Haberler

SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinde Kooperatif Kurma Çalışmaları Kapsamında Odak Grup Toplantıları Gerçekleştirildi

UNWomen, ILO ve ASAM işbirliği ile Gaziantep’te sürdürülen “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında kurulması hedeflenen “kadın kooperatifi” için proje faydalanıcılarıyla odak grup toplantıları gerçekleştirildi.

Haberler | 27 Kasım 2018 Salı

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) tarafından 22-23 Kasım tarihlerinde SADA Kadın Merkezinde gerçekleştirilen odak grup toplantılarına sayacılık, tekstil, ambalaj paketleme atölyelerinden faydalanıcılarla Türkçe dil kursları, bilgisayar operatörlüğü, temel makyaj ve kuaförlük kurslarından toplam 80 faydalanıcı katıldı. Kadın kooperatifi kurma çabası kapsamında proje faydalanıcısı kadınların temel ihtiyaçlarını analiz etmeyi hedefleyen ve 4 grup üzerinden gerçekleştirilen toplantılarda öncelikle interaktif yöntemlerle kadınların kendilerini tanıtmaları ve birbirlerini tanımalarına olanak sağlandı. Mülteci kadınlar, Türkiye’ye göç hikayelerini ve Antep’te karşılaştıkları sorunları, günlük yaşamlarının, SADA Kadın Merkezinin yaşamlarındaki yerini dile getirirken, Gaziantep’li kadınlar, Suriyeli mültecileirn gelişiyle yaşamlarındaki değişim ve etkileşim ile birlikte yaşama kültürü üzerine fikirlerini dile getirdiler. Toplantılara katılan kadınlar; SADA Kadın Gelişim ve Dayanılma Merkezinde kendilerini önemli hissettiklerini, merkezdeki çalışmalara katılmalarının öz güvenlerini artırdığını ve sorunlarından uzaklaşmaları için önemli bir fırsat sunduğunu dile getirdiler. Bir faydalanıcı “eskiden uyuşuk hissediyordum, evde hep uyuyasım vardı, şimdi hayatım canlandı, hayatıma bir program geldi. Sabahları buraya geliyorum, kendim için birşey yapıyorum, daha canlıyım. Kadınlar evde oturmamalıymış bunu anladım” diyerek SADA kadın merkezine gelişinin hayatında yarattığı değişikliği aktardı. Toplantıya katılan kadınların büyük çoğunluğu çalışma yaşamına atılmak istediklerini ancak bunun için cesarete, yol gösterilmesine ve desteğe ihtiyaç duyduklarını dile getirdiler. Toplantının ikinci bölümünde proje faydalanıcısı kadınlar beş yıl sonra kendilerini nerede gördüklerini kağıtlara çizdiler ve sonrasında çizimlerini katılımcılara anlatarak sundular. Güzellik salonu, kuaför, fabrika, terzi, yöresel ev yemekleri yapan lokanta açmak, kadınların çizimlerine yansıyan ortak hayalleri oluşturdu.