Webinar

‘Evde Çalışma’yı Tartışacağımız 4 Mart’taki Webinar’a Herkesi Bekliyoruz

Etkinlikte pandemiyle birlikte yaygınlaşan bir çalışma biçimi olarak daha sık gündeme gelen kadınların evde çalışması konusu toplumsal cinsiyet eşitliği ve insana yakışır iş perspektifinden tartışılacak.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında ve ILO'nun 177 Sayılı Evde Çalışma Sözleşmesi'nin 25.yılı dolayısıyla, pandemiyle birlikte yaygınlaşan bir çalışma biçimi olarak daha sık gündeme gelen kadınların evde çalışması konusu toplumsal cinsiyet eşitliği ve insana yakışır iş perspektifinden 4 Mart 2021 tarihinde düzenlenecek çevrim içi etkinlikte tartışılacaktır.

Etkinlik, ILO Türkiye Ofisi tarafından Türkiye’de insana yakışır iş koşullarında çalışan kadınların sayısını artırmak amacıyla İsveç mali katkısıyla yürütülen “Kadınlar için Daha Çok ve Daha İyi İşler” Programı kapsamında düzenlenecektir.

Çevrim içi panelde, “Evde Çalışma: Görünmezlikten İnsana Yakışır İşe” raporunu hazırlayan araştırmacıların kadınlar için evde çalışmaya ilişkin sunacakları genel çerçevenin ardından, kadınların evde çalışma pratiklerine ilişkin çalışanların ve işverenlerin perspektifleri ele alınacaktır.

Raporda, günümüzde daha da yaygınlaşacağı düşünülen evde çalışma için salgın öncesi mevcut durum sunulmakta, bu bağlamda insana yakışır iş koşullarında çalışmak için atılabilecek somut adımlar önerilmektedir.

Raporun Türkiye ile ilişkili bölümleri ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Saniye Dedeoğlu’nun, ev-eksenli parça başı üretim yapan kadınlar ile bilişim teknolojileri ve dijital platformlar aracılığıyla uzaktan evde “freelance” çalışanların çalışma koşullarının derinlemesine bir biçimde incelendiği “Evden İçeri Bir Dünya: Türkiye’de Ev-Eksenli Çalışanlar” raporuna dayanmaktadır.

Açılış konuşmalarını ILO Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ve İsveç Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström’un yapacağı webinar’da ayrıca ILO Türkiye Ofisi Toplumsal Cinsiyet ve Sosyal Diyalog Yöneticisi Dr. Ayşe Emel Akalın’ın moderatörlüğünde ‘Çalışan ve İşveren Gözüyle Evde Çalışma: Avantajları ve Dezavantajları’ konulu bir panel gerçekleştirilecektir.

4 Mart 2021 Perşembe günü 14:00-16:30 saatleri arasında yapılacak Webinar’a katılım için aşağıdaki linkten kayıt yaptırabilirsiniz:

https://ilo-org.zoom.us/webinar/register/WN_JAh-eu96SzWexISJz_Tisw

Etkinliğe ilişkin Bilgi Notu ve Programı için tıklayınız.