Futbolcu hakları

ILO, profesyonel futbolcuların çalışma koşulları ve haklarına ilişkin ilk küresel anlaşmayı memnuniyetle karşıladı

Küresel Emek Anlaşması, erkek ve kadın profesyonel futbolcuların hakları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesinde sosyal diyaloğun rolünü tanıyor.

Basın açıklaması | 26 Eylül 2022 Pazartesi
Dünya Ligleri Forumu (WLF), FIFPRO ve ILO, Küresel Emek Anlaşması (GLA) imza töreninde.
© ILO
CENEVRE (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), profesyonel futbol oyuncularının çalışma koşulları ve haklarını kapsayan ilk Küresel Emek Anlaşması’nın (GLA) imzalanmasını memnuniyetle karşıladı.

Anlaşma, 1.100 civarında kulübün üye olduğu Dünya Ligleri Forumu (WLF) ile Afrika, Amerika Kıtaları, Asya, Avrupa ve Okyanusya’da 66 ulusal oyuncu sendikası yoluyla uluslararası futbol sektöründeki 60.000’i aşkın profesyonel futbolcuyu temsil eden FIFPRO arasında yeni bir uluslararası pazarlık çerçevesi oluşturuyor. İmza törenine, ILO Genel Direktörü Guy Ryder da katıldı.

Küresel işveren ve çalışan temsilcileri olarak, anlaşmaya imza koyanlar, futbol sektörünün karşı karşıya olduğu güçlüklere kolektif çözümler bulmada daha çok sorumluluk üstlenmeyi kabul ettiler.

© James Boyes
GLA, kolektif olarak kararlaştırılan standartların, profesyonel futbolda emek ilişkilerini iyileştireceğini ve canlı kalmasına ve büyümesine katkıda bulunacağını kabul ediyor. Anlaşma, oyuncuların sağlık ve güvenliğini korumaya yönelik kuralları tartışmak için bir platform ve yurtiçi ligler, üye kulüpler ve oyuncu sendikalarının temsil ve katılımını artırma taahhüdü sağlıyor.

Anlaşma aynı zamanda, kadın futbol takımları için daha büyük temsil ve, yurtiçi müsabakalar, kulüpler, oyunculara ilişkin sorunlar dahil, daha çok dikkate alınma gereğini de tanıyor.

Futbol, cinsiyet veya etnik kökene bakmaksızın tüm uluslar ve her düzeyde insanı birleştirme ve onlara ilham verme gücüne sahip. Futbolcuların çalışma yaşamında temel ilkeler ve haklar kapsamında korunması gerekiyor."

Guy Ryder, ILO Genel Direktörü
Müzakereler istihdam standartları, sarsıntı yönetimi, saha içinde ve dışında ayrımcılık, ırkçılık ve diğer kötü muamele biçimleriyle mücadele önlemlerini de içerebilecek.

GLA kapsamında, ILO’nun başta anlaşmanın uygulanması dahil uzman olduğu alanlarda uzman görüşüne başvurulabilecek.

Anlaşmanın taraflarının başında FIFPRO Başkanı David Aganzo ve Dünya Ligleri Forumu Başkanı Enrique Bonilla bulunuyor. Cenevre’de ILO Genel Merkezi’nde yapılan imza töreninde konuşan ILO Genel Direktörü Guy Ryder şunları söyledi: “Futbol, cinsiyet veya etnik kökene bakmaksızın tüm uluslar ve her düzeyde insanı birleştirme ve onlara ilham verme gücüne sahip. Futbolcuların çalışma yaşamında temel ilkeler ve haklar kapsamında korunması gerekiyor. Serbest, bağımsız, güçlü ve temsil edici işveren ve işçi örgütleriyle birlikte, güven, taahhüt ve sosyal ortakların özerkliğine hükümetlerin saygı göstermesi, futbolda etkili sosyal diyalog için temel koşullardır.”

GLA, ILO’nun 2022’de değişik 1998 tarihli Çalışma Yaşamında Temel İlkeler ve Haklar Bildirgesi’nde yer verdiği çalışma yaşamında temel ilkeler ve haklara uyuyor. Ayrıca, ILO 2020 tarihli Spor Dünyasında İnsana Yakışır İşe İlişkin Küresel Diyalog Forumu'nun Mutabık Olduğu Kurallar’a da uyuyor. Anlaşmada, ILO 1948 tarihli ve 87 sayılı Sendika Özgürlüğü ve Sendikalaşma Hakkının Korunması Sözleşmesi ve ILO 1949 tarihli ve 98 sayılı Örgütlenme ve Toplu Pazarlık Hakkı Sözleşmesi’ne özel olarak atıf yapılıyor.