#sosyaladaletbutarafta

ILO, eşitsizliğin azaltılmasını ve sosyal adaleti teşvik etmek için küresel iletişim kampanyası başlatıyor

New York'taki Küresel Vatandaş Festivali'nde tanıtılan ILO'nun “Sosyal Adalet Bu Tarafta” kampanyası, çalışma dünyasındaki eşitsizliklerin azaltılması için acil eylem çağrısında bulunuyor.

Basın açıklaması | 25 Eylül 2023 Pazartesi
CENEVRE (ILO Haber) - Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), çalışma dünyasındaki eşitsizlikleri gidermeye yönelik çabaları yoğunlaştırmayı amaçlayan küresel bir iletişim kampanyası başlatmaya hazırlanıyor. Kampanyanın sloganı “Sosyal Adalet Bu Tarafta”.

Kampanya, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun üst düzey toplantılar gerçekleştirdiği haftanın bitimi vesilesiyle 23 Eylül’de New York’ta düzenlenen Küresel Vatandaş Festivali’nde tanıtıldı. ILO Genel Direktörü Gilbert F. Houngbo, festivalde sahneye çıkarak, dünya çapındaki eşitsizliklere karşı koymak ve daha fazla sosyal adalet sağlamak için kolektif eylem çağrısında bulundu.

Devam eden krizlerle birlikte daha da ciddi bir noktaya gelen yüksek düzeydeki eşitsizliğin insani ve ekonomik maliyeti oldukça yüksek ve Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusunda zaten yavaş olan ilerleme için de tehdit oluşturuyor. ILO verileri 4 milyar insanın, eşitsizliği ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri olan sosyal korumadan yoksun olduğunu gösteriyor. 453 milyon kişi çalışmak istediği halde iş bulamıyor; 214 milyon çalışan ise günde 1,90 ABD dolarının altında bir gelirle yaşıyor.

Acil çözülmesi gereken bu sorunların ele alınmasında ILO'nun, çalışma dünyasının ve kurumlarının benzersiz rolünün bilincinde olan Gilbert F. Houngbo şunu vurguladı: “ILO, faaliyete geçtiğinden bu yana eşitsizliklerin temel nedenlerini ve sonuçlarını ele alma konusunda ön planda yer almakla birlikte, günümüz dünyasındaki eşitsizliklerin derinliği, yaygınlığı ve yansımaları, hem dağıtım hem de yeniden dağıtım mekanizma ve politikalarına odaklanan kapsamlı bir yaklaşım gerektirmektedir.”

ILO'nun çalışma yaşamındaki eşitsizlikleri azaltma ve önleme stratejisi ile uyumlu olan iletişim kampanyası, koordinasyon içindeki çabaların herkes için daha adil, daha güvenli, daha yeşil ve daha sürdürülebilir toplumlara giden yolu açabileceği önemli politika alanlarına ışık tutacak. Bu önemli politika alanları arasında şunlar sayılabilir:
  • insana yakışır işler yaratılması;
  • evrensel sosyal koruma;
  • herkes için eğitim ve hayat boyu öğrenme;
  • işçi haklarının korunması;
  • toplumsal cinsiyet eşitliği ve ayrımcılık yapmama;
  • adil küreselleşme;
  • daha yeşil ekonomilere adil geçiş.
Kampanya ile ilgili daha fazla bilgi ve güncellemeler için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.