Замасковане працевлаштування: як підприємниця з Маріуполя помилково укладала цивільно-правові угоди замість трудових

Деякі роботодавці укладають зі своїми найманими працівниками цивільно-правові угоди, а не трудові. Проте це не той випадок, коли можна обирати зручні варіанти.

Стаття | 18 лютого 2021
У межах інформаційної кампанії Держпраці «Виходь на світло!» інспектори праці пояснюють роботодавцям, навіщо і як правильно оформлювати трудові відносини.


Приватна підприємниця Ірина (ім’я змінено) має ательє з пошиття робочого одягу в Маріуполі. До інспекційного візиту Держпраці вона вважала, що сумлінно виконує вимоги законодавства про працю. Проте інспектори виявили порушення в оформленні найманих працівників.

Я ніколи не використовувала найману працю без оформлення. Сумлінно сплачувала податки. Проте нерідко укладала договори цивільно-правового характеру,"

розповідає вона.

Під час візиту інспектори праці пояснили Ірині, що трудові відносини регулює Кодекс законів про працю, а не Цивільний кодекс. Тому у відносинах «працівник – роботодавець» завжди укладається трудовий договір. Тоді як цивільно-правова угода може укладатися з незалежним підрядником – юридичною або фізичною особою.

Відтоді Ірина укладає з працівниками переважно строкові трудові договори. Завдяки цьому її підлеглі можуть користуватися усіма соціальними гарантіями і правами, передбаченими трудовим законодавством.

Для мене це також добре, оскільки дозволяє уникнути значних штрафів за порушення законодавства про працю. Краще ці гроші інвестувати в бізнес, підвищити зарплату робітникам,"

вважає Ірина.

Я вдячна інспекторам праці за те, що завітали з роз’ясненнями, надали інформаційні буклети. Саме живе спілкування, можливість поставити додаткові запитання вплинули на моє рішення укладати виключно трудові угоди з працівниками,"

додає вона.
Дізнайтеся більше про переваги задекларованої праці на сайті Держпраці. Потрібна консультація – зверніться до інспектора праці.

Інформаційну кампанію «Виходь на світло!» підтримує проєкт ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні».

Інші історії