Haberler / Duyurular

Mart 2021

 1. Zorla çalıştırma ile mücadele kampanyası “Özgürlük için 50 İmza”, önemli bir dönüm noktasını aştı

  17 Mart 2021 Çarşamba

  Elli ülke, ILO 29 sayılı Zorla Çalıştırma Protokolü’nü onaylayarak, modern kölelik biçimlerini ortadan kaldırma taahhütlerini ortaya koydu. Onaylar, hükümetlerin zorla çalıştırmayı önlemek üzere harekete geçmeleri için çağrı yapan “Özgürlük için 50 İmza” kampanyasının koyduğu ilk hedefe ulaşmış oldu. Protokol’ü onaylayan ellinci ülke Sudan oldu.

 2. İkinci Dalga COVID-19 Önlemlerinin Türkiye’de İstihdam Üzerindeki Etkisi

  16 Mart 2021 Salı

 3. ILO - TÜRK-İş Etkinliğinde Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin ve Sendikaların Rolünün Önemine Dikkat Çekildi

  15 Mart 2021 Pazartesi

  Katılımcılar etkinlikte, TÜRK-İŞ bünyesinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesine yönelik farkındalık çalışmaları yaptıklarını ve bu kapsamda kadın komisyonlarının oluşturulduğunu, eğitimler düzenlendiğini, kampanyalar başlatıldığını ifade etti.

 4. ILO’nun Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nda (TÜRK-İŞ) Verdiği “Çalışma Yaşamı ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” Eğitimi Videosu – 12 Mart 2021

  12 Mart 2021 Cuma

 5. BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve ILO Türkiye Direktörü’nden Çocuk İşçiliğini Sona Erdirmek İçin Eylem Çağrısı

  12 Mart 2021 Cuma

  2021 yılının Birleşmiş Milletler tarafından “Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Yılı” ilan edilmesi üzerine, BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve ILO Türkiye Direktörü, bireysel ve kurumsal taahhütler yoluyla çocuk işçiliğini sona erdirmek için eylem çağrısı yaptı. - Rodriguez ve Özcan: “Hepimiz üzerimize düşeni yapmalı ve çocuk işçiliğini sona erdirme sözü vermeliyiz.”

 6. ILO, İnsana Yakışır Koşullarda Evde Çalışma İçin Sosyal Diyalog ve ILO Sözleşmesini Destekleme Çağrısında Bulundu

  05 Mart 2021 Cuma

  Evde çalışmanın, başta kadınlar olmak üzere, çoğu evde çalışan için güvencesiz, düşük ücretli, örgütlülükten uzak, çalışma süresi belirsiz, ev-yaşam dengesinin sağlanamadığı bir çalışma biçimi olarak gerçekleştiğinin ifade edildiği etkinlikte ILO Sözleşmesinin desteklenmesi çağrısında bulunuldu.

 7. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve İnsana Yakışır İş Perspektifinden: Evde Çalışma” Webinarı Videosu – 4 Mart 2021

  04 Mart 2021 Perşembe

 8. ILO Türkiye raporu evde çalışmanın toplumsal cinsiyet rolleriyle biçimlendiğini ortaya koyuyor

  02 Mart 2021 Salı

  En eski çalışma biçimlerinden biri olan ve salgınla birlikte daha yaygın bir çalışma biçimi olarak daha fazla gündeme gelen evde çalışma konusuna ilişkin hazırlanan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Raporu evde çalışmanın toplumsal cinsiyete dayalı boyutlarını ortaya koyuyor. “Evden İçeri Bir Dünya: Türkiye’de Ev-Eksenli Çalışanlar” başlıklı ILO Türkiye Raporu ayrıca evde çalışmanın hangi sosyo-ekonomik grup için olursa olsun sosyal güvence ve korumadan uzak bir çalışma biçimi olarak gerçekleştiği tespitinde bulunuyor.

 9. © Gloria Mbuya 2021

  COVID-19 döneminde toplumsal cinsiyet önlemleri ve verileri nasıl güçlendirilebilir

  01 Mart 2021 Pazartesi

  Bir konuda veriler oldukça açık: COVID-19 küresel salgını, kadınları orantısız ölçüde olumsuz etkiliyor. Küresel salgının en ağır vurduğu turizm, perakende sektörleri ve kayıt dışı sektörlerde daha çok kadın çalıştığından, geçim olanakları altüst oldu. Bu etkinin kapsamını anlamak, gidişatı tersine çevirmenin ilk adımıdır. Küresel salgın diğer yandan, bilinçli hareket etme ve etkili politika önlemleri tasarlama yeteneğimizi zayıflatan veri açıklarını da ortaya çıkardı ve daha da kötüleştirdi.

Şubat 2021

 1. © UNDP Turkey 2021

  ILO ve UNDP Gaziantep’te Esnaf ve Sanatkârları Koronavirüs Salgınıyla Mücadelede Maske Üretimi için Destekliyor

  25 Şubat 2021 Perşembe

  AB ve KfW Kalkınma Bankası tarafından finanse edilen ILO-UNDP ortak işbirliği, Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ni (GESOB) günlük 25 bin yüz maskesi üretim ve dağıtımı yoluyla destekleyecek. Maskeler, yaklaşık 4 bin 500 KOBİ ve 40 bin işçinin faaliyette olduğu sanayi bölgesindeki binlerce çalışanın ihtiyacını karşılayacak. Binlerce kişiye kişisel koruyucu ekipmana erişim sağlamasının yanı sıra, iki Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşunun işbirliği yaptığı proje, hâlihazırda kadınların istihdam edildiği GESOB Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki üretim hattında, Gaziantep ilinde beceri geliştirme ve mesleki eğitim yoluyla yerel sosyo-ekonomik güçlenmeyi destekliyor. Bu proje, ILO ve UNDP’nin Türkiye’de COVID-19 küresel salgınıyla mücadele planının bir parçası olarak uygulanıyor.