Yayınlar

Mayıs 2020

 1. 2019 tarihli ve 190 No'lu ILO Şiddet ve Taciz Sözleşmesi: COVID-19 ile mücadelede ve düze çıkmada destek sağlayabileceği 12 yol

  14 Mayıs 2020 Perşembe

  Bu bilgi notu, 2019 tarihli ve 190 No'lu ILO Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’nin, yaşadığımız COVID-19 pandemisi bağlamındaki önemine vurgu yapıyor. Bilgi Notu, COVID-19 bağlamında çeşitli ülkelerden bildirilen işyerinde şiddet ve taciz olaylarından örnekler içeriyor ve 190 No’lu Sözleşme ile 206 No’lu Tavsiye Kararı’nın bu türden durumların önlenmesine ve bu durumlarla mücadele edilmesine katkıda bulunabileceği belirli hükümlerine işaret ediyor.

 2. Salgının ya da açlığın ötesi: Ev işçilerine üçüncü seçenek sunmak

  05 Mayıs 2020 Salı

  COVID-19 krizi sürerken, hükümetler en önemli önlem olarak halklarına evde kalma çağrısı yapıyorlar. Ancak birçok insan için, evde kalmak demek, işini kaybetmek ve daha da kötüsü, geçim imkanlarını kaybetmek anlamına geliyor.

 3. ILO Türkiye Ofisi, Mayıs 2020 Haber Bülteni

  01 Mayıs 2020 Cuma

 4. Korona Virüs Salgınının Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri ve Onların Çocukları ile Bitkisel Üretime Olası Etkisi Hızlı Değerlendirme Raporu

  01 Mayıs 2020 Cuma

Nisan 2020

 1. COVID-19 küresel salgınında göçmen işçileri korumak

  30 Nisan 2020 Perşembe

  Politika belirleyiciler ve Ortaklar için tavsiyeler

 2. COVID-19’un gelişmekte olan ve yükselen ülkelerde kayıt dışı ekonomide faaliyet gösteren işletmeler ve işçiler üzerinde etkisinin hızlıca değerlendirilmesi

  30 Nisan 2020 Perşembe

  Kayıt dışı ekonomide COVID-19 krizi karşısında en kırılgan durumda olan grupların ihtiyaç ve önceliklerinin tespit edilmesi, yeterli politika önlemlerini geliştirmek için zorunludur. Bu kılavuz, insanlarla temas etmeden, uzaktan bilgi toplama yöntemleri kullanarak, bu konuda hızlıca bilgi toplama yaklaşımını adım adım anlatıyor. Bu, sürekli olarak geliştirilecek ve zenginleştirilecek yaşayan bir metodolojidir.

 3. COVID-19 Kriziyle Mücadelede Sosyal Koruma Önlemleri: Ülkelerin Önlemleri ve Politika Değerlendirmeleri

  22 Nisan 2020 Çarşamba

  Sosyal koruma sistemleri, büyüyen krize karşı koordineli politika tedbirlerinin vazgeçilmez parçasıdır. Sosyal koruma; insanların hem etkili olarak sağlık hizmetlerine ulaşmasını sağlar, hem de krizden en çok etkilenenlerin iş ve gelir güvencesinin sağlanmasını destekler.

 4. COVID-19 bağlamında aile dostu politikalar ve diğer iyi işyeri uygulamaları: İşverenlerin atabileceği önemli adımlar

  16 Nisan 2020 Perşembe

 5. COVID-19 kriziyle mücadelede engellileri kapsayıcı sosyal koruma önlemleri

  09 Nisan 2020 Perşembe

  COVID-19 pandemisi ve sosyo-ekonomik sonuçları, bu engel ve eşitsizlikleri büyütüyor. Engelliler, krizin etkilerine birçok farklı biçimde açık durumdadır. Engelliler için herhangi bir zamanda en kritik önem taşıyan sosyal korumanın son haftalarda çok önemli bir yardım unsuru olduğu kanıtlandı. Bu bilgi notu, sosyal koruma sistemlerinin COVID-19 önlemleri bağlamında engellileri desteklemek üzere azami yarar sağlayabilecek birkaç unsuru ortaya koyuyor.

 6. COVID-19 önlemleri kapsamında engelliler

  08 Nisan 2020 Çarşamba

  COVID-19 krizi yenidir. Herkesin bugüne kadarkinden farklı biçimlerde hareket etmesi, etkileşim ve iletişimde bulunmasını gerektiriyor. Ancak, COVID-19’la birlikte engelliler üzerinde etkilerini ağırlaştıran sosyal eşitsizlikler hiç de yeni değil. Mevcut krize yönelik önlemlerdeki risk, engellilerin bir kez daha geride bırakılmasıdır. İyi haber: Neyin işe yaradığını zaten biliyoruz. Esas olarak sosyal adalet, etkili kapsayıcılık, fırsat eşitliği ve insana yakışır işe ihtiyacımız var.