G20 Liderler Zirvesi

G20’nin sosyal adalet ve insana yakışır iş taahhüdü ILO tarafından memnuniyetle karşılandı

G20 liderlerinin, dünyanın karşı karşıya olduğu çoklu krizlerle mücadele etmek, daha fazla sosyal adalet ve insana yakışır işleri desteklemek için birlikte çalışma taahhüdü, Zirve’ye katılan ILO Genel Direktörü tarafından memnuniyetle karşılandı.

Basın açıklaması | 16 Kasım 2022 Çarşamba
© G20
CENEVRE (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), dünyanın göğüs germekte olduğu “eşi benzeri görülmemiş ve çok boyutlu krizler” karşısında G20 liderlerinin daha fazla sosyal adalet ve insana yakışır işe yönelik taahhüdünü yeniden dile getirmesini memnuniyetle karşıladı.

G20 Liderler Zirvesi’nin sonunda yayınladıkları Bildiri’de liderler, istihdam ve büyümeyi sağlayan güçlü, kapsayıcı ve dayanıklı küresel toparlanma ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik koordineli eylemlerde bulunma taahhüdünü yeniden teyit etti.

Ukrayna’daki savaşa atıfta bulunarak bunun küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini kaydeden liderler, çatışmaların barış içinde çözümünün yanı sıra diyalog ve diplomasi kullanılmasının son derece önemli olduğunu belirtti. Bildiri’de, “Çağımız, savaş çağı olmamalıdır” denildi.

Liderlere yönelik konuşmasında, “Bu krizleri yönetmek, bunları terk etmek ve önlemek için yeni kolektif çalışmalara ihtiyacımız var” dedi ILO Genel Direktörü Gilbert F. Houngbo. Gelir güvenliğini güçlendirme ve desteklerin hedefine en kırılgan grupları alma ihtiyacından söz ederek G20’yi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından başlatılan Adil Geçiş için Küresel İstihdam ve Sosyal Koruma Hızlandırıcısı girişimini desteklemeye çağırdı.

Liderler Bildiri’de güncel trendlerin işgücü piyasası üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmanın hala “en önemli öncelik” olduğunu vurguluyor. “İnsana yakışır işleri desteklemeye, çocuk işçiliği ve zorla çalıştırmayı ortadan kaldırmaya… [ve] herkes için daha fazla sosyal adalet, insana yakışır iş ve sosyal koruma sağlayacak insan odaklı, kapsayıcı, adil ve sürdürülebilir yaklaşıma yönelik taahhüdümüzü sürdürmekteyiz” diyor. Küresel Hızlandırıcı “hep birlikte, daha güçlü toparlanabilmek için uluslararası işbirliğini daha ileri düzeye taşımak” amaçlı çeşitli uluslararası girişimler arasında öne çıkarılıyor.

ILO Çalışma Yaşamı Gözlemi’nin geçen ay yayınlanan son baskısında hem işsizlik hem de eşitsizliğin artacak gibi göründüğü, yükselen enflasyonun ise birçok ülkede reel ücretleri düşürerek dünya genelinde işgücü piyasalarının toparlanmasını tehlikeye attığı belirtiliyor.

Liderlerin dijital dönüşüm konulu tartışmasında, Genel Direktör Houngbo, söz konusu dönüşümler birçok fırsatı beraberinde getirmekle birlikte bunlara çoğu kez “düzensiz çalışma ve gelirle ilgili zorluklar; vergilerin ödenmemesi veya düşük düzeyde ödenmesi; çalışma koşullarının kötü düzenlenmesi; ve sosyal koruma, örgütlenme özgürlüğü veya toplu olmaması eşlik ediyor” dedi. Houngbo, liderlere “istihdam kalitesini artırma ve dijitalleşmenin olumlu potansiyelini gerçekleştirebilmesi ve insana yakışır işi ileriye taşıyabilmesine yönelik koşulları yaratma” çağrısında bulundu.

Ayrıca kapsayıcı işgücü piyasası oluşturmanın önemini ve “adil geçişe yönelik destek ihtiyacını” teyit eden liderler, 2030 yılına kadar herkes için evrensel sosyal koruma amacı ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin (Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları) diğer hedeflerin başarılmasını desteklediklerini tekrar dile getirdi.

Liderler, cinsiyete dayalı ücret açığını kapatmaya ve genç işsizliğini azaltmaya ilişkin daha önceki taahhütlerini teyid etti ve bu yılın başlarında G20 Çalışma ve İstihdam Bakanları tarafından kabul edilen diğer eklerle birlikte Engellilerin İşgücü Piyasasına Entegrasyonu için G20 İlkelerini Hızlandırma ve İzleme Eylem Planı’nı onayladı.

G20 Liderler Zirvesi, grubun Endonezya Dönem Başkanlığının sonunda, 15-16 Kasım tarihlerinde Endonezya’nın Bali Adası’nda toplandı. 1 Aralık 2022’den itibaren G20 Dönem Başkanlığı’nı Hindistan Hükümeti üstlenecek.