Uluslararası Çalışma Konferansı’nın 109. Oturumu, Mayıs’ta açılacak ve sanal ortamda yapılacak

Uluslararası Çalışma Konferansı’nın (UÇK) 109. Oturumu , COVID-19 krizinin getirdiği değişiklikler nedeniyle, Örgüt’ün tarihinde ilk kez sanal ortamda yapılacak.

Medya danışma | 17 Mayıs 2021 Pazartesi
CENEVRE (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Konferansı’nın (UÇK) 109. Oturumu, COVID-19 krizinin getirdiği değişiklikler nedeniyle, Örgüt’ün tarihinde ilk kez sanal ortamda yapılacak.

Diğer bir özel düzenleme olarak, UÇK 20 Mayıs’ta açılarak görevlileri seçecek ve Konferans çalışmalarını başlatacak. Konferans, ilk bölümü Haziran 2021’de, ikinci bölümü Kasım-Aralık 2021’de olmak üzere iki bölüm halinde yapılacak.

Haziran’daki birleşimler 3 Haziran’da başlayacak, Konferans komitelerinin toplantıları biçiminde yaklaşık iki buçuk hafta sürecek.

Genel kurul çalışması ise, İsviçre Konfederasyonu Cumhurbaşkanı’nın açılış konuşması ile 7 Ocak’ta başlayacak. ILO Genel Direktörü Guy Ryder ve Yönetim Kurulu Başkanı da, iki yıllık dönemi kapsayan raporlarını sunacaklar. Ardından, UÇK işveren ve işçi gruplarının başkanları açılış konuşmalarını yapacaklar.

UÇK gündeminin Haziran bölümündeki maddeler arasında ILO’nun COVID-19 yanıtı hakkında özel sonuç dokümanı, ILO 2022-23 program ve bütçesi, sosyal koruma hakkında süregelen tartışmalar, küresel salgın esnasında çalışma standartlarının uygulanmasına ilişkin raporların değerlendirilmesi ve ilgili ülke vaka tartışmaları yer alıyor.

İnsan Odaklı COVID-19 Yanıtı için Uluslararası Eylem temalı Çalışma Yaşamı Zirvesi, 17-18 Haziran tarihlerinde, her gün için 90 dakikalık iki oturum şeklinde yapılacak. Zirve, devlet ve hükümet başkanlarının yer aldığı üst düzeyli bir bölüm ve üçlü yapı temsilcilerinin yer aldığı panel tartışması içerecek.

Arasında Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde (bu yıl 12 Haziran, Cumartesi’ye rastladığı için 10 Haziran’da yapılacak) diğer UÇK etkinlikleri yapılacak ve çocuk işçiliği raporu lanse edilecek.

UÇK’nın Haziran bölümü 19 Haziran’da sona erecek.
UÇK, Kasım’da yeniden çalışmaya başladığında, biri eşitsizlikler ve çalışma yaşamı ve diğeri beceriler ve hayat boyu öğrenme olmak üzere, iki tematik tartışmayı komitelerde ele alacak. Genel Direktör’ün 109. UÇK’yı 11 Aralık’ta kapatması bekleniyor.

UÇK’nın çalışmaları, ILO internet sitesinde genel oturumların canlı yayınlanacağı “ILC live (UÇK canlı)” adlı bölümden izlenebilecek. Ayrıca farklı konu akışları biçiminde canlı blog da olacak. Başlıca önemli anları ve konuları kapsayan 30 dakikalık bir “Daily Show (Bugünün Haberleri)”, her gün saat 16.30 CEST’de ILO internet sitesi, YouTube, Twitter ve LinkedIn’de canlı yayınlanacak.

UÇK’ye ilişkin tüm yayın, fotoğraf, video ve sosyal medya bağlantıları Konferans internet sitesinde yer alacak: https://www.ilo.org/ilc

Dünya Emek Parlamentosu olarak da bilinen UÇK, 187 ILO Üye Devleti’nin hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinin katıldığı, çalışma yaşamının en büyük uluslararası toplantısıdır. Çalışma yaşamının başlıca sorunlarını tartışmalarına ek olarak, delegeler Uluslararası Çalışma Standartlarını tartışır, kabul eder ve izler; ILO’nun küresel gündem ve bütçesini belirler.

UÇK’nın 109. Yıllık Oturumu, COVID-19 küresel salgını nedeniyle, ILO Yönetim Kurulu tarafından 2020 yılı yerine bu yıla ertelenmişti.

Oturum boyunca ILO Yönetim Kurulu 21 Mayıs ve 25 Haziran’da iki kez toplanacak.

Daha fazla bilgi için ve yazılı basın mülakatları için: ILO İletişim Departmanı, newsroom@ilo.org

Yayınlar ve mülakatlar için: multimedia@ilo.org