Hayata Fırsat Projesi ile Mesleki Yeterlilik Belgesine Kavuştular

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü (UİGM) tarafından yürütülen "Hayata Fırsat Projesi" kapsamında düzenlenen meslek eğitimlerini başarıyla tamamlayan Türk ve Suriyeli kursiyerler mesleki yeterlilik belgelerine kavuştu.

Haberler | 08 Ekim 2020 Perşembe
ANKARA – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü (UİGM) iş birliğiyle yürütülen "Hayata Fırsat Projesi" kapsamında düzenlenen meslek eğitimlerine katılan ve eğitimlerini başarıyla tamamlayan Türk ve Geçici Koruma Sağlanan Suriyeli kursiyerler, mesleki yeterlilik belgelerine kavuştu.

Projemiz ile başarılı kursiyerlerimize mesleki yeterliliklerini belgeleme imkanı sunuyoruz. Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından verilen belgeler iş bulma konusunda avantaj sağlıyor."

Fatma Gelir Ünal, Proje Koordinatörü
Şu ana kadar İstanbul, Bursa, Konya, Adana ve Mersin illerinde; Bireysel ve Ticari Klima Sistemleri Montajcısı - Seviye 3, Endüstriyel Boru Montajcısı - Seviye 3, Ahşap Mobilya İmalatçısı - Seviye 3, NC/CNC Tezgâh İşçisi - Seviye 4, CNC Programlama - Seviye 4, Çelik Kaynakçısı - Seviye 3, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi - Seviye 4, Aşçılık - Seviye 4, Otomotiv Mekanikçisi - Seviye 4, Emlak Danışmanlığı -Seviye 5, Elektrik Tesisatçısı - Seviye 3, Bilgisayar Donanım Elemanı - Seviye 4, Mobilya Döşeme Dikiş Elemanı - Seviye 3 ve Makine Bakımcı - Seviye 3 yeterlilik alanlarında 15 farklı sınav programı düzenlenirken bu sınavları başarıyla tamamlayan 155 kişi mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazandı.

Proje kapsamında kursiyerlere, sınav ve belge masraflarının karşılanması ve sınavlarda yazılı ve sözlü tercüme sağlanması yoluyla 14 farklı yeterlilik alanında belgelendirme fırsatı sunuluyor.

İş bulma konusunda avantaj sağlayan mesleki eğitim belgeleri, eğitim geçmişlerini kanıtlayıcı dokümanları olmadığı için yeterliliklerine uygun işlere girmekte zorluk yaşayan mülteciler için ayrı bir önem taşıyor.

Proje Koordinatörü Fatma Gelir Ünal “Projemiz ile başarılı kursiyerlerimize mesleki yeterliliklerini belgeleme imkanı sunuyoruz. Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından verilen belgeler iş bulma konusunda avantaj sağlıyor. Şu ana kadar 155 kişi belgesini aldı. Devam eden sınav programının tamamlanmasıyla bu sayının yükselmesini bekliyoruz. Belge alan faydalanıcıların, mesleki yeterliliklerini nitelikli işlerle buluşturması ve iş sağlığı ve güvenliği gerekliliklerinin farkında olarak mesleklerini icra etmelerini öngörüyoruz.” diye konuştu.

Projenin İstihdam ve Beceri Geliştirme Uzmanı Nuran Torun Atış “COVID-19 salgını dolayısıyla Mart-Temmuz 2020 döneminde uzun bir ara verilen sınav programları, işbirliği yapılan yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının özverili çalışmaları ve Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun yönlendirmeleriyle gerekli sağlık tedbirleri alınarak yeniden başlatıldı. Pandemi döneminde yaşadığımız birçok zorluğa rağmen sınav programını tamamlamanın mutluluğu içindeyiz.” dedi.


Hayata Fırsat Projesi Hakkında

Avrupa Birliğince (AB) finanse edilen, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi iş birliğiyle yürütülen "Hayata Fırsat Projesi" Türkiye'deki Geçici Koruma Sağlanan Suriyeliler ve ev sahibi toplulukları ekonomik ve sosyal olarak güçlendirmek ve dayanıklılıklarını artırmak amacıyla Ankara, İstanbul, Bursa, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Mersin ve Hatay'da uygulanıyor.