Sanal Küresel Zirve

Dünya liderleri, ILO COVID-19 ve Çalışma Yaşamı Sanal Küresel Zirvesi’nde konuşma yapacaklar

İşçiler, işverenler ve hükümetler, gelmiş geçmiş en büyük çevrimiçi toplantıda, küresel salgın sonrası düze çıkışta nasıl daha iyi yeniden inşa yapılacağını tartışacaklar.

Basın açıklaması | 07 Temmuz 2020 Salı
CENEVRE (ILO Haber) – COVID-19 ve Çalışma Yaşamı hakkında 7-9 Temmuz tarihlerinde çevrimiçinde yapılacak küresel tartışmalara 50’yi aşkın Devlet ve Hükümet Başkanı, dünyanın önde gelen işveren ve işçi sendika liderleri katılacak.

Tüm bölgeleri temsil eden liderler, video mesajlarıyla zirveye hitap edecek. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yanı sıra, BM ve uluslararası kuruluşların başkanları da birer konuşma yapacak.

İşçiler, işverenler ve hükümetlerin, gelmiş geçmiş en büyük çevrimiçi toplantısı olacak. Katılımcılar, milyonlarca işçi ve işletmenin aşırı kırılganlığını apaçık ortaya çıkaran küresel salgının ekonomik ve sosyal etkilerinin nasıl ele alınması gerektiğini tartışacaklar.

Küresel Zirve, aşağıdakileri de içeren bir dizi sorunu ele alacak:
  • Bu yeni ortamda tam ve üretken istihdam nasıl desteklenmeli;
  • Çalışma yaşamında küresel salgının ortaya çıkardığı büyük çaplı kırılganlıkları gidermek için neler yapılmalı;
  • Hangi işçi kesimlerinin özel destek ve ilgiye ihtiyacı var;
  • Yoksulluğun azaltılması ve ortadan kaldırılması, düze çıkış sürecinin ana hedefi olarak nasıl konumlanabilir;
  • Uluslararası toplum gerçekten ortak bir amaç etrafında toplanıp, BM 2030 Gündemi’ni gerçekleştirme taahhüdünü tazeleyebilir.
Küresel zirvenin ilk aşaması 1-2 Temmuz’da, Afrika, Amerika Kıtaları, Arap Devletleri, Asya-Pasifik, Avrupa ve Orta Asya’nın bölgesel etkinlikleri biçiminde yapıldı. Hükümet, işveren, işçi temsilcileri ve akademisyenler, COVID-19 küresel salgınının, ekonomiler, işgücü piyasaları ve toplumlarına verdiği devasa zararları, farklı ülkelerin nasıl mücadele ettiğini tartıştılar.

Bölgesel etkinliklerden önemli gelişmeler ve ILO Bölge Direktörleri ile yapılan mülakatlar, 7 Temmuz’da yapılacak Bölgeler Günü’nde sunulacak.

8 Temmuz’da yapılacak Küresel Liderler Günü’nde, Devlet ve Hükümet Başkanları, dünyanın önde gelen işveren ve işçi sendika liderlerinin konuşmaları yer alacak.

9 Temmuz’daki ILO Ortakları Günü’nde ise, ILO Üye Devletlerinin bakanları, işçi ve işveren liderleri, önceki günlerin etkinliklerini değerlendirecek, küresel salgın bağlamında ILO Çalışma Yaşamının Geleceğine ilişkin ILO Yüzüncüyıl Bildirgesi’nin uygulanmasını tartışacak.

Basın mensupları, tartışmaları ILO Küresel Zirve sayfasından izleyebilecek.