SGK ve ILO desteğiyle işverenlere yönelik teşvik programı başladı

Kayıtlı çalışan Suriyeli ve Türk işçiler artık işverenleri üzerinden desteklenecek: Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı’nın (KİGEP) yeni dönemi bugün başladı.

Haberler | 23 Mart 2020 Pazartesi
© Kıvanç Özvardar / ILO
Çalışanlarına kayıtlılık sağlayan işverenleri ödüllendiren teşvik programı KİGEP’in yeni dönemi bugün başladı. İlk uygulaması 2019’un ilk aylarında gerçekleşen programın, devamını temsil eden resmi ismiyle KİGEP “Plus”’, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü yakın işbirliğiyle yürütülüyor. Teşvik programı, işverenleri, geçici koruma altındaki Suriyeliler ve Türk vatandaşlarını kayıtlı istihdam etmeleri için destekliyor ve çalışma izinleri ile sosyal güvenlik primlerinin işverenlere geri ödenmesini sağlıyor.

Suriyeli ve Türk vatandaşı işçilerini kayıtlı çalıştıran işverenler, gerekli belgelerini SGK’nın bugün devreye alınan online platformu üzerinden kolayca yükleyebilecekler. Belgelerin eksiksiz tamamlandığı takdirde ise yetkili danışmanlar işverenlere ulaşarak anlaşma imzalanması için randevu verecek.

SGK’nın 11 ildeki 12 proje ofisindeki yetkililer, online veya telefon üzerinden kanallarla programla ilgili soruları yanıtlamaya hazır olacak. Ancak son dönemde COVID-19 pandemisi nedeniyle uygulanan sıkı tedbirler nedeniyle, yetkililerden davet gelmedikçe işverenlerin proje ofislerini ziyaret etmemeleri ve birebir temastan kaçınmaları gerekliliğinin altı çiziliyor.

© Kıvanç Özvardar / ILO

İşverenlerin destekten yararlanması için gerekli şartlar

Bir işverenin sisteme başvurabilmesi için, istihdam ettiği kişileri altı ay boyunca kesintisiz çalıştırması, sosyal güvenlik primlerini ödemesi ve SGK’ya borcunun olmaması gerekiyor.

Program, SGK tarafından, ILO Türkiye Ofisi’nin “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları için İnsana Yakışır İşlerin Desteklenmesi Projesi” ile yakın işbirliği ile uygulanıyor. Proje, KfW Kalkınma Bankası aracılığıyla Alman Federal Hükümeti tarafından finanse ediliyor ve geçici koruma altındaki Suriyeliler ile Türk vatandaşlarının kayıtlı işgücü piyasasına erişimini kolaylaştırmayı, beceri ve yetkinliklerini geliştirmeleri ve güçlendirmelerine destek olmayı amaçlıyor. Teşvik programı, aynı zamanda, yine ILO Türkiye Ofisi’nin “Türkiye’de Mülteciler ve Ev Sahibi Topluluklar için İnsana Yakışır İş Fırsatlarının Desteklenmesi Projesi” tarafından da destekleniyor.

Daha fazla bilgi için: https://uyg.sgk.gov.tr/KigepBasvuru/index.xhtml