Uluslararası Çalışma Örgütü’nün Yeni Genel Direktörü Seçildi

ILO Yönetim Kurulu, Gilbert F. Houngbo’yu Örgütün 11. Genel Direktörü olarak seçti. Houngbo, Ekim 2022’de görevine başlayacak.

Basın açıklaması | 25 Mart 2022 Cuma

CENEVRE (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) bir sonraki Genel Direktörü Togo’dan Gilbert F. Houngbo olarak belirlendi.

Houngbo halihazırda Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu'nun (IFAD) Başkanlığını yürütüyor.

Hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinden oluşan ILO’nun Yönetim Kurulu tarafından Cenevre'de düzenlenen toplantıda seçilen Houngbo, ILO'nun 11. Genel Direktörü ve bu göreve gelen ilk Afrikalı ismi olacak.

Seçimin ardından Yönetim Kuruluna hitap eden Houngbo, "Köklerim Afrikalı olsa da bakış açım küresel. Ne yazık ki bölünmüşlüğün olduğu bir çağda, birleştirici bir Genel Direktör olma taahhüdüme sıkıca bağlıyım… Hiç kimsenin Genel Direktörü ve herkesin Genel Direktörü olacağım. Dünyanın her bölgesinden Hükümetler, İşverenler ve İşçiler, eşit şekilde, örgütün tüm üçlü yapısının görüşlerini temsil etmeye ve savunmaya tam olarak hazır olduğuma güvenebilir ve güvenmelidir.”

“ILO'da bize güvenenlerin seslerini temsil etmeyi taahhüt ediyorum. Dünya çapında sosyal korumaya erişimi olmayan dört milyar insanı düşünüyorum. İşsizlikle karşı karşıya kalan 200 milyondan fazla kadın ve erkeği düşünüyorum. 160 milyon çocuk işçi. Kayıt dışı sektördeki 1,6 milyar insan. Pandemi, iklim değişikliği ve silahlı çatışma gibi krizler nedeniyle tedarik zinciri kesintisi veya kapanmayla karşı karşıya kalan işletmeler, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler. İşyerinde ve başka yerlerde ayrımcılığa, şiddete ve tacize maruz kalan kadın ve erkekleri düşünüyorum. Bunların hepsi, yasal olarak olmasa da değerlerimiz gereği ele almak zorunda olduğumuz, kabul edilemez sosyal adaletsizliğin ifadeleridir.”

Yeni Genel Direktör’ün beş yıllık dönemi 1 Ekim 2022’de başlayacak. Halihazırdaki Genel Direktör Guy Ryder Birleşik Krallık’tan ve 2012’den beri görev yapıyor.

ILO'nun Yönetim Kurulu, 56 asil (28 Hükümet, 14 İşveren ve 14 İşçi) ve 66 yedek üyeden (28 Hükümet, 19 İşveren ve 19 İşçi) oluşuyor. İşveren ve İşçi üyeler bireysel yetkinliklerine göre seçiliyor. 1919’da kurulan ILO, BM'nin en eski uzman kuruluşudur. ILO, 1919 yılında kuruldu ve herkes için insana yakışır iş fırsatlarının yaratılması için çalışmaktadır. 187 Üye Devlete sahiptir.

Genel Direktörlük pozisyonu için toplam beş aday yarıştı. Diğer adaylar şunlardı;
  • Kang Kyung-wha (Kore Cumhuriyeti), Kore Cumhuriyeti eski Dışişleri Bakanı, Kore Uluslararası Örgütler Genel Müdür Yardımcısı ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiser Yardımcısı.
  • Mthunzi Mdwaba (Güney Afrika), ILO Yönetim Kurulu İşverenler eski Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İşverenler Örgütü’nün ILO’dan sorumlu Başkan Yardımcısı.
  • Muriel Pénicaud (Fransa), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Fransa Büyükelçisi ve Daimi Temsilcisi ve Fransa'nın eski Çalışma Bakanı.
  • Greg Vines (Avustralya), Yönetim ve Reformdan sorumlu ILO Genel Direktör Yardımcısı, Avustralya eski Çalışma Bakanı ve Avustralya'nın Cenevre'deki BM Daimi Misyonu ve ILO Yönetim Kurulu Başkanı.