Haberler / Duyurular

Eylül 2015

 1. ILO Genel Müdürü ve Türkiye’deki işçi konfederasyonları çalışma ve sendikal hakların nasıl geliştirilebileceğine ilişkin konuları görüştü

  03 Eylül 2015 Perşembe

  ILO Genel Direktörü Guy Ryder’ın Türkiye’deki işçi ve kamu çalışanları konfederasyonlarıyla gerçekleştirdiği toplantı, çalışma yaşamında karşılaşılan güçlüklerin çözümünde sendikaların ve sosyal diyalogun taşıdığı önemi ortaya koydu

 2. ILO Genel Müdürü Guy Ryder: " İşsizlik ve gelir dağılımı eşitsizliğine karşı sosyal ve ekonomik politikalar bir arada yürütülmeli"

  03 Eylül 2015 Perşembe

  G20 kapsamında Türkiye’ye gelen ve CNNTurk’e konuşan ILO Genel Direktörü Guy Ryder, küresel anlamda çalışma hayatına dair en önemli sorunların işsizlik ve gelir dağılmı eşitsizliği olduğunu söyleyerek bu konuda dengeli dağılımı olan vergi ve ücret politikaları ile daha etkin sosyal koruma sistemlerini içeren sosyal ve ekonomik politikaların bir arada yürütülmesi gerektiğini ifade etti. Ryder ayrıca, Türkiye’de yüksek seyreden iş kazalarının önlenmesi için yasal düzenlemeler kadar, kazaları önleme kültürünün oluşturulmasının da elzem olduğunu ifade etti.

 3. ILO Genel Direktörü Türkiye’yi Ziyaret Ediyor

  01 Eylül 2015 Salı

  ILO Genel Direktörü Guy Ryder’ın Türkiye ziyareti 22 yıl sonra ILO tarafından Genel Direktör düzeyinde Ankara’ya yapılan en üst düzey ziyaret olma özelliğini taşıyor

Ağustos 2015

 1. Mevsimlik işçiler ve fındık üreticilerinin çocukları Akçakoca Sosyal Destek Merkezi’nde beraber ders alıyorlar.

  25 Ağustos 2015 Salı

  “Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” Akçakoca ayağında mevsimlik tarım işinden alıkonulan çocuklarla beraber fındık üreticilerinin çocukları da ders yapıyor. Proje kapsamında görev alan sosyal hizmet uzmanları bahçe ve ev, ev dolaşarak yeni öğrenci kayıt etmeye devam ediyorlar.

 2. Hendek Sosyal Destek Merkezi’ne her gün yeni öğrenci geliyor.

  25 Ağustos 2015 Salı

  “Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” kapsamında açılan Hendek Karadere sosyal destek merkezinde dersler başladı. Proje kapsamında çalışan 7 öğretmen gündüzleri sosyal destek merkezinde ders veriyor geceleri ise köy köy gezerek aile görüşmeleri yapıyorlar."

 3. Batı Karadeniz’de fındık işçilerinin çocukları için ilk ders zili çaldı.

  25 Ağustos 2015 Salı

  2015 yılı fındık hasat sezonu “Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” kapsamında, Batı Karadeniz’de Sakarya ili Hendek ilçesi, Düzce ili Çilimli ve Akçakoca ilçelerinde proje kapsamındaki okullarda ilk ders zili çaldı.

 4. Çocuk emeği barındırmayan, iyi tarım, iyi fındık bir hayal değil, doktor olmak, öğretmen olmak da öyle

  20 Ağustos 2015 Perşembe

  Uzunisa Sosyal Destek Merkezinde kayıt olan öğrenciler için sınıflar oluşturuldu ve ders programları hazırlandı. Fındık hasadı binlerce işçi ile devam ederken “Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” kapsamında görev alan öğretmenler Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt’ü ziyaret ederek Ordu İlinde çocuk işçiliği ile mücadeleyi nasıl genişletebileceklerini değerlendirdiler.

 5. Bilgilendirme kampanyası başladı

  20 Ağustos 2015 Perşembe

  Ordu Büyükşehir Belediyesi “Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” çerçevesinde il genelinde bilgilendirme kampanyası başlattı. Aynı zamanda mevsimlik işçi geçici yerleşim alanlarının çok kalabalık olması nedeniyle işçi ailelerin çocukları arkadaşlarını hoparlörlerle okula çağırıyorlar.

 6. Her şeyden önce hijyen ve sağlık

  19 Ağustos 2015 Çarşamba

  Mevsimlik fındık tarımında çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılmasına yönelik yürütülen yoğun çalışmalara sosyal destek merkezlerindeki öğrenciler için hijyen eğitimi ve diş sağlığı taraması ile devam ediliyor.

 7. Mevsimlik fındık tarımında çocuk işçiliği ile mücadele 2015 fındık hasat sezonunda 3. Yılına giriyor

  18 Ağustos 2015 Salı

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve ILO tarafından Türkiye'de mevsimlik fındık tarımında çocuk işçiliği ile mücadeleye yönelik ortak çalışmalar 2015 fındık hasat sezonu ile 3. yılında devam ediyor. “Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” Avrupa Çikolata Bisküvi ve Şekerleme Sanayi Kuruluşu (CAOBISCO ) tarafından destekleniyor