Haberler / Duyurular

Ağustos 2020

 1. © bobthemagicdragon 2020

  ILO Çocuk İşçiliği Sözleşmesi evrensel onaylanmaya ulaştı

  04 Ağustos 2020 Salı

  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) üyesi 187 devletin tümü, 1999 tarihli 182 sayılı En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Acil Eylem Sözleşmesi’ni onayladı.

 2. © Kivanc Ozvardar / ILO 2020

  Yeni zorluklar, yeni fırsatları getiriyor

  03 Ağustos 2020 Pazartesi

  COVID-19 pandemisinin sosyo-ekonomik etkileri dünyayı alaşağı etti. Öyle ki, dünyada bu durumdan etkilenmeyen herhangi bir çalışan ya da işletme muhtemelen bulunmuyor. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) son verilerine göre 2020’nin ilk yarısında çalışma saatlerindeki kayıplar yükselmeye devam etti. Buna göre yılın ilk çeyreğinde küresel çalışma saatlerinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 5.4 düşüş yaşandı, bu da 155 milyon tam zamanlı işe karşılık geliyor. Pandeminin kırılgan ve güvencesiz koşullarda yaşayanları daha orantısız etkilediği de bir diğer gerçek. Türkiye’de de birçok işletme ve çalışan durumdan ciddi zarar gördü. Ancak hepsi değil: İzmir’de faaliyet gösteren ve KİGEP’ten faydalanan Pir Nakış gibi.

Temmuz 2020

 1. COVID-19' la Mücadelede Sektörel Tedbirlere İlişkin Arapça Dokümanlar

  30 Temmuz 2020 Perşembe

 2. Son Dönem Yaşanan Kadına Yönelik Şiddetle İlgili Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi’nin Açıklaması

  27 Temmuz 2020 Pazartesi

  Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi adına Mukim Koordinatörlük Ofisi, Pınar Gültekin ve diğer kadınların korkunç bir şekilde öldürülmesini ve tüm kadın cinayetlerini kınayarak İstanbul Sözleşmesinin sürekli, tam ve etkin bir şekilde uygulanması yönündeki çağrısını yineliyor.

 3. © Nenad Stojkovic 2020

  Daha iyi normal, işyerinde şiddet ve tacizle mücadele edildiği bir normal olmak zorunda

  27 Temmuz 2020 Pazartesi

 4. © Kivanc Ozvardar / ILO 2020

  COVID-19 Döneminde ve Sonrasında Dayanıklı Gençlik için Beceriler

  14 Temmuz 2020 Salı

  2020 Dünya Gençlik Becerileri Günü’nde, COVID-19 küresel salgınının beceri gelişimi üzerindeki etkileri değerlendirildi ve gençlerin ekonomik krizle nasıl mücadele ettikleri] araştırıldı. Konuşmaların odağı, krizin yarattığı değişim karşısında ve genel olarak çalışma yaşamında gençlerin daha dayanaklı olmasına yardım etmek oldu.

 5. COVID-19 Döneminde ve Sonrasında Dayanıklı Gençlik için Beceriler

  2020 Dünya Gençlik Becerileri Günü’nde, COVID-19 küresel salgınının beceri gelişimi üzerindeki etkileri değerlendirildi ve gençlerin ekonomik krizle nasıl mücadele ettikleri] araştırıldı. Konuşmaların odağı, krizin yarattığı değişim karşısında ve genel olarak çalışma yaşamında gençlerin daha dayanaklı olmasına yardım etmek oldu.

 6. ILO Küresel Zirvesi, COVID-19 sonrasında daha iyi bir çalışma yaşamı inşa etmeyi taahhüt etti

  13 Temmuz 2020 Pazartesi

  Küresel liderler, çalışma yaşamının COVID-19 küresel salgını sonrasında, sosyal koruma eksikliği, kayıt dışı ekonomi, eşitsizlik ve iklim değişikliği dahil salgının ortaya çıkardığı kırılganlıkları ortadan kaldırmasını sağlayacak stratejileri tartıştı.

 7. Çocuk işçiliğiyle mücadelede sürdürülebilir çözümler COVID-19 bağlamında tartışıldı

  13 Temmuz 2020 Pazartesi

  Türkiye’nin Karadeniz bölgesindeki fındık hasadında yaz sezonu, “Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Projesi” kapsamında COVID-19 koruyucu önlemleri ve yeni desteklerle devam edecek. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yakın işbirliğiyle yürütülen projenin yönlendirme toplantısında bugüne dek alınan dersler ve yeni eylemler kapsamlı değerlendirildi. Proje, Türkiye’de mevsimlik fındık tarımında en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin sona erdirilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

 8. © ILO 2020

  ILO, COVID-19 bağlamında denizci hakları anlaşmasını memnuniyetle karşıladı

  09 Temmuz 2020 Perşembe

  Küresel salgın nedeniyle yüzbinlerce denizcinin denizde mahsur kaldığı bir dönemde, yeni uluslararası anlaşma, denizcileri, korunması gereken kilit çalışanlar olarak tanıyor.