Haberler / Duyurular

Nisan 2020

 1. ILO, COVID-19 nedeniyle Uluslararası Çalışma Konferansı’nı 2021’e erteledi

  06 Nisan 2020 Pazartesi

  Dünya çapında uygulanan kapsamlı seyahat ve kişisel etkileşim kısıtlamaları göz önüne alınarak ve delegeler ile personelin esenliğini koruma ihtiyacı nedeniyle, Uluslararası Çalışma Konferansı’nın 109. Oturumu gelecek yıl yapılacak.

 2. © ILO 2020

  ILO'nun COVID-19’un istihdam üzerindeki etkileri raporu çok yakında!

  06 Nisan 2020 Pazartesi

Mart 2020

 1. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Sözleşmeler ve Tavsiye Kararlarının Uygulanması Uzmanlar Komitesi’nin 2020 Yılı Raporu Yayımlandı

  31 Mart 2020 Salı

  Rapor, uluslararası çalışma standartlarının ülke düzeyinde uygulanmasıyla ilgili analizleri, hükümetler, işçi ve işveren örgütleri tarafından sağlanan gözlemlere de atıfta bulunarak yansıtıyor. Komite, sendikalaşma hakkı, toplu pazarlık ve grev hakkı, ayrımcılık yapmama ve cinsiyet eşitliği ile iş sağlığı ve güvenliğini içeren temel çalışma haklarını geliştirme açısından kritik öneme sahip 13 ILO Sözleşmesi bağlamında Türkiye’deki durumu ve uygulamaları değerlendiriyor.

 2. Mevsimlik tarımda çocuk işçiliğinin sona erdirilmesine yönelik İstanbul ve Şanlıurfa’da faaliyetler gerçekleştirildi

  31 Mart 2020 Salı

  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ortaklığında yürütülen “Türkiye’deki Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi”* kapsamında Ocak-Mart aylarında Sektörlerarası Platform Toplantısı ile kadınlara yönelik eğitim faaliyeti gerçekleştirildi.

 3. COVID-19 ve Çalışma Yaşamı: Etkiler ve Yanıtlar

  30 Mart 2020 Pazartesi

 4. ILO ve UNCEF'ten, COVID-19 sürecinde işverenlerin aileleri desteklemelerine yönelik rehber

  30 Mart 2020 Pazartesi

  ILO ve UNICEF tarafından yayınlanan yeni rehber, işletmelere pandemi boyunca çalışan aileleri desteklemek için daha çok şey yapma çağrısı yapıyor.

 5. © Miguel Medina / AFP 2020

  ILO’dan COVID-19 Salgını Sürecinde Çalışanların Sağlık ve Güvenliğini Korumaya Yönelik Açıklama

  24 Mart 2020 Salı

  ILO Türkiye Ofisi COVID 19’un iş sağlığı ve güvenliği alanındaki muhtemel etkilerinini en aza indirmeyi hedefleyen öneri ve tedbirleri içeren bir açıklama yaptı.

 6. SGK ve ILO desteğiyle işverenlere yönelik teşvik programı başladı

  23 Mart 2020 Pazartesi

  Kayıtlı çalışan Suriyeli ve Türk işçiler artık işverenleri üzerinden desteklenecek: Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı’nın (KİGEP) yeni dönemi bugün başladı.

 7. ILO, Türkiye'deki Suriyeli işçilerin işgücü piyasası durumu hakkında infografik yayınladı

  23 Mart 2020 Pazartesi

  TÜİK tarafından 2017 yılında yapılan Hanehalkı İşgücü Anketi verilerine göre yapılan çalışma, Türkiye’deki Suriyeli işgücü sayısı ve özellikleri hakkında bilgi vermektedir.

 8. © Johan Ordonez / AFP 2020

  ILO’ya göre, COVID-19 nedeniyle dünya genelinde 25 milyon iş kaybedilebilir

  18 Mart 2020 Çarşamba

  COVID-19’un dünyada çalışma yaşamına etkisine ilişkin ilk değerlendirmeler, etkilerin çok geniş kapsamlı olacağını, milyonlarca insanı işsiz, eksik istihdam ve çalışan yoksulluğuna sürükleyeceğini gösteriyor ve kararlı, koordineli ve acil müdahale için önlemler öneriyor.