Haberler

SADA KADINLARI DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE SERTİFİKALARINI ALIYOR.

Haberler | 07 Mart 2018 Çarşamba

Japonya Büyükelçiliği tarafından desteklenen UNWomen, ILO ve ASAM işbirliği ile yürütülen “Gaziantep Kadınlara Özel Merkez: Geçim İmkanları Desteği” Projesi” kapsamında kurulan SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi’nde kurslara devam eden kadınlar bugün sertifikalarını alıyor.

Kadınların sosyal ve ekonomik güçlenmesini hedefleyen merkezde, ILO Türkiye Ofisi tarafından geçim kaynakları odaklı faaliyetler yürütülmektedir. Bu çerçevede Suriyeli, Afgan ve Gaziantepli kadınlara yönelik Türkçe kursları, bilgisayar operatörlüğü, hasta kayıt kabul, ambalaj-paketleme, kuaförlük, cilt bakımı kursları düzenlenmektedir. Tüm kurslar Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaygın öğrenme programları kapsamında gerçekleştirilmekte ve kursları başarı ile tamamlayanlar kadınlara MEB onaylı sertifika almaya hak kazanmaktadır. 11 Eylül 2017 tarihinde başlayan kurslardan toplamda 430 kadın mezun olmuş, 303 kadın ise kurslara devam etmektedir.


Kurslardan mezun olan kadınların sağlıklı bir şekilde işgücü piyasalarına girebilmeleri ve insana yakışır işlerde çalışabilmeleri için aynı zamanda bilgilendirme seminerleri gerçekleştirilmektedir. Kadınların dil ve mesleki eğitim becerisi dışında, işgücü piyasasının işleyişine ilişkin de bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla, iş sağlığı ve güvenliği, sosyal güvenlik hakları, çalışma izinleri, iş yaşamında toplumsal cinsiyet eşitliği, İŞKUR’un aktif işgücü programları konularında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Kurslara devam eden kadınlara rol model olabilecek kadınlar, kadın dayanışmasını desteklemek ve kadınlar arasında bilgi akışını güçlendirmek üzere merkeze davet edilmekte ve tecrübelerini kursiyerlere aktarmaktadır.

ILO Türkiye Ofisi, yürütmekte olduğu projelerle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Suriyeli, Afganlı kadınları güçlendirerek tüm kadınların insan onuruna yakışır bir şekilde iş gücü piyasalarında yer almasına olanak sağlamaya devam etmektedir.