« بازگشت به فهرست جستجو  
فسفید کلسیمICSC: 1126 (2002-05)
CALCIUM PHOSPHIDE
CAS #: 1305-99-3
UN #: 1360
EC #: 215-142-0

  مخاطرات حاد پیشگیری اطفاء حریق
آتش سوزی و انفجار قابل احتراق نیست اما در تماس با آب یا هوای مرطوب گاز قابل اشتعال ایجاد می کند.    با آب، عوامل اکسید کننده یا اسیدها تماس نداشته باشد.    از آب، فوم استفاده نکنید. در صورت آتش سوزی در محیط اطراف، از وسایل خاموش کننده مناسب استفاده کنید.  در صورت بروز آتش سوزی: ظروف استوانه‌ای و غیره را با پاشیدن آب خنک نگه دارید. عدم تماس مستقیم با آب. 

 از هر نوع تماس خودداری کنید!  
  علائم پیشگیری کمک های اولیه
استنشاق سرفه. سردرد. گلو درد. تنفس سخت. لرزش. اسهال. تشنج. استفراغ.  از مکنده موضعی یا حفاظت تنفسی استفاده کنید.  برای مراقبت پزشکی مراجعه کنید. وضعیت نیمه ایستاده. ممکن است تنفس مصنوعی نیاز باشد. تنفس مصنوعی دهان به دهان ندهید. 
پوست قرمزی. درد.  لباس های حفاظتی بپوشید. دستکش های حفاظتی بپوشید.  لباس های آلوده را در بیاورید. پوست را با مقدار زیادی آب بشویید یا دوش بگیرید. برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. 
چشم ها قرمزی. درد.  عینک ایمنی یا محافظ چشم را همراه با محافظ تنفسی بپوشید.  در ابتدا برای چند دقیقه با مقدار زیادی آب بشویید (چنانچه ممکن است لنزهای تماسی را خارج کنید)، سپس برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. 
بلعیدن استنشاق را ببینید.  هنگام کار نخورید، نیاشامید و سیگار نکشید.  برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید. وادار به استفراغ کنید (فقط برای افراد هوشیار!). تنفس مصنوعی دهان به دهان ندهید. 

دفع نشتی طبقه بندی و برچسب گذاری
منطقه خطر را تخلیه کنید! با کارشناس مشورت کنید! حفاظت فردی: لباس محافظ کامل دارای تجهیزات تنفسی استفاده کنید. از ورود این ماده شیمیایی به محیط جلوگیری کنید. ماده ریخته شده را به داخل ظروف سرپوشیده جارو کنید. باقیمانده را با دقت جمع آوری کنید. سپس بر اساس مقررات محلی ذخیره و دفع کنید. 

بر اساس معیارهای سیستم هماهنگ جهانی طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی سازمان ملل (UN GHS)

 

حمل و نقل
طبقه بندی سازمان ملل (UN)
طبقه مخاطره سازمان ملل: 4.3; خطرات جانبی سازمان ملل: 6.1; گروه بسته بندی سازمان ملل: I 

ذخیره سازی
از مواد غذایی و خوراک حیوانات و مواد ناسازگار جدا نگه دارید. خطرات شیمیایی را ببینید. خنک نگه دارید. خشک نگه دارید. در اتاقی با تهویه مناسب نگهداری کنید. 
بسته بندی
 
فسفید کلسیم ICSC: 1126
اطلاعات فیزیکی و شیمیایی

حالت فیزیکی؛ ظاهر
پودر کریستالی قرمز- قهوه ای یا توده های خاکستری. 

خطرات فیزیکی
 

خطرات شیمیایی
به شدت با اسیدها، آب و هوای مرطوب واکنش می دهد. این ماده فسفین (ICSC 0694 را ببینید) تولید می کند. این امر خطر سمیت و اتش سوزی ایجاد می کند. به شدت با اکسیدان های قوی واکنش می دهد. این امر خطر انفجار و آتش سوزی ایجاد می کند. 

فرمول: Ca3P2
جرم مولکولی: 182.2
نقطه ذوب: 1600 درجه سلسیوس
چگالی : 2.5 g/cm³ 


مواجهه و اثرات سلامتی

مسیرهای مواجهه
این ماده می تواند از طریق استنشاق و از طریق بلعیدن جذب بدن شود. 

اثرات مواجهه کوتاه مدت
ماده برای چشم ها، پوست و مجرای تنفسی تحریک کننده است. استنشاق محصولات تجزیه ممکن است باعث ادم ریوی شود. توضیحات را ببینید. این ماده ممکن است باعث اثراتی بر مجرای گوارش، سیستم عصبی مرکزی، کبد، کلیه ها و سیستم قلبی-عروقی شود. این امر ممکن است منجر به عملکردهای مختل و نارسایی تنفسی شود. مواجهه می تواند باعث مرگ شود. 

خطر استنشاق
می تواند در هنگام پراکنده شدن به سرعت منجر به غلظت زیان آور ذرات معلق گردد، به ویژه در صورت پودر شدن. 

اثرات مواجهه طولانی مدت یا مکرر
 


حدود مواجهه شغلی
 

محیط زیست
این ماده برای ارگانیسم های آبزی بسیار سمی است. اثرات محیطی این ماده به اندازه کافی بررسی نشده است. 

توضیحات
اغلب تا چند ساعت سپری نشود، علائم ادم ریه آشکار نمی گردند و با تلاش فیزیکی تشدید می شوند.
بنابراین استراحت و مراقبت پزشکی ضروری است.
لباس کار را به خانه نبرید. 

اطلاعات بیشتر
  طبقه بندی EC
نشانه: T+، F، N; R: 15/29-28-50; S: (1/2)-22-43-45-61 

سازمان بین المللی کار، سازمان جهانی بهداشت، و اتحادیه اروپا هیچ گونه مسئولیتی در قبال کیفیت یا صحت ترجمه، همچنین استفاده ای که ممکن است از این اطلاعات صورت بگیرد، ندارند.
© نسخه فارسی، پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، 2018