SADA Kadın Merkezi Farkındalık Eğitimleri Devam Ediyor

Haberler | 17 Ekim 2019 Perşembe
Avrupa Birliği ve Japonya Hükümeti tarafından fonlanan, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından yürütülen, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) , Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) ile Sığımacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD) uygulama ortağı olduğu “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında faaliyet gösteren SADA Kadın Dayanışma ve Gelişme Merkezi faydalanıcılarının eşleri için çalışma yaşamı ve toplumsal cinsiyet temalı eğitim gerçekleştirdi. 13 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilen eğitime 14 Suriyeli katıldı. Eğitim seminerinde çalışma yaşamında haklar, çalışma izni alınması için izlenmesi gereken adımlar, başarılı bir iş görüşmesi nasıl gerçekleştirilir, iş kazalarından korunma yöntemleri ve kadınların iş yaşamında yer almasının önemi üzerine interaktif metodlarla bilgilendirme yapıldı.

Seminerin ilk bölümünde gerçekleştirilen “iş olanakları” uygulaması ile katılımcıların çeşitli mesleki kurs ve olanaklar hakkındaki bilgilerini birbiriyle paylaşması ve yeni bilgiler edinmesi sağlandı. Seminerde iş görüşmesi uygulaması gerçekleştirilerek katılımcıların iş görüşmelerinde özgüven kazanmaları amacıyla işveren ve işçi rolleri tiyatrolaştırıldı. Başarısız ve başarılı iş görüşmelerini canlandırma yoluyla gerçekleştirirken aynı zamanda çalışma izni alma süreçleri adım atma uygulaması ile canlandırıldı.

Eğitimin ikinci bölümünde evde ve çalışma yaşamında cinsiyet eşitliği konusu ele alınarak çeşitli uygulama ve grup çalışmalarıyla kadınların iş yaşamına katılımının bireysel, ailesel ve toplumsal kazanımlarına vurgu yapıldı. Bölümün sonunda kadın-erkek birlikte çalışma ve bu konudaki kalıp yargıları yıkmış olan kadınlardan örnekler verilerek slaytlar üzerinden katılımcıların düşünceleri paylaşıldı. Eğitimin sonunda, Suriyeli katılımcılara hitaben yazılan İstanbul’da Suriyeli bir kadının çalışma yaşamına girmesiyle kendisinin ve çocuklarının neler kazandığını anlatan mektubu dağıtıldı.