Çocuk İşçiliğine İlişkin Farkındalığı Artırmak İçin Müzik Yarışması Düzenleniyor

Yarışma, dünyada 152 milyon çocuğu etkileyen çocuk işçiliği ile mücadelede müziğin gücünden yararlanmayı amaçlıyor.

Basın açıklaması | 03 Şubat 2021 Çarşamba
© ILO/Converging against Child Labour Project
CENEVRE (ILO Haberleri) – Çocuk işçiliğine ilişkin farkındalığı artırmak için müzisyenleri bir araya getiren Çocuk İşçiliğine Karşı Müzik Girişimi, BM Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Yılı’nı kutlamak amacıyla 3 Şubat 2021’de bir şarkı yarışması başlatıyor.

Tüm türlerden müzisyenler, dünyada yaklaşık her 10 çocuktan 1’ini etkileyen çocuk işçiliğine son vermek için hükümetleri ve paydaşları harekete geçmeye teşvik edecek bir şarkı sunmaya davet ediliyor. Son yirmi yılda çocuk işçiliği neredeyse yüzde 40 kadar azalmakla birlikte, COVID-19 küresel salgını bu ilerlemeyi geriye döndürme tehlikesi taşıyor.

2013’te müzik dünyasından tanınmış müzisyenler ve kilit ortaklar ile birlikte, ILO, JM International ve Uluslararası Müzisyenler Federasyonu (FIM) tarafından başlatılan küresel Çocuk İşçiliğine Karşı Müzik Girişimi’nin iki temel amacı var: Müzik yoluyla çocuk işçiliğine ilişkin farkındalığı artırmak ve müzik yoluyla önceden çocuk işçiliğinde yer alan çocuklar dahil olmak üzere, çocukları güçlendirmek.

Şarkı yarışmasının ilki, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile işbirliği halinde, Avrupa Komisyonu tarafından eş finansman sağlanan ve ILO tarafından yürütülen CLEAR Cotton Projesi’nin desteği ile gerçekleşecek.

Müzisyenler, kayıtlarını üç kategoriden birine sunabilir: Tüm sanatçılar için genel kategori; çocuk işçiliğinden etkilenen çocukları kapsayan müzik projeleri için halk kategorisi; ve Burkina Faso, Pakistan ve Peru’da yürütülen ulusal yarışmalar için CLEAR Cotton Projesi kategorisi. Proje, bu ülkelerde pamuk, tekstil ve giyim değer zincirlerinde çocuk işçiliği ve zorla çalıştırılma ile mücadele edecek ortaklar ile işbirliği yapıyor.

Müziğin gücü insanlara belirli duyguları hissettirmesi, bağlaması ve bizi bir araya getirmesinde yatar."

A.R. Rahman
Kazananlar, müzik kalitesi, mesajın amaca uygunluğu, şarkının özgünlüğü ve eylem çağrısı içermesine dayalı olarak, teknik ve müzik uzmanlarından oluşan bir panel tarafından seçilecek. Kayıtlar ödüllü besteci AR Rahman ve müzik dünyasından diğer sanatçılar tarafından incelenecek.

Kazananlara nakit ödül, şarkılarının profesyonel müzik video kaydı ve Haziran 2021’de şarkılarının Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü etkinliğinin bir parçası olma fırsatı verilecek. Yarışmaya son başvuru tarihi 12 Nisan 2021.

Yarışma, Müzik Girişimi’nin çatısı altında, Uluslararası Çalışma Örgütü ile birlikte, küresel gençlik müzik kuruluşu olan Jeunesses Musicales International tarafından yürütülüyor.

Yarışma hakkında ve nasıl katılacağınıza ilişkin bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: www.musicagainstchildlabour.com

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile işbirliği halinde, Avrupa Birliği tarafından eş finansman sağlanan ve ILO tarafından yürütülen CLEAR Cotton Projesi, hükümetler, sosyal ortaklar ve ulusal düzeyde pamuk sektörü aktörlerinin çabalarını destekleyerek ve toplumları ve paydaşları güçlendirerek Burkina Faso, Mali, Pakistan ve Peru’da çocuk işçiliği ile mücadele ediyor.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.