« חזרה לרשימת תוצאות החיפוש  
OLEUMICSC: 1447 (נובמבר 2016)
CAS #: 8014-95-7
מספר או"מ: 1831

  סיכונים אקוטיים מניעה כיבוי אש
אש ופיצוץ אינו בעיר. תגובות רבות עלולות לגרום לאש או פיצוץ. בשריפה משחרר נדפים (או גזים) מגרים או רעילים.  סיכוני אש ופיצוץ במגע עם בסיסים, חומרים בעירים, חומרים מחזרים, מים או חומרים אורגניים.    יש למנוע מגע עם חומרים בלתי תואמים: ראו סעיף סיכונים כימיים.  אין להשתמש במים. במקרה של שריפה בסביבה, יש להשתמש באמצעי כיבוי מתאימים.  במקרה של שריפה: יש לקרר את המכלים וכו' על ידי ריסוס במים. יש למנוע מגע ישיר של החומר עם מים. 

 יש למנוע יצירת אוירוסול טיפתי! יש להימנע מכל מגע עם החומר!  בכל המקרים יש להתייעץ עם רופא! 
  תסמינים מניעה עזרה ראשונה
נשימה שיעול. כאב גרון. תחושת צריבה. קוצר נשימה. נשימה מאומצת.  יש להשתמש באוורור, יניקה מקומית או הגנה על הנשימה.   אוויר צח, מנוחה. תנוחה חצי זקופה. ייתכן שיהיה צורך בהנשמה מלאכותית. יש לפנות מיידית לטיפול רפואי. 
עור אדמומיות. כאב. בועות. כוויות עור חמורות.  כפפות מגן. ביגוד מגן. סינר.  יש ללבוש כפפות מגן בעת מתן עזרה ראשונה. יש לשטוף תחילה עם כמות גדולה של מים במשך 15 דקות לפחות, ולאחר מכן להסיר בגדים מזוהמים ולשטוף שוב. יש להעביר מיידית לטיפול רפואי. 
עיניים אדמומיות. כאב. ראייה מטושטשת. כוויות חמורות.  יש להשתמש במגן פנים או במיגון לעיניים בשילוב עם הגנה על הנשימה.  יש לשטוף עם הרבה מים במשך מספר דקות (להסיר עדשות מגע אם ניתן בקלות). יש לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. 
בליעה כוויות בפה ובגרון. תחושת צריבה מאחורי עצם החזה. כאב בטן. הקאות. הלם או התמוטטות.  אין לאכול, לשתות או לעשן במהלך העבודה.   יש לשטוף את הפה. אסור לתת שום דבר לשתות. אין לגרום להקאה. יש לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. 

טיפול בשפך סיווג וסימון
יש לפנות את אזור הסכנה! יש להתייעץ עם מומחה! הגנה אישית: חליפת מגן מפני חומרים כימיים כולל מערכת נשימה עצמאית. אין לאפשר חדירת החומר לסביבה. אין לספוג בנסורת או בחומר סופג דליק אחר. יש לאסוף את הנוזל הדולף למיכלים ברי-אטימה. יש לספוג את שאריות הנוזל בחול יבש או חומר סופג אינרטי. לאחר מכן יש לאחסן ולסלק בהתאם לתחיקה המקומית. יש לנטרל בזהירות את החומר הנותר עם סיד או אפר סודה (נתרן פחמתי). 

בהתאם לקריטריונים של UN GHS

skull;toxiccorr
קטלני אם נשאף.
גורם לכוויות חמורות בעור ולפגיעה בעיניים.
עלול לגרום לגירוי בדרכי הנשימה.
עשוי להיות קורוזיבי למתכות
ראו הערות 

שינוע
סיווג UN
קבוצת סיכון לפי UN (או"מ): 8; סיכונים משניים לפי UN (או"מ): 6.1; קבוצת אריזה לפי UN (או"מ): I 

אחסון
יבש. יש להפריד מדברי מאכל ומזון לבעלי חיים וחומרים בלתי תואמים. ראו סעיף סיכונים כימיים. יש לאחסן באריזה מקורית בלבד. אוורור לאורך הרצפה. 
אריזה
אריזה בלתי שבירה.
יש לשים אריזה שבירה בתוך מיכל בלתי שביר סגור.
אטומה לאוויר.
אין לשנע עם דברי מאכל או מזון לבעלי חיים. 
OLEUM ICSC: 1447
מידע פיזיקלי וכימי

מצב פיזיקלי; מראה
נוזל חסר צבע עד חום מעשן צמיג היגרוסקופי עם ריח אופייני. 

