« חזרה לרשימת תוצאות החיפוש  
ACETYL CHLORIDEICSC: 0210 (מאי 2018)
CAS #: 75-36-5
מספר או"מ: 1717
EC Number: 200-865-6

  סיכונים אקוטיים מניעה כיבוי אש
אש ופיצוץ דליק מאוד. תגובות רבות עלולות לגרום לאש או פיצוץ. בשריפה משחרר נדפים (או גזים) מגרים או רעילים.  תערובות אידים/אוויר הן נפיצות.  אש גלויה, ניצוצות ועישון אסורים. יש למנוע מגע עם משטחים חמים.   מערכת סגורה, אוורור, ציוד חשמלי ותאורה מוגני התפוצצות. יש למנוע הצטברות של מטען אלקטרוסטטי (לדוגמא על ידי הארקה). אין להשתמש באוויר דחוס למילוי, ריקון או טיפול. יש להשתמש בכלים ידניים שלא מייצרים ניצוצות.  יש להשתמש באבקה, פחמן דו חמצני. אין להשתמש בחומרים מימיים, מים.  במקרה של שריפה: יש לקרר את המכלים וכו' על ידי ריסוס במים. יש למנוע מגע ישיר עם מים. 

 יש להימנע מכל מגע עם החומר!  בכל המקרים יש להתייעץ עם רופא! 
  תסמינים מניעה עזרה ראשונה
נשימה שיעול. כאב גרון. תחושת צריבה. קוצר נשימה.   יש להשתמש בהגנה על הנשימה. יש להשתמש במערכת סגורה או אוורור.   אוויר צח, מנוחה. תנוחה חצי זקופה. ייתכן שיהיה צורך בהנשמה מלאכותית. יש לפנות מיידית לטיפול רפואי. ראו הערות. 
עור אדמומיות. כאב. תחושת צריבה. בועות. כוויות עור חמורות.  כפפות מגן. ביגוד מגן.  יש ללבוש כפפות מגן בעת מתן עזרה ראשונה. יש לשטוף תחילה עם כמות גדולה של מים במשך 15 דקות לפחות, ולאחר מכן להסיר בגדים מזוהמים ולשטוף שוב. יש להעביר מיידית לטיפול רפואי. 
עיניים אדמומיות. כאב. כוויות חמורות.  יש להשתמש במשקפי מגן, מגן פנים או במיגון לעיניים בשילוב עם הגנה על הנשימה.  יש לשטוף עם הרבה מים (להסיר עדשות מגע אם זה אפשרי בקלות). יש לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. 
בליעה שעול. כאב גרון. תחושת צריבה מאחורי עצם החזה. כאב בטן. קוצר נשימה.  אין לאכול, לשתות או לעשן במהלך העבודה.   יש לשטוף את הפה. אין לגרום להקאה. אסור לתת שום דבר לשתות. יש לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. 

טיפול בשפך סיווג וסימון
יש לפנות את אזור הסכנה! יש להתייעץ עם מומחה! הגנה אישית: ביגוד מגן מלא כולל מערכת נשימה עצמאית. אין לאפשר חדירת החומר לסביבה. אין לשטוף לביוב. יש לאסוף שפך ונוזל שדלף במיכלים ברי אטימה ככל שניתן. יש לספוג את שאריות הנוזל בחול או חומר סופג אינרטי. לאחר מכן יש לאחסן ולסלק בהתאם לתחיקה המקומית. 

בהתאם לקריטריונים של UN GHS

flam;flamecorrcancer;health haz
נוזל ואדים דליקים מאוד.
גורם לכוויות חמורות בעור ולפגיעה בעיניים.
חשיפה ממושכת או חוזרת עלולה לגרום נזק לריאות .
מזיק לחי במים 

שינוע
סיווג UN
קבוצת סיכון לפי UN (או"מ): 3; סיכונים משניים לפי UN (או"מ): 8; קבוצת אריזה לפי UN (או"מ): II 

אחסון
מוגן אש. יש לאחסן באזור ללא ניקוז או גישה לביוב. יש להפריד מחומרים בלתי תואמים. ראו סעיף סיכונים כימיים. יבש. סגור היטב. 
אריזה
אטומה לאוויר.
אריזה בלתי שבירה.
יש לשים אריזה שבירה בתוך מיכל בלתי שביר סגור. 
ACETYL CHLORIDE ICSC: 0210
מידע פיזיקלי וכימי

מצב פיזיקלי; מראה
נוזל חסר צבע פולט אדים עם ריח חריף. 

