« חזרה לרשימת תוצאות החיפוש  
SODIUM CHLORATEICSC: 1117 (אוקטובר 1999)
CAS #: 7775-09-9
מספר או"מ: 1495
EC Number: 231-887-4

  סיכונים אקוטיים מניעה כיבוי אש
אש ופיצוץ אינו בעיר אך מגביר בעירה של חומרים אחרים. תגובות רבות עלולות לגרום לאש או פיצוץ. בשריפה משחרר נדפים (או גזים) מגרים או רעילים.  סיכון אש ופיצוץ .  יש למנוע מגע עם חומרים דליקים, חומרים בעירים, חומרים מחזרים או חומרים אורגניים.     יש להשתמש במים בכמויות גדולות.  במקרה של שריפה: יש לקרר את המכלים וכו' על ידי ריסוס במים. 

 יש למנוע פיזור אבק!  
  תסמינים מניעה עזרה ראשונה
נשימה שיעול. כאב גרון. שפתיים, ציפורניים ועור כחולים. התכווצות בטן בלבול. עוויתות. סחרחורת. כאב ראש. בחילה. חוסר הכרה.  יש להשתמש ביניקה מקומית או הגנה על הנשימה.   אוויר צח, מנוחה. יש לפנות לטיפול רפואי. 
עור אדמומיות.  כפפות מגן.  יש לשטוף תחילה עם כמות גדולה של מים במשך 15 דקות לפחות, ולאחר מכן להסיר בגדים מזוהמים ולשטוף שוב. יש לפנות לטיפול רפואי . 
עיניים אדמומיות. כאב.  יש להשתמש במשקפי מגן או במיגון לעיניים בשילוב עם הגנה על הנשימה.  תחילה יש לשטוף בכמות גדולה של מים במשך מספר דקות (להסיר עדשות מגע אם ניתן בקלות), לאחר מכן לפנות לטיפול רפואי. 
בליעה כאב בטן. שלשול. קוצר נשימה. הקאות. ראו גם סעיף נשימה.  אין לאכול, לשתות או לעשן במהלך העבודה.   יש לשטוף את הפה. יש לפנות לטיפול רפואי . 

טיפול בשפך סיווג וסימון
הגנה אישית: מסנן חלקיקים מותאם לריכוז החומר באוויר. יש לטאטא את השפך למיכלים מכוסים ברי-אטימה. במידת הצורך, יש להרטיב תחילה על מנת למנוע יצירת אבק. יש לאסוף בזהירות את השאריות במיכלים . לאחר מכן יש לאחסן ולסלק בהתאם לתחיקה המקומית. אין לספוג בנסורת או בחומר סופג דליק אחר. 

בהתאם לקריטריונים של UN GHS

 

שינוע
סיווג UN
קבוצת סיכון לפי UN (או"מ): 5.1; קבוצת אריזה לפי UN (או"מ): II 

אחסון
יש להפריד מחומרים בעירים, חומרים מחזרים וחומרים בלתי תואמים. ראו סעיף סיכונים כימיים. 
אריזה
 
SODIUM CHLORATE ICSC: 1117
מידע פיזיקלי וכימי

מצב פיזיקלי; מראה
גבישים חסרי ריח וחסרי צבע או גרגירים לבנים. 

סיכונים פיזיקליים
אין נתונים. 

סיכונים כימיים
מתפרק מעל 300°C . זה מייצר חמצן אשר מגביר את סיכון האש ונדפים רעילים (כלור). הדבר מגביר סיכון האש. החומר הינו מחמצן חזק. הוא מגיב עם חומרים בעירים ומחזרים. לפיכך גורם לסיכון אש ופיצוץ. מגיב עם חומרים אורגניים רבים. זה מייצר תערובות רגישות להלם. לפיכך גורם לסיכון פיצוץ. תוקף אבץ ופלדה. 

נוסחה: NaClO3
משקל מולקולרי: 106.44
מתפרק ב-~300°C
נקודת התכה: ‎248°C
צפיפות : 2.5 גר/סמ"ק
מסיסות במים, גר'/100 מ"ל ב-20°C‏: 100 ‏  


חשיפה והשפעות בריאותיות

דרכי חדירה
החומר עלול להיספג לגוף בשאיפת התרסיס שלו ובבליעה. 

השפעות חשיפה לטווח קצר
החומר מגרה את העיניים, העור ודרכי הנשימה. החומר עשוי לגרום להשפעה על הדם. עשוי לגרום ליצירת מטהמוגלובין. החומר עשוי לגרום להשפעה על הכליות. עשוי לגרום לפגיעה בכליות. ההשפעות עשויות להתאחר. ראו הערות. מומלצת השגחה רפואית. 

סיכון נשימתי
התאדות ב-20°C היא זניחה; עם זאת, ריכוז מזיק של חלקיקים באוויר עלול להיווצר במהירות בריסוס או בפיזור החומר, במיוחד במקרה של אבקה. 

השפעות חשיפה לטווח ממושך או חשיפה חוזרת
 


גבולות חשיפה תעסוקתית
 

סביבה
 

הערות
The substance is entirely decomposed at temperature higher than 300°C.
יהפוך לרגיש להלם אם מזוהם בחומרים אורגניים.
Marketed formulations contain a flame retardant.
מומלצות בדיקות רפואיות תקופתיות, כתלות בדרגת החשיפה.
יש לשטוף בגדים מזוהמים (סיכון אש) עם כמות גדולה של מים. 

מידע נוסף
  סיווג EC
סמל: O, Xn, N; R: 9-22-51/53; S: (2)-13-17-46-61 

אין ה-ILO, ה-WHO או האיחוד האירופי נושאים באחריות לאיכות או לדיוק התרגום, או לכל שימוש אשר עשוי להתבצע במידע זה. © גרסה בשפה העברית, המוסד לבטיחות ולגיהות, 2018