SADA Kadın Kooperatifinden Defne Kadın Kooperatifine Ziyaret

Haberler | 26 Ağustos 2019 Pazartesi
Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından yürütülen, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD) uygulayıcı ortağı olduğu “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında kuruluşu desteklenen SADA Kadın Kooperatifi üyeleri Hatay’da faaliyet gösteren Defne Kadın Kooperatifi’e ziyaret gerçekleştirdi. 8 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleştirilen ve 15 kooperatif üyesi kadının katıldığı ziyarette Defne Kadın Kooperatifinin işletme ve paketleme tesisi gezildi, kooperatif üyeleriyle deneyim paylaşımı sohbetleri gerçekleştirildi.

Hatay İl Ticaret Müdürü Halit İmrek’in de katıldığı saha ziyaretinde ilk olarak Defne Kadın Kooperatifinin Yeşilpınar’da kurulu işletme ve paketleme merkezi gezildi. Hatay Defne İlçe Belediyesi tarafından kooperatifin kullanımı için ücretsiz olarak kadınların hizmetine sunulan kooperatif binası katılımcılarla birlikte gezilerek kooperatifin üretim sürecine ilişkin bilgiler edinildi. Sonrasında Defne Kadın Kooperatfinin “Defne Dalı” markasıyla organik ürünlerinin yetiştirildiği Turfanda Köyü ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaret esnasında köy lokalinde bir araya gelen katılımcılar yöre halkı ile birlikte kadınların hazırladıkları öğle yemeğini sohbetler eşliğinde yediler. Burada SADA Kadın Kooperatifi ve Defne Kadın Kooperatifinin çalışmalarının aktarıldığı bir söyleşi de gerçekleştirildi.

Ziyaretin son bölümünde Hatay Esnaf ve Sanatkar Odasında deneyim paylaşımı toplantısı gerçekleştirildi. Hatay’da kurulu kadın kooperatiflerinin, henüz kurulma çalışmalarında olan kooperatiflerin de yer aldığı deneyim paylaşımı toplantısında tüm kooperatifler kuruluş çalışmalarından üretim ve pazarlama aktivitelerine, bu yolda karşılaştıkları sorunlar ve çözüm yollarına dair deneyimlerini paylaştılar. Ziyaret toplu anı fotoğraflarının çekilmesi ve iyi dileklerin iletilmesiyle tamamlandı.