Uluslararası Çalışma Konferansı’nın 110. Oturumu 27 Mayıs’ta başlıyor

Basın açıklaması | 06 Mayıs 2022 Cuma
CENEVRE (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Konferansı’nın (UÇK) 110. Oturumu, 27 Mayıs-11 Haziran 2022 tarihleri arasında yapılacak.

COVID-19 nedeniyle sağlık ve seyahat kısıtlamalarının yanı sıra Cenevre’de BM ve ILO binalarındaki tadilat çalışmaları dikkate alınarak, karma formatta yapılacak Konferans’a delegeler şahsen Cenevre’de ve sanal ortamda katılacak.

UÇK’nın açılış birleşimi (komple sanal olacak), 27 Mayıs’ta yapılacak. Komitelerin çalışmaları ise 30 Mayıs’ta başlayacak. Genel kurullar ise 6-11 Haziran tarihlerinde yapılacak. Üst düzeyli Çalışma Yaşamı Zirvesi ise 10 Haziran’da toplanacak; ardından Konferans 11 Haziran’da sona erecek.

Konferans’ın gündem maddeleri arasında, 1998 tarihli ILO Çalışma Yaşamında Temel İlkeler ve Haklar Bildirgesi’nin değiştirilerek sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarının dahil edilmesi var.

Çıraklık hakkında yeni bir uluslararası çalışma standardı oluşturma amacıyla, çıraklık konusunda ilk müzakere yapılacak.

Komiteler ayrıca, ILO Adil Bir Küreselleşme İçin Sosyal Adalet Bildirgesi takip mekanizmasının bir parçası olarak, insana yakışır iş, sosyal ve dayanışma ekonomisi, istihdamın stratejik hedefini görüşecekler.

Konferans’ın ardından, 13 Haziran’da ILO Yönetim Kurulu toplanacak ve 2022-2023 dönemi için yöneticileri seçecek.

Cenevre BM’ye akredite olmayan ve UÇK için akreditasyon almak isteyen basın mensuplarının, görev yazısı, kimlik belgesi ve iş örnekleri sunarak, önceden kayıt olmaları gerekiyor.

UÇK’nın halka açık birleşimleri, yeni ILO Live adlı internet platformu üzerinden izlenebilecek; bu platformda genel kurullar da canlı yayınlanacak. ILO Live’da ayrıca “Çalışma Yaşamı Show” programında UÇK’dan önemli anlar ve temalar sunulacak.

UÇK’ya ilişkin tüm haberler, fotoğraflar, videolar ve sosyal medya bağlantıları, Konferansın internet sitesinde yer alacak.

Dünya emek parlamentosu olarak da anılan UÇK, ILO’nun 187 üye devletinden hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinin katıldığı, çalışma yaşamına özgü en büyük uluslararası toplantıdır. Delegeler çalışma yaşamındaki temel sorunları tartışıyor, Uluslararası Çalışma Standartları benimsiyor ve uygulanmasını izliyor, ILO’nun küresel öncelikleri ve bütçesini belirliyorlar.

Daha fazla bilgi ve basın mülakatları için: ILO İletişim Departmanı, newsroom@ilo.org

Yayınlar ve mülakatlar için: multimedia@ilo.org