Dünya Çocuk Günü

Kids United grubundan çocuk işçiliğine hayır şarkısı

Fransız çocuk müzik grubu Kids United New Generation, ILO’nun çocuk işçiliğini sonlandırmaya yönelik küresel kampanyasına destek vermek üzere bir şarkı hazırladı. Şarkı, bu konuda harekete geçilmesinin aciliyetinin altını çiziyor, dünyadaki tüm hükümetlere ve kurumlara daha fazla şey yapılması gerektiği çağrısında bulunuyor.

Basın açıklaması | 20 Kasım 2020 Cuma

CENEVRE – Fransız müzik grubu Kids United New Generation ILO’nun çocuk işçiliğini sona erdirme kapmanyasına dahil oldu.

Grup “Take a Stand” adlı son şarkılarını 2021 yılında başlayacak olan Birleşmiş Milletler Çocuk İşçiliğini Sonlandırma Uluslararası Yılına adadı.

Yeni şarkı, çocuk işçiliğinin sonlandırılması konusunda harekete geçilmesinin aciliyetinin altını çiziyor, hükümetlere ve kurumlara daha fazla şey yapılması çağrısında bulunuyor.

Şarkının sözleri, eğer hep birlikte çalışılırsa çocuk işçiliğinin sona ereceğine dair umut mesajına odaklanıyor.
 
“Hepimiz elimizden geleni yapmalıyız
Bu hayatlara yepyeni bir başlangıç vermek için
Gelecekleri bizim elimizde
Çocuk işçiliğini sonlandıralım.”

KIDS UNITED New Generation grubu Dylan, Gloria, Ilyana, Nathan ve Valentina isimli beş çocuktan oluşuyor. UNICEF elçileri olarak çocuk haklarını savunma konusunda faaliyetler gösteren çocuklar aynı zamanda 2013 yılında ILO ve dünyaca ünlü bazı müzisyenler tarafından başlatılan küresel Çocuk İşçiliğine Karşı Müzik (MACLI) Girişimini de destekliyor. MACLI, müzisyenlere bir konser ya da şarkı gelirlerini çocuk işçiliğiyle mücadeleye ithaf etmeleri ve çocukların müzik eğitimi yoluyla güçlendirilmeleri çağrısında bulunuyor.

Bu şarkı bizim çocuk işçiliğini sonlandırmaya yönelik küresel mücadeleye katkımız. Bu klibi çekmekten onur duyduk ve bunu 2021 BM Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Yılına ithaf ediyoruz. Bütün kalbimizle şarkımızın sizi de bizim kadar etkilemesini umuyoruz."

Kids United
ILO İş Yaşamında Temel Prensipler ve Haklar Bölümü sorumlusu Francesco d’Ovidio, “Çocuk işçiliğini sonlandırma yönündeki destekler hiç bu kadar önemli olmamıştı çünkü COVID-19 krizi yıllar boyunca elde edilen ilerlemeyi tehdit ediyor. Bu genç yıldızların desteğini görmek heyecan verici çünkü bu girişim aynı zamanda daha önce çocuk işçi olarak çalışmış çocukların güçlendirilmesi demek” dedi.

ILO verilerine göre dünyada 152 milyon çocuk çocuk işçi bulunuyor, bunların 73 milyonu ise tehlikeli işlerde çalışıyor. Uluslararası toplum, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) Hedef 8.7 ile, 2025 yılı itibarıyla çocuk işçiliğinin tüm biçimlerinin sona erdirilmesini hedefliyor. Küresel ittifak bu çalışmayı destekliyor ve 230 ortak kuruluş ve 22 rehber ülkeyi süreci koordine etmek ve gelişme sağlamak üzere biraraya getiriyor.

ABD Çalışma Bakanlığının da MAP16 Project projesi kapsamında finansmanını desteklediği yeni şarkı 20 Kasım’da piyasaya çıkıyor. 

Daha fazla bilgi için:

Jane Colombini, ILO Geneva: colombini@ilo.org

#NOChildLabour

Bu şarkının satışlarından elde edilecek gelirin bir kısmı ILO’nun çocuk işçiliğiyle mücadele çalışmaları için bağışlanacaktır.