Türkçe Konuşma Atölyesinde Mezuniyet Etkinliği Coşkusu

ILO Türkiye Ofisi tarafından UNWomen ve ASAM işbirliği ile Gaziantep’te sürdürülen “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında faaliyet gösteren Türkçe Konuşma Atölyesi ilk mezunlarını verdi.

Haberler | 09 Mayıs 2019 Perşembe
SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi çalışmalarından faydalanan kadınların Türkçe dil kapasitelerini geliştirmeyi hedefleyen atölye ve 1 Mart 2019 tarihinde çalışmalarına başlayan atölye ilk mezunlarını 8 Mayıs 2019 tarihinde verdi. İlk kura A2 Türkçe kursunu tamamlamış 2 Irak, 1 Afganistanlı ve 37 Suriyeli toplamda 40 kadının katıldığı atölyeden girişimci adayı ve kooperatif kurma çalışmalarında yer alan kadınlar da faydalandı.

Kadınların dil yeteneklerini güçlendirerek kamusal alanda ve iş yaşamında daha kalıcı ve başarılı işlere imza atmalarını desteklemeyi hedefleyen Türkçe konuşma atölyesinde kadınlar, kişisel bilgiler ve tanıtım, gündelik yaşam diyalogları, eğitim ve iş yaşamı, toplumsal ve şehir hayatında birey, bilgi kaynakları ve medya, boş zaman ve eğlence, seyahat, farklı kültürler davet ve kutlamalar, geçmişteki olaylar ve tarih, sosyal ve güncel konular başlıklarında Türkçe pratiği yapma olanağı buldular. İnteraktif eğitim yöntem ve araçlarının kullanıldığı atölyede kadınlar münazaralar düzenlediler, oyunlar oynadılar, birlikte film izlediler, sokağa çıkarak kamu binalarını ziyaret ederek gündelik yaşama dair dil pratiği yaptılar.

Atölye faydalanıcıları tarafından hazırlanan mezuniyet töreni ise 7 Mayıs 2019 tarihinde GESOB etkinlik salonunda gerçekleşti. Etkinlikte kadınlar skeçler oynadılar, şiirler okudular, atölye faydalanıcılarından oluşan koro ise şarkılar söyledi. Neşe ve coşku içerisinde geçen etkinliği SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi’ndeki A1 ve A2 kurslarına devam eden 100 Suriyeli kadın izledi. İzleyiciler Türkçe konuşma atölyesine katılan kadınların gelişimlerini yapılan etkinliklerle izlerken dil öğrenme konusunda da cesaretlerinin arttığını belirttiler. Türkçe öğrenmenin hayatlarını daha kolaylaştırdığını, kendilerine güvenlerinin arttığını, artık hastaneye giderken çekinmediklerini, kimseye ihtiyaç duymadan alış veriş yapabildiklerini, Türk komşular edindiklerini belirten mezunlar dil öğrenmenin hayatlarına etkisini izleyicilerle paylaştılar. Etkinlik Türkçe konuşma atölyesinden mezun olan kadınların tebrik edilmesi ve kutlanmasıyla sona erdi.