« חזרה לרשימת תוצאות החיפוש  
ALUMINIUM PHOSPHIDEICSC: 0472 (מאי 2018)
CAS #: 20859-73-8
מספר או"מ: 1397
EC Number: 244-088-0

  סיכונים אקוטיים מניעה כיבוי אש
אש ופיצוץ אינו בעיר אך יוצר גז דליק במגע עם מים או אוויר לח. בשריפה משחרר נדפים (או גזים) מגרים או רעילים.  סיכוני אש ופיצוץ במגע עם מים, אוויר לח, חום או חומרים רבים.  אש גלויה, ניצוצות ועישון אסורים. יש למנוע מגע עם מים, חום או חומרים אחרים רבים .     יש להשתמש באבקה יבשה, חול יבש, פחמן דו חמצני. אין להשתמש במים.   

 יש למנוע פיזור אבק! יש לשמור בקפדנות על כללי היגיינה!  
  תסמינים מניעה עזרה ראשונה
נשימה כאב גרון. שיעול. קוצר נשימה. כאב ראש. סחרחורת. בחילה. הקאה. שלשול.  יש להשתמש ביניקה מקומית או הגנה על הנשימה.   אוויר צח, מנוחה. תנוחה חצי זקופה. ייתכן שיהיה צורך בהנשמה מלאכותית. הנשמה מפה לפה אסורה. יש לפנות מיידית לטיפול רפואי. ראו הערות. 
עור אדמומיות. תחושת צריבה.  כפפות מגן.  יש להסיר בגדים מזוהמים. יש לשטוף העור במים ולאחר מכן עם מים וסבון. יש ללבוש כפפות מגן בעת מתן עזרה ראשונה. 
עיניים אדמומיות. כאב.  יש להשתמש במשקפי מגן או במיגון לעיניים בשילוב עם הגנה על הנשימה.  תחילה יש לשטוף בכמות גדולה של מים במשך מספר דקות (להסיר עדשות מגע אם ניתן בקלות), לאחר מכן לפנות לטיפול רפואי. 
בליעה בחילה. הקאות. שלשול. כאב בטן. כאב ראש. עוויתות. הלם או התמוטטות. חוסר הכרה.  אין לאכול, לשתות או לעשן במהלך העבודה. יש לשטוף ידיים לפני שאוכלים.  יש לשטוף את הפה. אין לגרום להקאה. יש לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. ראו הערות. 

טיפול בשפך סיווג וסימון
יש לפנות את אזור הסכנה! יש להתייעץ עם מומחה! הגנה אישית: ביגוד מגן מלא כולל מערכת נשימה עצמאית. אין לשטוף לביוב. אין לאפשר חדירת החומר לסביבה. יש לכסות את שפך החומר עם אדמה יבשה, חול יבש או יריעת פלסטיק. יש לטאטא את השפך למיכלים מכוסים ברי-אטימה. יש לאסוף בזהירות את השאריות במיכלים . לאחר מכן יש לאחסן ולסלק בהתאם לתחיקה המקומית. 

בהתאם לקריטריונים של UN GHS

flam;flameskull;toxicenviro;aqua
במגע עם מים משחרר גזים דליקים העלולים להתלקח באופן ספונטני
קטלני אם נבלע או נשאף.
רעיל במגה עם עור
רעיל מאוד לחי במים. 

שינוע
סיווג UN
קבוצת סיכון לפי UN (או"מ): 4.3; סיכונים משניים לפי UN (או"מ): 6.1; קבוצת אריזה לפי UN (או"מ): I 

אחסון
יבש. קריר. מוגן אש. יש לספק אמצעים להכלת שפכים מכיבוי אש. יש להפריד ממים, חומרים בלתי תואמים אחרים ודברי מאכל ומזון לבעלי חיים. ראו סעיף סיכונים כימיים. 
אריזה
אטומה לאוויר.
אין לשנע עם דברי מאכל או מזון לבעלי חיים. 
ALUMINIUM PHOSPHIDE ICSC: 0472
מידע פיזיקלי וכימי

מצב פיזיקלי; מראה
גבישים אפורים כהים או צהובים . 

סיכונים פיזיקליים
 

סיכונים כימיים
מתפרק במגע עם מים או רטיבות. זה מייצר גזים דליקים מאוד ורעילים (פוספין - ראו כרטיס ICSC 0694). לפיכך גורם לסיכון התרעילות, אש ופיצוץ. 

נוסחה: AlP
משקל מולקולרי: 58
נקודת התכה: ‎2500°C
צפיפות יחסית (מים=1): 2.9
מסיסות במים : תגובה 


חשיפה והשפעות בריאותיות

דרכי חדירה
החומר עלול להיספג לגוף בשאיפת התרסיס שלו ובבליעה. 

השפעות חשיפה לטווח קצר
החומר מגרה את העיניים, העור ודרכי הנשימה. שאיפת מוצרי פירוק (פוספין) עלולה לגרום לבצקת ריאות. ראו הערות. החומר עשוי לגרום להשפעה על מערכת הלב וכלי הדם, מערכת העצבים, דרכי הנשימה, הכבד והכליות. עשוי לגרום לתפקוד לקוי, כשל נשימתי, טכיקרדיה ותרדמת. חשיפה עשויה לגרום למוות. 

סיכון נשימתי
התאדות ב-20°C היא זניחה; עם זאת, ריכוז מזיק של חלקיקים באוויר עלול להיווצר במהירות . הידרוליזה ברטיבות האטמוספרית או בהזיעה עשויה ליצור פוספין גזי שעלול להיות נשאף. 

השפעות חשיפה לטווח ממושך או חשיפה חוזרת
 


גבולות חשיפה תעסוקתית
 

סביבה
החומר מאוד רעיל ליצורים החיים במים. 

הערות
תסמינים של בצקת ריאות מתגלים לעתים קרובות רק לאחר מספר שעות, והם מחמירים על ידי מאמץ פיזי.
אין לקחת בגדי עבודה הביתה.
Consult a poison information centre or an expert for further information. 

מידע נוסף
  סיווג EC
סמל: F, T+, N; R: 15/29-28-32-50; S: (1/2)-3/9/14-30-36/37-45-61 

אין ה-ILO, ה-WHO או האיחוד האירופי נושאים באחריות לאיכות או לדיוק התרגום, או לכל שימוש אשר עשוי להתבצע במידע זה. © גרסה בשפה העברית, המוסד לבטיחות ולגיהות, 2018