סיכונים פיזיקליים
האידים כבדים מהאוויר ועשויים לנוע לכיוון הקרקע; הצתה ממרחק אפשרית. 

סיכונים כימיים
מתפרק בחימום ובבערה. זה מייצר נדפים רעילים וקורוזיביים כולל מימן כלורי (ראו כרטיס ICSC 0163) ופוסגן (ראו כרטיס ICSC 0007). מגיב עם לחות באוויר. זה מייצר חומצה הידרוכלורית ונדפי חומצה אצאטית. לפיכך גורם לסיכון התרעילות. מגיב באלימות עם מים, אלכוהולים, חומצות, בסיסים, אבקות מתכות מסוימות ותרכובות אחרות רבות. לפיכך גורם לסיכון אש ופיצוץ. תוקף מתכות רבות בנוכחות מים. 

נוסחה: CH3COCl / C2ClH3O
משקל מולקולרי: 78.5
נקודת רתיחה: ‎51°C
נקודת התכה: ‎-112°C
צפיפות יחסית (מים=1): 1.11
מסיסות במים : תגובה
לחץ אדים, kPa ב-20°C‏: 32
צפיפות אדים יחסית (אוויר=1): 2.7
נקודת הבזק: 5°C מערכת סגורה
נקודת הצתה עצמית: ‎ 390°C ‏
גבולות התפוצצות, %נפח באוויר: 7.3-19 ‏
מקדם חלוקה אוקטאנול/מים (כ-log Pow): -0.47  


חשיפה והשפעות בריאותיות

דרכי חדירה
השפעות מקומיות משמעויות בכל דרכי החשיפה. 

השפעות חשיפה לטווח קצר
החומר הינו קוקוזיבי לעיניים ועור. האדים מגרים באופן חמור את העיניים ודרכי הנשימה. קורוזיבי בבליעה. חשיפה בריכוזים גבוהים עשויה לגרום לחנק עקב נפיחות בגרון. שאיפת ריכוזים גבוהים עלולה לגרום לבצקת ריאות, אך רק אחרי שהשפעות הקורוזיביות הראשוניות על העיניים ועל דרכי הנשימב העליונות באות לידי ביטוי. ההשפעות עשויות להתאחר. ראו הערות. מומלצת השגחה רפואית. 

סיכון נשימתי
לא ניתן להצביע על הקצב שבו ריכוז מזיק של החומר באוויר עלול להיווצר . 

השפעות חשיפה לטווח ממושך או חשיפה חוזרת
שאיפה חוזרת או ממושכת של האדים עלולה לגרום לדלקת כרונית בדרכי הנשימה העליונות. שאיפה חוזרת או ממושכת של ריכוזים גבוהים עלולה לגרום להשפעות על הריאות. 


גבולות חשיפה תעסוקתית
 

סביבה
החומר מזיק לאורגניזמים החיים במים. 

הערות
תסמינים של בצקת ריאות מתגלים לעיתים רק לאחר מספר שעות, והם מחמירים על ידי מאמץ פיזי. לכן מנוחה והשגחה רפואית הם הכרחיים.
אין להשתמש בקרבת אש או משטח חם, או במהלך ריתוך. 

מידע נוסף
  סיווג EC
 

אין ה-ILO, ה-WHO או האיחוד האירופי נושאים באחריות לאיכות או לדיוק התרגום, או לכל שימוש אשר עשוי להתבצע במידע זה. © גרסה בשפה העברית, המוסד לבטיחות ולגיהות, 2018