. خود را وادار به استفراغ نکنید. یک یا دو لیوان آب برای نوشیدن بدهید. فوراً برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. 

دفع نشتی طبقه بندی و برچسب گذاری
حفاظت فردی: رسپیراتور(ماسک تنفسی) با فیلتر ذره ای مطابق با غلظت هوابرد ماده استفاده کنید. از ورود این ماده شیمیایی به محیط جلوگیری کنید. ماده ریخته شده را به داخل ظروف پلاستیکی سرپوشیده جارو کنید. در صورت لزوم، ابتدا برای جلوگیری از غبار مرطوب کنید. باقیمانده را با دقت جمع آوری کنید. سپس بر اساس مقررات محلی ذخیره و دفع کنید. 

بر اساس معیارهای سیستم هماهنگ جهانی طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی سازمان ملل (UN GHS)

skull;toxiccancer;health hazenviro;aqua
خطر
کشنده در صورت بلعیدن
باعث تحریک چشم می شود
ممکن است موجب تحریک تنفسی شود
ممکن است باعث آسیب به دستگاه قلبی عروقی گردد
بسیار سمی برای حیات آبزیان  

حمل و نقل
طبقه بندی سازمان ملل (UN)
طبقه مخاطره سازمان ملل: 6.1; گروه بسته بندی سازمان ملل: II 

ذخیره سازی
از مواد غذایی و خوراک حیوانات، اسیدها و فلزات جدا نگه دارید. خطرات شیمیایی را ببینید. تدابیری برای پرهیز از تماس با پساب اطفاء حریق پیش بینی کنید. در مکانی بدون کف شور و فاضلاب رو ذخیره کنید. 
بسته بندی
همراه با مواد غذایی و خوراک حیوانات حمل نشود. 
آزید سدیم ICSC: 0950
اطلاعات فیزیکی و شیمیایی

حالت فیزیکی؛ ظاهر
کریستال های بی رنگ شش ضلعی. 

خطرات فیزیکی
توضیحات را ببینید. 

خطرات شیمیایی
در دمای بیش از 275 درجه سلسیوس هنگام گرمادهی تجزیه می شود. این امر دمه (فیوم)های سمی تولید می کند. این امر خطر انفجار و آتش سوزی ایجاد می کند. با مس، سرب، نقره، جیوه و دی سولفید کربن واکنش می دهد. این ماده به خصوص ترکیبات حساس به شوک تولید می کند. با اسیدها واکنش می دهد. این ماده آزید هیدروژن منفجره و سمی تولید می کند. توضیحات را ببینید. 

فرمول: NaN3
جرم مولکولی: 65.0
در 275 درجه سلسیوس تجزیه می شود
چگالی نسبی (آب = 1): 1.85
حلالیت در آب در 17 درجه سلسیوس: g/100ml 41.7 (خوب)
فشار بخاردر 20 درجه سلسیوس: Pa 1  


مواجهه و اثرات سلامتی

مسیرهای مواجهه
این ماده می تواند از طریق استنشاق و از طریق بلعیدن جذب بدن شود. 

اثرات مواجهه کوتاه مدت
ماده برای چشم ها و مجرای تنفسی فوقانی کمی تحریک کننده است. این ماده ممکن است باعث اثراتی بر سیستم قلبی-عروقی و سیستم عصبی مرکزی شود. این امر ممکن است منجر به کاهش فشار خون، اختلالات قلبی و اختلالات سیستم عصبی مرکزی شود. بلعیدن در مقادیر زیاد می تواند باعث مرگ شود. استنشاق غبار ممکن است باعث واکنش های آسم مانند (RADS) شود. 

خطر استنشاق
می تواند در هنگام پراکنده شدن به سرعت منجر به غلظت زیان آور ذرات معلق گردد، به ویژه در صورت پودر شدن. 

اثرات مواجهه طولانی مدت یا مکرر
 


حدود مواجهه شغلی
TLV: 0.29mg/m3 مقدار حد آستانه شغلی (مقدار سقف)؛ A4 (غیر قابل طبقه بندی به عنوان سرطان زا در انسان)؛.
MAK: 0.2mg/m3 حداکثر غلظت در محل کار؛ رده محدودیت اوج: I (2)؛ گروه خطر بارداری: D؛.
EU-OEL: 0.1mg/m3 مجوز کاربر نهایی به صورت میانگین وزنی زمانی (TWA)؛ 0.3mg/m3 به صورت مواجهه کوتاه مدت شغلی (STEL)؛ (پوست)؛ 

محیط زیست
این ماده برای ارگانیسم های آبزی بسیار سمی است. این ماده در شرایط عادی وارد محیط می شود. با این وجود باید دقت زیادی کرد تا از هرگونه رها شدن اضافی جلوگیری شود، به عنوان مثال از طریق دفع نامناسب. 

توضیحات
در حضور گرما، اسیدها و آب، آزید سدیم به راحتی به هیدرازوئیک اسید تبدیل می شود، بخار آن ممکن است هر زمان که نمک استفاده شود وجود داشته باشد.
استنشاق غلظت های بالا از اسید هیدرازوئیک ممکن است باعث تحریک شدید تنفسی از جمله ادم ریه شود.
تجزیه سدیم آزید مقدار زیادی گاز تولید می کند. این امر در فضاهای محصور مخاطره انفجار ایجاد می کند. 

اطلاعات بیشتر
  طبقه بندی EC
نشانه: T+، N; R: 28-32-50/53; S: (1/2)-28-45-60-61 

سازمان بین المللی کار، سازمان جهانی بهداشت، و اتحادیه اروپا هیچ گونه مسئولیتی در قبال کیفیت یا صحت ترجمه، همچنین استفاده ای که ممکن است از این اطلاعات صورت بگیرد، ندارند.
© نسخه فارسی، پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، 2018