« بازگشت به فهرست جستجو  
تری کلرفونICSC: 0585 (1997-08)
TRICHLORPHON
Dimethyl-2,2,2-trichloro-1-hydroxyethylphosphonate
Trichlorphene
(2,2,2-Trichloro-1-hydroxyethyl) phosphonic acid dimethyl ester
Chlorofos
CAS #: 52-68-6
UN #: 2783
EC #: 200-149-3

  مخاطرات حاد پیشگیری اطفاء حریق
آتش سوزی و انفجار قابل احتراق.    شعله ایجاد نکنید.    در صورت آتش سوزی در محیط اطراف، از وسایل خاموش کننده مناسب استفاده کنید.   

 از پخش غبار جلوگیری کنید! مراقبت بهداشتی سختگیرانه! زنان (باردار) مواجهه نداشته باشند! کودکان و نوجوانان مواجهه نداشته باشند! در همه موارد با پزشک مشورت کنید! 
  علائم پیشگیری کمک های اولیه
استنشاق تعریق. تهوع. استفراغ. سرگیجه. تنگی مردمک چشم، گرفتگی عضله، بزاق بیش از حد. تنفس سخت. تشنج. عدم هوشیاری. ممکن است علائم با تأخیر نمایان شوند. توضیحات را ببینید.  از مکنده موضعی یا حفاظت تنفسی استفاده کنید.  هوای تازه، استراحت. برای مراقبت پزشکی مراجعه کنید. 
پوست ممکن است جذب شود! استنشاق را ببینید.  دستکش های حفاظتی بپوشید. لباس های حفاظتی بپوشید.  لباس های آلوده را در بیاورید. آبکشی کنید و سپس پوست را با آب و صابون بشویید. برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. 
چشم ها قرمزی. درد. تنگی مردمک چشم. تاری دید.  محافظ صورت یا محافظ چشم را همراه با محافظ تنفسی بپوشید.  در ابتدا برای چند دقیقه با مقدار زیادی آب بشویید (چنانچه ممکن است لنزهای تماسی را خارج کنید)، سپس برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. 
بلعیدن تهوع. استفراغ. ضعف. گرفتگی های شکمی. اسهال. تنگی مردمک چشم. گرفتگی های عضله. بزاق بیش از حد. به سختی نفس کشیدن. عدم هوشیاری.  هنگام کار نخورید، نیاشامید و سیگار نکشید.  وادار به استفراغ کنید (فقط برای افراد هوشیار!). استراحت کنید. برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. 

دفع نشتی طبقه بندی و برچسب گذاری
حفاظت فردی: رسپیراتور(ماسک تنفسی) با فیلتر برای گازهای آلی و ذرات مطابق با غلظت هوابرد ماده استفاده کنید. از ورود این ماده شیمیایی به محیط جلوگیری کنید. پساب شستشو به داخل شبکه فاضلاب دفع نشود. ماده ریخته شده را به داخل ظروف سرپوشیده جارو کنید. در صورت لزوم، ابتدا برای جلوگیری از غبار مرطوب کنید. سپس بر اساس مقررات محلی ذخیره و دفع کنید. 

بر اساس معیارهای سیستم هماهنگ جهانی طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی سازمان ملل (UN GHS)

 

حمل و نقل
طبقه بندی سازمان ملل (UN)
طبقه مخاطره سازمان ملل: 6.1; گروه بسته بندی سازمان ملل: III 

ذخیره سازی
از بازهای قوی و مواد غذایی و خوراک حیوانات جدا نگه دارید. در اتاقی با تهویه مناسب نگهداری کنید. 
بسته بندی
همراه با مواد غذایی و خوراک حیوانات حمل نشود.
آلاینده دریایی. 
تری کلرفون ICSC: 0585
اطلاعات فیزیکی و شیمیایی

حالت فیزیکی؛ ظاهر
کریستال های سفید. 

خطرات فیزیکی
 

خطرات شیمیایی
با گرمادهی و در تماس با اسیدها و بازها تجزیه می شود. این امر دمه (فیوم)های سمی تولید می کند. به بسیاری از فلزات حمله می کند.  

فرمول: C4H8Cl3O4P
جرم مولکولی: 257.4
نقطه ذوب: 83-84 درجه سلسیوس
چگالی نسبی (آب = 1): 1.73
حلالیت در آب در 25 درجه سلسیوس: g/100ml 15.4
فشار بخاردر 20 درجه سلسیوس: Pa <0.01
ضریب تقسیم اکتانول/آب (به صورت log Pow): 0.48  


مواجهه و اثرات سلامتی

مسیرهای مواجهه
این ماده می تواند از طریق استنشاق آئروسل آن، از طریق پوست و از طریق بلعیدن جذب بدن شود. 

اثرات مواجهه کوتاه مدت
این ماده ممکن است باعث اثراتی بر سیستم عصبی توسط اثر مهار کولین استراز شود. این امر ممکن است منجر به تشنج، نارسایی تنفسی و مرگ شود. مهار کننده کولین استراز. مواجهه در سطوح بالا می تواند باعث مرگ شود. اثرات ممکن است به تأخیر بیفتند. مراقبت پزشکی ضرورت دارد. 

خطر استنشاق
تبخیر در دمای 20 درجه سلسیوس ناچیز است؛ با این حال، هنگامی که پراکنده شود می تواند به سرعت منجر به غلظت زیان آور ذرات معلق گردد. 

اثرات مواجهه طولانی مدت یا مکرر
تماس مکرر یا طولانی مدت ممکن است باعث حساسیت پوستی شود. این ماده ممکن است باعث اثراتی بر سیستم عصبی شود. مهار کننده کولین استراز. اثرات تجمعی محتمل است. خطرات حاد/علائم را ببینید. 


حدود مواجهه شغلی
TLV: (کسر قابل استنشاق و بخار): 0.1mg/m3 مقدار حد آستانه شغلی به صورت میانگین وزنی زمانی (TWA)؛ (حساس کننده پوست DSEN)؛ A4 (غیر قابل طبقه بندی به عنوان سرطان زا در انسان)؛ شاخص های مواجهه بیولوژیکی (BEI) صادرشده؛ 

محیط زیست
این ماده برای ارگانیسم های آبزی بسیار سمی است. این ماده ممکن است برای محیط زیست خطرناک باشد. باید به طور ویژه به زنبورها و ماهی توجه گردد. 

توضیحات
بسته به میزان مواجهه، معاینه پزشکی دوره ای پیشنهاد می گردد.
تا چند ساعت سپری نشود، علائم مسمومیت حاد آشکار نمی گردند.
در صورت مسمومیت با این ماده درمان اختصاصی ضروری است؛ ابزار مناسب با دستورالعمل باید در دسترس باشد.
توصیه های این کارت در مورد شکل خالص بکار می رود.
فرمولاسیون های تجاری اغلب مخلوط هایی شامل ناخالصی ها، حلال یا سایر عوامل هستند که خواص سمی و فیزیکی-شیمیایی را اصلاح می کنند. 

اطلاعات بیشتر
  طبقه بندی EC
نشانه: Xn، N; R: 22-43-50/53; S: (2)-24-37-60-61 

سازمان بین المللی کار، سازمان جهانی بهداشت، و اتحادیه اروپا هیچ گونه مسئولیتی در قبال کیفیت یا صحت ترجمه، همچنین استفاده ای که ممکن است از این اطلاعات صورت بگیرد، ندارند.
© نسخه فارسی، پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، 2018