Україна

Запобігання шляхом інформування: кампанія МОП на українській залізниці із запобігання трудовій експлуатації біженців

МОП і Державна служба України з питань праці запустили на українській залізниці інформаційну кампанію, що попереджає подорожніх про ситуації, які можуть призвести до трудової експлуатації.

Новини | 12 квітня 2022

© Сергій Гудак, AFP/Europress

Війна в Україні спричинила масовий рух і внутрішнє переміщення населення. Майже 4,2 мільйона людей у пошуках безпеки виїхали за кордон, а 7,2 мільйона перемістилися на території країни. Приблизно 85% біженців – жінки та діти, що їдуть без чоловіків, які призвані на військову службу або залишаються вдома. Ці переїзди небезпечні. Коли кошти в людей вичерпуються – зазвичай за пару тижнів – вони починають шукати роботу на новому місці, щоб утримувати себе та свої родини. Як іноді трапляється, вони можуть піддатися спокусі погодитися на роботу без договору або віддати свої документи, унаслідок чого опиняються в експлуатації, а в найгіршому випадку – стають жертвами примусової праці чи дитячої праці.
Наприкінці березня 2022 року Уряд України звернувся до МОП із проханням запропонувати прагматичний план запобігання експлуатації й торгівлі людьми, які переїжджають.

Наприкінці березня 2022 року Уряд України звернувся до МОП із проханням запропонувати прагматичний план запобігання експлуатації й торгівлі людьми, які переїжджають. У цій надзвичайній ситуації МОП разом зі своїми партнерами вдалася до рішучих дій. Разом із профспілками залізничників та компанією «Укрзалізниця» вона розробила ключові повідомлення, що попереджають пасажирів про ризики торгівлі людьми та примусової праці. З кінця березня ці повідомлення та відповідний відеоролик демонструються в усіх міжміських потягах на території України. Інформація подається 6-7 разів упродовж подорожі, завдяки «Укрзалізниці» – безплатно. Профспілка залізничників надрукувала плакати із цими самими повідомленнями. Ці плакати розміщено на вході до вагонів. Крім того, планується вносити подальші зміни на вебпорталі Профспілки залізничників і транспортних будівельників України для уточнення змісту інформації, що стосується торгівлі людьми та ризиків експлуатації.

Інформація може мати велике значення, особливо для людей, які перебувають у вразливому становищі. У повідомленнях роз’яснюються безпосередні небезпеки та вказуються номери телефонів «гарячих ліній» як в Україні, так і в країнах ЄС, якими можна скористатися, коли потрібна допомога. Крім цього, працівники Державної служби України з питань праці організували в транспортних вузлах пункти надання консультацій подорожнім, щоб запобігти ситуаціям, які можуть наразити їх на ризик.