G7 Biarritz Zirvesi

ILO, G7’nin eşitsizliklere öncelik vermesini memnuniyetle karşıladı

ILO Genel Direktörü Ryder, G7 Zirvesi’nde, eşitsizlikle mücadele araçlarının zaten mevcut olduğunu, bir dizi politika alanında somut önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

Haberler | 26 Ağustos 2019 Pazartesi
© La Moncloa - Gobierno de España
BIARRITZ, Fransa (ILO Haber) – ILO Genel Direktörü Guy Ryder, G7 Liderlerinin eşitsizliğe odaklanmasını memnuniyetle karşıladı ve daha geniş eşitliği desteklemek için derhal eyleme geçilmesi gerektiğini ifade etti.

“Sosyal, ekonomik ve siyasi eşitsizliklerin sorun olduğu konusunda artık genel bir fikir birliği var; ancak henüz eyleme geçmiş değiliz ve yapılanlar hala iyiniyet düzeyinde duruyor” dedi Ryder. “Değişimi gerçekleştirmek için şimdi müdahale etmek zorundayız.”

Biarritz, Fransa’daki üç günlük G7 zirvesine katılan Ryder, en son olarak, Haziran’da yapılan Uluslararası Çalışma Konferansı’nda benimsenen, Çalışma Yaşamının Geleceğine ilişkin ILO Yüzüncüyıl Bildirgesi’nde ifade edilen eşitsizlikle mücadelenin ILO’nun sosyal adalet hedefiyle büyük bir uyum içinde olduğunu söyledi.

Değişimi gerçekleştirmek için şimdi müdahale etmek zorundayız."

Guy Ryder, ILO Genel Direktörü
“Eşitsizliğin başlıca nedenlerinden ikisinin teknoloji ve küreselleşmenin doğasında bulunan değişen pazarlık ilişkileri olduğunu kabul edersek, politikalarımızda değişiklik yapmadığımızda, aynı sonuçların daha büyüğünü elde ederiz” diye sözlerini sürdüren Ryder “eşitsizlik işgücü piyasalarından kaynaklanıyor, bu da ulusal düzeyde yapılanları olağanüstü derecede önemli kılıyor. Fark yaratacak araçlar elimizde mevcut” dedi.

Ryder, Haziran ayında Paris’te yapılan G7 Çalışma Bakanları Toplantısı’nın (bu yılki G7 Sosyal Zirvesi olarak anılıyor), G7 Sosyal Ortaklar’ın (işçi ve işveren örgütleri) demeçlerinde ifade edildiği gibi, eşitsizlikler konusunda daha fazla çok taraflı diyalog için çağrı yaptığını hatırlattı. “Çalışma, ticaret ve mali politikalarla uğraşan kurumlar arasında daha iyi bağlar ve daha yüksek uyuma ihtiyacımız var. İşte bu esas üzerinde, etkili değişimi başarabiliriz” dedi.

Ryder, bu sorunların Kasım’da toplanacak Paris Barış Forumu gündemine alınmasının önemine dikkat çekti.

Genel Direktör ayrıca, Zirve’de çevre sorunlarına verilen öncelik ve liderlerin Amazon orman yangınlarıyla mücadele için 20 milyon ABD doları tutarındaki taahhütlerinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Ryder, “G7 ve Afrika Ortaklığı için Biarritz Bildirgesi”ni de övgüyle karşıladı. Bildirge, Afrika’da kadın girişimciliği, dijital dönüşüm, kamu alımlarında daha yüksek şeffaflık ve yolsuzlukla mücadeleyi desteklemeyi taahhüt ediyor.