« חזרה לרשימת תוצאות החיפוש  
MERCURIC NITRATEICSC: 0980 (אפריל 2014)
CAS #: 10045-94-0
מספר או"מ: 1625
EC Number: 233-152-3

  סיכונים אקוטיים מניעה כיבוי אש
אש ופיצוץ אינו בעיר אך מגביר בעירה של חומרים אחרים. בשריפה משחרר נדפים (או גזים) מגרים או רעילים.        במקרה של שריפה בסביבה, יש להשתמש באמצעי כיבוי מתאימים.   

 יש להימנע מכל מגע עם החומר!  בכל המקרים יש להתייעץ עם רופא! 
  תסמינים מניעה עזרה ראשונה
נשימה שיעול. כאב גרון. תחושת צריבה. קוצר נשימה.   יש להשתמש ביניקה מקומית או הגנה על הנשימה.   אוויר צח, מנוחה. יש לפנות לטיפול רפואי. 
עור עשוי להיספג! אדמומיות. כאב. בועות.  כפפות מגן. ביגוד מגן.  יש להסיר בגדים מזוהמים. יש לשטוף את העור בכמות גדולה של מים. יש לפנות מיידית לטיפול רפואי . 
עיניים אדמומיות. כאב.  יש להשתמש במגן פנים או במיגון לעיניים בשילוב עם הגנה על הנשימה.  יש לשטוף עם הרבה מים במשך מספר דקות (להסיר עדשות מגע אם ניתן בקלות). יש לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. 
בליעה טעם מתכתי. תחושת צריבה . בחילה. כאב בטן. הקאות. שלשול.  אין לאכול, לשתות או לעשן במהלך העבודה. יש לשטוף ידיים לפני שאוכלים.  יש לשטוף את הפה. יש לתת כוס מים אחת או שתיים לשתייה. יש לפנות לטיפול רפואי . 

טיפול בשפך סיווג וסימון
יש להתייעץ עם מומחה! הגנה אישית: ביגוד מגן מלא כולל מערכת נשימה עצמאית. אין לאפשר חדירת החומר לסביבה. יש לטאטא את השפך למיכלים מכוסים . יש לאסוף בזהירות את השאריות במיכלים . לאחר מכן יש לאחסן ולסלק בהתאם לתחיקה המקומית. אין לספוג בנסורת או בחומר סופג דליק אחר. 

בהתאם לקריטריונים של UN GHS

skull;toxiccancer;health hazenviro;aqua
קטלני אם נבלע או במגע עם עור
עלול לגרום לתגובה אלרגית בעור.
עלול לגרום נזק לכליות
חשיפה ממושכת או חוזרת עלולה לגרום נזק למערכת העצבים וכליעות .
רעיל מאוד לאורגניזמים החיים במים עם השפעות ארוכות טווח. 

שינוע
סיווג UN
קבוצת סיכון לפי UN (או"מ): 6.1; קבוצת אריזה לפי UN (או"מ): II 

אחסון
יש להפריד מחומרים בעירים, חומרים מחזרים ודברי מאכל ומזון לבעלי חיים. ראו סעיף סיכונים כימיים. יש לשמור בחושך. יש לאחסן באזור ללא ניקוז או גישה לביוב. יש לספק אמצעים להכלת שפכים מכיבוי אש. סגור היטב. יש לאחסן במיכל מקורי בלבד. 
אריזה
אריזה בלתי שבירה.
יש לשים אריזה שבירה בתוך מיכל בלתי שביר סגור.
אין לשנע עם דברי מאכל או מזון לבעלי חיים.
מזהם ימי חמור. 
MERCURIC NITRATE ICSC: 0980
מידע פיזיקלי וכימי

מצב פיזיקלי; מראה
גבישים חסרי צבע או אבקה לבנה היגרוסקופית.  

סיכונים פיזיקליים
אין נתונים. 

סיכונים כימיים
מתפרק בחימום . החומר הינו מחמצן חזק. הוא מגיב באלימות עם חומרים בעירים ומחזרים ואבקות מתכות . תערובות עם חומרים מחזרים או עם חומרים שעברו חיזור, כגון חומרים אורגניים, עלולות להיות נפיצות. 

נוסחה: HgN2O6 / Hg(NO3)2
משקל מולקולרי: 324.7
נקודת התכה: ‎79°C
צפיפות : 4.4 גר/סמ"ק
מסיסות במים : קלה 


חשיפה והשפעות בריאותיות

דרכי חדירה
החומר עלול להיספג לגוף בשאיפה, דרך העור ובבליעה. 

השפעות חשיפה לטווח קצר
החומר מגרה באופן חמור את העיניים, העור ודרכי הנשימה. החומר עשוי לגרום להשפעה על מערכת העיכול והכליות. עשוי לגרום לנגעים ברקמות ואי ספיקת כליות. מומלצת השגחה רפואית. 

סיכון נשימתי
ריכוז החלקיקים המרחפים באוויר עלול להגיע במהירות לרמה מסוכנת בפיזור החומר. 

השפעות חשיפה לטווח ממושך או חשיפה חוזרת
מגע חוזר או ממושך עלול לגרום לריגוש העור . לחומר עשויה להיות השפעה על מערכת העצבים המרכזית, הכליות ומערכת העצבים ההיקפית. דבר שעשוי לגרום לאטקסיה, הפרעות בתחושת הזיכרון, רעידות, חולשת שרירים ופגיעה בכליות. החומר עשוי להשפיע על פוריות גברית. עלול לגרום לנזק גנטי תורשתי לתאי נבט של בני אדם. ראו הערות. 


גבולות חשיפה תעסוקתית
‏TLV:‏ (כ-Hg): ‏‏ 0.025‏ מג/מ3, כ-TWA; ‏ (עור); ‏‏ קרצינוגניות: A4 (לא מסווג כמסרטן בבני אדם); ‏ ערכי BEI פורסמו.
EU-OEL: (as Hg): 0,02 mg/m3 as TWA.
MAK: (as Hg, inhalable fraction): 0.02 mg/m3; peak limitation category: II(8) ; skin absorption (H); sensitization of skin (SH); carcinogen category: 3B; pregnancy risk group: D 

סביבה
החומר מאוד רעיל ליצורים החיים במים. הצטברות של החומר במערכת ביולוגית (ביואקומולציה) עלולה להתרחש באורגניזמים החיים במים. מומלץ מאוד למנוע שחרור החומר לסביבה מכיוון שהוא נשאר בה באופן מתמשך. 

הערות
מומלצות בדיקות רפואיות תקופתיות, כתלות בדרגת החשיפה.
אין לקחת בגדי עבודה הביתה.
Due to lack of specific data on this substance, the information included in this card was derived by analogy with other mercury(II) compounds. 

מידע נוסף
  סיווג EC
סמל: T+, N; R: 26/27/28-33-50/53; S: (1/2)-13-28-45-60-61; הערה: A, 1 

אין ה-ILO, ה-WHO או האיחוד האירופי נושאים באחריות לאיכות או לדיוק התרגום, או לכל שימוש אשר עשוי להתבצע במידע זה. © גרסה בשפה העברית, המוסד לבטיחות ולגיהות, 2018