Haberler

ILO 10. Avrupa Bölge Toplantısında taraflarca kabul edilen İstanbul İnisiyatif Dokümanı ILO Yönetim Konseyinde kabul edildi

-ILO Türkiye Direktörü Özcan: “İstanbul İnisiyatifinin ILO Yönetim Konseyince kabul edilmesinden memnuniyeti duyuyoruz. Resmiyet kazanan doküman şimdi ILO tarafından üye ülkelerle paylaşılacak”

Haberler | 05 Aralık 2018 Çarşamba
ANKARA - Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 10. Avrupa Bölge Toplantısında taraflarca kabul edilen İstanbul İnisiyatif Dokümanı ILO Yönetim Konseyince kabul edilerek resmileşti.

ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan konuya dair yaptığı açıklamada, İstanbul İnisiyatifinin ILO Yönetim Konseyince kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özcan: “İnisiyatifte, çalışma hayatının geleceğine ilişkin kazanımlardan yararlanmak ve riskleri asgariye indirmek için kapsamlı politikalar sıralanıyor, tüm bu politikaların güçlü bir sosyal diyaloga dayanması gerekliliği vurgulanıyor.” dedi.

Numan Özcan: “2-5 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen 10. Avrupa Bölge Toplantısında kabul edilen “Yüzyıl İçin İstanbul Girişimi: Avrupa ve Orta Asya’da Güçlü ve Sorumlu Sosyal Ortaklık için İnsana Yakışır İşin Geleceği” inisiyatifi ILO Yönetim Konseyinin Kasım ayındaki 334. toplantısında kabul edildi. Böylelikle resmiyet kazanan doküman ILO tarafından üye ülkelerle paylaşılacak. Sonuçtan memnunuz” diye konuştu.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder ve o dönemki Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla İstanbul’da düzenlenen 10. Avrupa Bölge Toplantısının teması “Avrupa ve Orta Asya'da İnsana Yakışır İşin Geleceği: Fırsatlar ve Zorluklar” olarak belirlenmişti. 41 ülkenin, hükümet, işveren ve işçi temsilcileri ile temsil edildiği toplantıya AB İstihdam ve Sosyal işler Komiseri de katılmıştı.

Söz konusu inisiyatifte işin geleceğine ilişkin kazanımlardan yararlanmak ve riskleri asgariye indirmek için kapsamlı politikalar sıralanmış, tüm bu politikaların güçlü bir sosyal diyaloga dayanması gerekliliği vurgulanmıştı.

ILO Avrupa Bölge Toplantısı dört yılda bir yapılıyor. Avrupa ve Orta Asya’daki hükümet, işveren ve işçi temsilcilerini bir araya getiriyor.