SADA Kadın Kooperatifi Paris Barış Forumu’nun en başarılı ilk 10 projesi arasında!

Türk, Suriyeli ve Afgan kadınların Gaziantep’te kurduğu SADA Kadın Kooperatifi, 11-13 Kasım tarihlerinde düzenlenen Paris Barış Forumu’nda 100’ü aşkın proje içinden ilk 10’a girerek başarısına başarı kattı.

Haberler | 08 Kasım 2019 Cuma
BM Kadın Birimi’nin, Avrupa Birliği ve Japonya Hükümetinin finansal desteği ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği iş birliğiyle desteklediği SADA Kadın Kooperatifi resmi kuruluşunun ardından üç ay gibi kısa bir süre içinde yaklaşık bin 600 başvuru içinden ilk 100’e girerek Paris Barış Forumu’na katılmaya hak kazandı. Çanta, cüzdan üretimi, yiyecek-içecek hizmetleri ve ev tekstili alanlarında çalışan kooperatif “birlikten kuvvet doğar” diyerek demokratik ve kapsayıcı iş modelini Pariş Barış Forumu’nda tanıttı. Arapça ve Türkçe’de ‘ses’ anlamına gelen ‘SADA’, kadınların güçlü sesini tüm dünyaya duyurmayı başardı ve yapılan değerlendirme sonucunda, foruma katılan en başarılı 10 girişimden biri olarak seçildi.

“Benim dünyam küçük bir üzümdü, şimdi ise kocaman bir karpuz”

Forumda kooperatifi temsil eden Türk üyeler Nazire Öztürk ve Zübeyde Bulut düşüncelerini aşağıdaki sözlerle paylaştı.

Zübeyde Bulut: “Güçlerimizi birleştirmek bizi o kadar büyüttü ki bizi Paris Barış Forumu’na taşıdı. O kadar yoğun duygular yaşıyorum ki anlatması çok güç geliyor bana. Çocuklarıma şöyle diyorum; benim dünyam üzüm kadarken bir anda karpuza döndü. İnsanın ürettiğinin beğenilmesinin hazzı çok başka bir şey.”

Nazire Öztürk: “Biz evimizde oturup çocuklarımıza bakıyorduk. Sonra SADA Merkezinde bir kursa başladık. Hep beraber bir kooperatif kurduk ve bu bizi Paris’e kadar taşıdı. Kooperatifimizin bizi nerelere taşıdığı çok belli. Evimizde otururken, bunların hepsi hayalken, hayallerimizin gerçek olması bizim için çok büyük bir gurur. Gaziantep’teki kadının sesi olmak, Suriyeli ve Afgan arkadaşlarımızı burada temsil etmek çok güzel.

Forumdan Kooperatife bir yıllık destek

Paris Barış Forumu tarafından en başarılı 10 projeden biri olarak seçilen SADA Kadın Kooperatifi’ne önümüzdeki bir yıl boyunca Forum tarafından iş birliği fırsatları ve çeşitli destekler sunulacak. 2020 yılında ise yine Paris’te düzenlenecek forumda seçilen örnek projelerden biri olarak yer alacak.