סיכונים פיזיקליים
האדים כבדים מהאוויר. 

סיכונים כימיים
מתפרק בחימום . זה מייצר גזים רעילים וקורוזיביים כולל תחמוצות גופרית. החומר הינו מחמצן חזק. הוא מגיב עם חומרים בעירים ומחזרים וחומרים אורגניים. לפיכך גורם לסיכון אש ופיצוץ. תמיסה במים הינה חומצה חזקה. הוא מגיב באלימות עם בסיסים והינו קורוזיבי למתכות. זה מייצר גז דליק/נפיץ (מימן - ראו כרטיס ICSC 0001). מגיב באלימות עם מים ואוויר לח. זה מייצר חומצה גופרתית. ראו הערות. תוקף חומרי פלסטיק מסוימים . 

נוסחה: H2SO4.O3S
משקל מולקולרי: ראו הערות
נקודת רתיחה: ראו הערות
נקודת התכה: ראו הערות
צפיפות יחסית (מים=1): 1.9
מסיסות במים : ניתן לערבוב, תגובה
לחץ אדים: ראו הערות
צפיפות אדים יחסית (אוויר=1): 3-3.3
צפיפות אדים יחסית של תערובת אדים/אוויר ב-20°C (אוויר=1): 1.01-1.3 


חשיפה והשפעות בריאותיות

דרכי חדירה
השפעות מקומיות משמעויות בכל דרכי החשיפה. החומר עלול להיספג לגוף בשאיפת התרסיס שלו. 

השפעות חשיפה לטווח קצר
החומר הינו קוקוזיבי מאוד לעיניים, עור ודרכי הנשימה. קורוזיבי בבליעה. חשיפה עשויה לגרום לחנק עקב נפיחות בגרון. שאיפת ריכוזים גבוהים עלולה לגרום לבצקת ריאות, אך רק אחרי שהשפעות הקורוזיביות הראשוניות על העיניים ועל דרכי הנשימב העליונות באות לידי ביטוי. שאיפת עלולה לגרום לתגובות דומות לאסטמה (RADS). מומלצת השגחה רפואית. ראו הערות. 

סיכון נשימתי
זיהום מזיק של האוויר עלול להיווצר מהר עקב התאדות החומר ב-20ºC. 

השפעות חשיפה לטווח ממושך או חשיפה חוזרת
מגע חוזר או ממושך עם העור עלול לגרום לדרמטיטיס. שאיפה חוזרת או ממושכת של האווירוסול עלולה לגרום להשפעות על הריאות. סיכון ארוזיה בשיניים עקב חשיפה חוזרת או ממושכת לתרסיס של חומר זה. אווירוסולים טיפותיים של חומצה אנאורגנית חזקה זו הינם מסרטן בבני אדם. ראו הערות. 


גבולות חשיפה תעסוקתית
 

סביבה
החומר מזיק לאורגניזמים החיים במים. 

הערות
תסמינים של בצקת ריאות מתגלים לעיתים רק לאחר מספר שעות, והם מחמירים על ידי מאמץ פיזי. לכן מנוחה והשגחה רפואית הם הכרחיים.
הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן IARC מתייחז לאווירוסולים של חומצה אנאורגנית חזקה כלמסרטנים (קבוצה 1). אולם, אין מדע זמין לגבי קרצינוגניות של צורת פיזיקליות אחרות של חומר זה. לכן, סיווג הקרציניגניות לפי GHS לא ניתן.
לעולם אין לשפוך מים לתוך חומר זה; בזמן המסה או דילול, תמיד יש להוסיף את החומר לאט אל המים.
The amount of free sulfur trioxide may vary, which can change the physical properties, and therefore no figure for the molecular weight is given.
Reported vapour pressure values differ greatly (from 0.3 to 21.9 kPa).
Boiling points of solutions (% SO_3): 138°C (20% ), 116°C (30%), 60°C (65%).
Melting points (% SO_3): 2°C (20%), 21°C (30%), 5°C (65%).
ראו כרטיס / כרטיסים ICSCs 0362 ו1202. 

מידע נוסף
  סיווג EC
סמל: C; R: 14-35-37; S: (1/2)-26-30-45; הערה: B 

אין ה-ILO, ה-WHO או האיחוד האירופי נושאים באחריות לאיכות או לדיוק התרגום, או לכל שימוש אשר עשוי להתבצע במידע זה. © גרסה בשפה העברית, המוסד לבטיחות ולגיהות, 2018