Haberler

SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi Girişimcilik Kursu İlk Mezunlarını Verdi

Haberler | 09 Ocak 2019 Çarşamba

UNWomen, ILO ve SGDD işbirliği ile Gaziantep’te sürdürülen “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında başlayan Girişimcilik Kursu ilk mezunlarını verdi. İki grup olarak düzenlenen Girişimcilik Kursunun ilki 17-21 Aralık tarihlerinde 23 kadın faydalanıcının katılımıyla gerçekleşirken 24-28 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen ikinci grup kursa 21 kadın faydalanıcı katıldı. Toplamda 26 Suriyeli ve 18 TC vatandaşı kadının kaıtldığı kurs KOSGEB tarafından belirlenen eğitim modülüne göre eğitmen Mustafa Hilmi Aybaş tarafından gerçekleştirildi.

Kurs boyunca katılımcılara iş fikri geliştirme, sorumlu girişimcilik kavramı, işletme kavramı, işletme fonksiyonları ve türleri, işletme kuruluş şekilleri üzerine bilgiler sunuldu. Aynı zamanda çeşitli yaratıcılık egzersizleri, iş modeli ve iş planına yönelik atölye çalışmalarıyla katılımcıların iş fikirlerini geliştirmeleri sağlandı. Katılımcılara ayrıca işletmelerin mali ve hukuki sorumlulukları, üretim planı, finansal plan ve pazar araştırması üzerine bilgiler verildi.

Katılımcıların çoğunlukla tekstil atölyesi, hediyelik eşya, lokanta ve kuaför salonu açmak istediği girişimcilik kursununun son gününde Gaziantep Esnaf Sanatkarlar Odası Sicil Memuru Koray Ağır da katılarak iş yeri açma işlemleri ve süreçleri hakkında katılımcılara bilgi aktardı. Ayrıca kursun tamamlanmasıyla birlikte gerçekleştirilen rol model semineriyle kurs katılımcılarının Gaziantep’teki başarılı iş kadınlarıyla buluşmaları sağlandı. Virida Mutfak-Butik Catering işletmesinin sahibi Nuray Durmaz’ın katılımıyla gerçekleştirilen rol model seminerinde, Nuray Durmaz kendi iş kurma yolculuğunu katılımcılarla paylaştı. Girişimcilik kursuna ilk katıldığında geleceği düşünürken nasıl korktuğunu dile getiren Durmaz, yaratıcı düşünen-eskiyi yeniye dönüştüren kişiliği ve çevresindekilerin desteği ile ev yemekleri yapan küçük mutfağını nasıl açtığının öyküsünü paylaştı. Sürekliliği olan işyerleri açmak ve markette varolabilmek için kadın girişimcilerin birbirlerine destek olmaları gerektiğinin altını çizen Durmaz, çok yönlü olmak ve daha iyi bir hizmet verebilmek için ilk yardım eğitimi, eğitmcilerin eğitimi gibi kendi gelişimine katkı sunan birçok eğitime katıldığını belirtti. Bugün Virida Catering ile özel yemek ve pasta workshopları düzenlediklerini, ürün kalitesinden ödün vermeden emin adımlarla büyüdüklerini aktaran Nuray Durmaz, kendi iş kurma yolculuğunda karşılaştığı zorluklardan, hukuksal ve mali sürece kadar birçok konudaki deneyimlerini girişimcilik kursu faydalanıcılarıyla paylaştı. ILO saha kordinatörü Bilge Çoban’ın ILO ve SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi çalışmaları hakkında bilgi aktardığı açılış konuşmasıyla başlayan ve iki hafta boyunca devam eden girişimcilik kursu etkinlikleri, SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi atölyeleri faydalanıcılarının ürettikleri ürünlerden oluşan yılbaşı paketlerinin girişimcilik kursuna katkı sunan eğitmen ve davetlilere sunumuyla tamamlandı.