Ukraine
Працівники Запорізької атомної електростанції піддаються примусовій праці з боку російських сил, заявляють профспілки
Міжнародна організація праці висловлює серйозну стурбованість через жертви серед цивільного населення та значний вплив агресії Російської Федерації на працівників і роботодавців, які, ризикуючи своїм життям, продовжують свою трудову та операційну діяльність.

За словами профспілок, йдеться про "постійні й систематичні порушення основних прав працівників", багато з яких наражаються на небезпечні для життя ризики у сфері безпеки та гігієни праці. За їхніми словами, системи реагування на надзвичайні ситуації та управління безпекою і гігієною праці більше не функціонують ефективно.
У спільній інформаційній довідці МОП та глобальної федерації профспілок IndustriALL викладено деталі з цих профспілкових повідомлень, а також інформацію від Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), Агентства з ядерної енергії ОЕСР та Державної інспекції ядерного регулювання України.
В інформаційному документі підтверджується «серйозне занепокоєння» МОП щодо жертв серед цивільного населення, значного впливу агресії Російської Федерації на працівників і роботодавців, які, ризикуючи своїм життям, продовжують трудову та операційну діяльність, а також «незворотної шкоди», завданої інфраструктурі, економіці та ринку праці України.
До початку війни на Запорізькій атомній електростанції та в місті Енергодар працювало 12,000 працівників, з яких 11,000 були членами Профспілки на станції. З того часу кількість членів Профспілки зменшилася до приблизно 1,200 працівників.
Багатьом «атомникам» та їхнім сім'ям вдалося виїхати до того, як у лютому 2022 року окупаційні війська взяли атомну станцію під свій контроль. МОП отримала повідомлення, що тих, хто залишився працювати на станції, змушували підписувати трудові договори з російською державною корпорацією з атомної енергії "Росатом" і вступати до профспілок, підконтрольних окупаційним силам. Це є явним порушенням права на свободу асоціації, йдеться у доповіді.
Найбільше повідомлень про примусову працю стосується «атомників», які намагалися виїхати з міста Енергодар, але їм було відмовлено у праві на виїзд з окупованої території. Інші повідомлення про примусову працю стосуються права на вільний вибір роботи. Після того, як російські війська окупували електростанцію, працівникам було відмовлено у праві зв'язатися зі своїм українським роботодавцем, «Енергоатомом».
Працівники, які обслуговують ядерні реакторні установки та обладнання, зазнавали погроз.
«Деяких саджали у так звані «підвали», де утримували протягом кількох діб, у той час як в їхніх квартирах, гаражах або будинках проводилися обшуки, а до їхніх сімей застосовувалися погрози. Деяких, як стверджується, піддавали тортурам», - йдеться у доповіді.
Проте, трудові договори з окупаційними силами підписали менше п'яти відсотків цих працівників.
Окупаційні війська перетворили станцію на військову базу. Окрім несанкціонованої присутності озброєних військовослужбовців, російські війська не дотримуються правил пожежної безпеки та інших правил безпеки у приміщеннях. Вони навмисно обстрілюють енергетичну інфраструктуру станції та лінії електропередач, що ведуть до неї. Надходять повідомлення про те, що працівників відправляють на ремонт пошкодженої енергетичної інфраструктури, наражаючи їхні життя на небезпеку.
Персонал продовжує забезпечувати безпечну і надійну роботу ядерних установок, але стрес і постійний ризик обстрілів посилюють психічне напруження і занепокоєння персоналу, який працює на станції, йдеться у звіті.