Haber

ILO Türkiye Ofisinden 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü Kapsamında Bir Dizi Farkındalık Çalışması

Haberler | 09 Temmuz 2021 Cuma
ANKARA – (ILO NEWS) – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi, hem Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Yılı hem de 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında “Çocuk İşçiliğine Son” mesajını yaygınlaştırmak üzere bir dizi farkındalık etkinliği gerçekleştirdi.

10-17 Haziran haftası boyunca İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri ve Atakule GYO işbirliğinde düzenlenen bir dizi görünürlük çalışması, medya çalışmaları, ünlü isimlerle yapılan videolar, saha ziyaretleri ve sosyal medya mesajları ile kamuoyunun dikkati bu önemli konuya çekildi.

İstanbul ve Ankara’da otobüs ve metrolar ile kent ekranlar ve billboardlara yerleştirilen afişler bir hafta boyunca #ÇocukİşçiliğineSon mesajının yaygınlaştırılmasını sağlarken, başkentin simgelerinden Atakule, çocuk işçiliğinin sona erdirilmesinin önemi konusunda farkındalığın sağlanması için 12 Haziran gecesi mavi ışıklarla aydınlatıldı. Ayrıca, "#ÇocukİşçiliğineSon" etiketi hem kuleye hem de Atakule girişindeki dev ekrana yansıtıldı.

Oyuncular Sendikası ile yürütülen çalışma sonunda Türkiye’nin tanınmış oyuncularından Yiğit Özşener, Demet Evgar, Zuhal Olcay, Demet Akbağ ve Selçuk Yöntem ile bir dizi farkındalık videosu hazırlandı ve konuya dikkat çekmek üzere kamuoyu ile paylaşılmaya başlandı.

Hafta boyunca ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan ve ILO yetkilileri, konunun daha geniş kitlelere ulaştırılması için çeşitli televizyon, radyo ve yazılı basın organlarına çeşitli mülakatlar verdi.

Aynı hafta ILO Türkiye Ofisi yetkilileri bir dizi de ziyaret gerçekleştirdi. 12 Haziran tarihinde Ankara’nın Polatlı ilçesindeki Sarıoba mahallesinde bulunan tarım işçileri ve ailelerinin kaldığı yerleşke, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez, Avrupa Birliği Delegasyonu Birinci Müsteşarı Angel Gutierrez Hidalgo, UNICEF Temsilcisi Regina de Dominicis ile birlikte ziyaret edildi.

Burada yürütülen, mevsimsel tarımda çocuk işçiliğinin önlenmesi için ailelere çeşitli hizmetler sağlanan AB destekli ILO projesi kapsamındaki faaliyetler yerinde incelendi.

Ardından da ILO ve Bakanlık heyeti 17 Haziran’da Ordu'ya giderek Karadeniz'de mevsimlik tarımda fındık hasadında çocuk işçiliğini sona erdirmeye yönelik olarak yürütülen ILO projelerini 7 ilden (Sakarya, Düzce, Zonguldak, Samsun, Ordu, Giresun ve Zonguldak) katılan paydaşlarla konuştu.

Hem ziyaretler hem de görünürlük çalışmaları medyada geniş yer buldu. 10-18 Haziran 2021 tarihleri arasında ulusal bölgesel ve yerel basında “Çocuk İşçiliği” hakkında toplam 20’si ulusal olmak üzere 84 haber yapıldı ve bu haberler 2.405.784 kişiye ulaştı. 12 Haziran Çocuk işçiliği ile Mücadele Günü nedeni ile ILO ve UNICEF tarafından yapılan açıklamaya dair ise 274 internet haberi yayınlandı ve 4.115.945 erişim aldı.