Haberler

SADA Kadın Merkezi Kursiyerlerine Yönelik Kooperatif Tanıtım Semineri Gerçekleştirildi

UNWomen, ILO, SGDD işbirliği ile Gaziantep’te sürdürülen “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında kurulması hedeflenen “kadın kooperatifi” için proje faydalanıcılarıyla kooperatif tanıtım semineri gerçekleştirildi.

Haberler | 14 Ocak 2019 Pazartesi
Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın (KEDV) katılımıyla 10-11 Ocak tarihlerinde GESOB Seminer Salonunda gerçekleştirilen seminere;vsayacılık, tekstil, ambalaj paketleme atölyelerinden faydalanıcılarla Türkçe dil kursları, bilgisayar operatörlüğü, temel makyaj ve kuaförlük kurslarından 76 Suriyeli, 24 TC Vatandaşı, 5 Afganistanlı ve 1 İranlı olmak üzere toplamda 106 faydalanıcı katıldı. Yarının Kadınları Komitesi üyelerinin de katıldığı seminere atölyelerde görevli eğitmenler ve çevirmenler de katılım gösterdiler.

Kadın kooperatifi kurma çabası kapsamında gerçekleştirilen seminere İstanbul İlk Adım Kooperatifinden Gülten Bingol ve Gaziantep Kadın Çevre Kültür ve Kalkınma Kooperatifinden Jale Özanlan katılarak kooperatif kurma deneyimlerini aktardılar ve kadın kooperatiflerinin faaliyet alanlarına dair bilgiler sundular. Kooperatif ve şirketler arasındaki farkların vurgulandığı seminerde bugün sayısı 200’e yaklaşan kadın kooperatiflerinin Türkiye’deki tarihi hakkında da bilgiler verildi. Kooperatif faaliyetlerinin sürekliliği için üretilecek ürünün seçilmesi, satılabilir bir ürün olması, piyasayla mücadele edecek şekilde ürünün tasarlanması ve geliştirilmesi gerektiğinin altı çizilirken, üretilecek ürünün ihtiyaca cevap veren farklılığı olan bir ürün olması gerektiği de seminerde vurgulanan konulardan biri oldu. Kooperatif bünyesindeki işbirliği ve dayanışma kadar kadın kooperatifleri arasında dayanışmanın da önemli olduğuna dikkat çekilen seminerde, iyi kadın kooperatifleri örneklerini içeren videolar da gösterildi. 44 kadının kooperatif kurulma çalışmalarında yer almak istediği seminer, kooperatif kurulum çalışmaları kapsamında başlatılacak olan seminer ve eğitim dizisi hakkında bilgi verilmesiyle tamamladı.