« بازگشت به فهرست جستجو  
آلومینیوم فسفیدICSC: 0472 (2018-05)
ALUMINIUM PHOSPHIDE
Aluminum phosphide
CAS #: 20859-73-8
UN #: 1397
EC #: 244-088-0

  مخاطرات حاد پیشگیری اطفاء حریق
آتش سوزی و انفجار قابل احتراق نیست اما در تماس با آب یا هوای مرطوب گاز قابل اشتعال ایجاد می کند. در آتش سوزی، دود (یا گاز)های تحریک کننده یا سمی متصاعد می کند.  خطر آتش سوزی و انفجار در تماس با آب، هوای مرطوب، گرما یا بسیاری از مواد.  شعله ایجاد نکنید، جرقه ایجاد نکنید، و سیگار نکشید. با آب، گرما یا بسیاری از مواد دیگر تماس نداشته باشد.    از پودر خشک، شن خشک، دی اکسید کربن استفاده کنید. از آب استفاده نکنید.   

 از پخش غبار جلوگیری کنید! مراقبت بهداشتی سختگیرانه!  
  علائم پیشگیری کمک های اولیه
استنشاق گلو درد. سرفه. کوتاهی نفس. سردرد. سرگیجه. تهوع. استفراغ. اسهال.  از مکنده موضعی یا حفاظت تنفسی استفاده کنید.  هوای تازه، استراحت. وضعیت نیمه ایستاده. ممکن است تنفس مصنوعی نیاز باشد. تنفس مصنوعی دهان به دهان ندهید. بلافاصله برای مراقبت پزشکی مراجعه کنید. توضیحات را ببینید. 
پوست قرمزی. احساس سوزش.  دستکش های حفاظتی بپوشید.  لباس های آلوده را در بیاورید. آبکشی کنید و سپس پوست را با آب و صابون بشویید. هنگام کمک های اولیه، از دستکش های حفاظتی استفاده کنید. 
چشم ها قرمزی. درد.  عینک ایمنی یا محافظ چشم را همراه با محافظ تنفسی بپوشید.  در ابتدا برای چند دقیقه با مقدار زیادی آب بشویید (چنانچه ممکن است لنزهای تماسی را خارج کنید)، سپس برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. 
بلعیدن تهوع. استفراغ. اسهال. درد شکمی. سردرد. تشنج. شوک یا غش کردن. عدم هوشیاری.  هنگام کار نخورید، نیاشامید و سیگار نکشید. قبل از خوردن دست ها را بشویید.  دهان را آب بکشید. خود را وادار به استفراغ نکنید. فوراً برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. توضیحات را ببینید. 

دفع نشتی طبقه بندی و برچسب گذاری
منطقه خطر را تخلیه کنید! با کارشناس مشورت کنید! حفاظت فردی: لباس محافظ کامل دارای تجهیزات تنفسی استفاده کنید. پساب شستشو به داخل شبکه فاضلاب دفع نشود. از ورود این ماده شیمیایی به محیط جلوگیری کنید. ماده ریخته شده را با خاک خشک، ماسه خشک یا ورق پلاستیکی بپوشانید. ماده ریخته شده را به داخل ظروف مهر و موم شده سرپوشیده جارو کنید. باقیمانده را با دقت جمع آوری کنید. سپس بر اساس مقررات محلی ذخیره و دفع کنید. 

بر اساس معیارهای سیستم هماهنگ جهانی طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی سازمان ملل (UN GHS)

flam;flameskull;toxicenviro;aqua
خطر
در تماس با آب، گازهای قابل اشتعالی آزاد می کند که ممکن است به صورت خودبخود مشتعل شوند
کشنده در صورت بلعیدن یا استنشاق
سمی در صورت تماس با پوست
بسیار سمی برای حیات آبزیان  

حمل و نقل
طبقه بندی سازمان ملل (UN)
طبقه مخاطره سازمان ملل: 4.3; خطرات جانبی سازمان ملل: 6.1; گروه بسته بندی سازمان ملل: I 

ذخیره سازی
خشک نگه دارید. خنک نگه دارید. ضد حریق. تدابیری برای پرهیز از تماس با پساب اطفاء حریق پیش بینی کنید. از آب، سایر مواد ناسازگار و مواد غذایی و خوراک حیوانات جدا نگه دارید. خطرات شیمیایی را ببینید. 
بسته بندی
هوا بندی شده.
همراه با مواد غذایی و خوراک حیوانات حمل نشود. 
آلومینیوم فسفید ICSC: 0472
اطلاعات فیزیکی و شیمیایی

حالت فیزیکی؛ ظاهر
کریستال های خاکستری تیره یا زرد. 

خطرات فیزیکی
 

خطرات شیمیایی
در تماس با آب یا رطوبت تجزیه می شود. این ماده گازهای به شدت قابل اشتعال و سمی (فسفین- کارت ICSC 0694 را ببیند) تولید می کند. این امر خطر انفجار و آتش سوزی، سمیت ایجاد می کند. 

فرمول: AlP
جرم مولکولی: 58
نقطه ذوب: 2500 درجه سلسیوس
چگالی نسبی (آب = 1): 2.9
حلالیت در آب: واکنش 


مواجهه و اثرات سلامتی

مسیرهای مواجهه
این ماده می تواند از طریق استنشاق آئروسل آن و از طریق بلعیدن جذب بدن شود. 

اثرات مواجهه کوتاه مدت
ماده برای چشم ها، پوست و مجرای تنفسی تحریک کننده است. استنشاق محصولات تجزیه (فسفین) ممکن است باعث ادم ریوی شود. توضیحات را ببینید. این ماده ممکن است باعث اثراتی بر سیستم قلبی-عروقی، سیستم عصبی، مجرای تنفسی، کبد و کلیه ها شود. این امر ممکن است منجر به عملکردهای مختل، نارسایی تنفسی، تاکی کاردی و کما شود. مواجهه می تواند باعث مرگ شود. 

خطر استنشاق
تبخیر در دمای 20 درجه سلسیوس ناچیز است؛ با این حال، می تواند به سرعت منجر به غلظت زیان آور ذرات معلق گردد. هیدرولیز ممکن است در رطوبت جوی یا تعریق فسفین گازی ایجاد کند که می تواند استنشاق شود. 

اثرات مواجهه طولانی مدت یا مکرر
 


حدود مواجهه شغلی
 

محیط زیست
این ماده برای ارگانیسم های آبزی بسیار سمی است. 

توضیحات
اغلب تا چند ساعت سپری نشود، علائم ادم ریه آشکار نمی گردند و با تلاش فیزیکی تشدید می شوند.
لباس کار را به خانه نبرید.
برای کسب اطلاعات بیشتر با یک مرکز اطلاعات سم یا یک متخصص مشورت کنید. 

اطلاعات بیشتر
  طبقه بندی EC
نشانه: F، T+، N; R: 15/29-28-32-50; S: (1/2)-3/9/14-30-36/37-45-61 

سازمان بین المللی کار، سازمان جهانی بهداشت، و اتحادیه اروپا هیچ گونه مسئولیتی در قبال کیفیت یا صحت ترجمه، همچنین استفاده ای که ممکن است از این اطلاعات صورت بگیرد، ندارند.
© نسخه فارسی، پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، 2018