Haberler

Ordu’da Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü etkinliği düzenlendi

Ordu’da ILO, ÇSGB ve Ordu Valiliği işbirliğinde “Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” etkinliği düzenlendi.

Haberler | 13 Haziran 2018 Çarşamba

ORDU - Ordu’da, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) ve Ordu Valiliği işbirliğinde “Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” etkinliği düzenlendi.

“12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” çerçevesinde, başta valilik olmak üzere Ordu ili kamu kurum ve kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, ILO Türkiye Ofisi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Ordu Valiliği temsilcileri çocuk işçiliği ile mücadele konusunda atılan adımlara dair bilgilendirmede bulundu.


Etkinlikte konuşan Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu ilinde çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik faaliyetlerini anlattı. Yavuz, özellikle fındık hasadı döneminde şehre gelen mevsimlik tarım işçileri için oluşturulan modern geçici konaklama merkezlerinde çocuklar için temel eğitim dersleri, spor etkinlikleri, sanatsal ve kültürel etkinlikler gerçekleştirildiğini belirtti. Vali Yavuz, çocuk işçiliğiyle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda, kamu kurumlarının yanı sıra sivil toplum örgütlerinin, gönüllü kuruluşların, işçi sendikalarının, işveren örgütlerinin, eğitimcilerin ve medya desteğinin gerekliliğinin altını çizdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdür Yardımcısı Şeref Kazancı ise 2002 yılında ilan edilen ‘12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nün çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunda toplumsal farkındalığın ve sosyal sorumluluğun artırılması açısından çok anlamlı olduğunu ifade etti. 1990’lı yılların başından bu yana çocuk işçiliği ile mücadele konusunda başarılı çalışmalar gerçekleştirildiğine değinen Kazancı, Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı ilan edilen 2018 yılında şimdiye kadar gerçekleştirilen çalışmalara hız kazandırılmasının, yapılan çalışmalarda çocuk işçiliği ile mücadele konusuna öncelik verilmesinin ve toplumun tüm kesimlerinin konuyla ilgili farkındalıklarının artırılmasının hedeflendiğini belirtti. Kazancı, ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ILO Türkiye Ofisi ortaklığında yürütülen “Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” çerçevesinde önemli çalışmalar yapıldığını ifade etti.

ILO Türkiye Ofisini temsilen etkinliğe katılan Ceren Ababay Tosyalı ise ILO’nun temel çalışma alanlarından olan çocuk işçiliği ile mücadele konudaki çalışmalarını anlattı. Projenin hayata geçirilmesi sürecinde işbirliğinin öneminin altını çizen Tosyalı, projeye verdikleri destekten ötürü valiliğe, bakanlığa ve destek veren tüm paydaşlara teşekkür etti.