İnsan Hakları

ILO projesi kapsamında Bursa ve Ankara’da kadınlara ‘insan hakları eğitimi’ sertifikaları verildi

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yürütülen “Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler” projesi kapsamında, Ankara Altındağ Belediyesi ve Bursa Osmangazi Belediyesi’nin verdiği mesleki eğitim kurslarına katılan ve kadının insan hakları eğitimlerini başarıyla tamamlayan toplam 409 kadına 2 ve 3 Haziran 2016 tarihlerinde Ankara ve Bursa’da düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Haberler | 13 Haziran 2016 Pazartesi

Ankara Altındağ’da 302 kadın sertifika aldı


ILO ve Ankara Altındağ Belediyesi işbirliği çerçevesinde Altındağ Belediyesi bünyesinde verilen mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği tarafından Kadının İnsan Hakları, Medeni Haklar, Anayasal Haklar, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, İletişim, Kadına Yönelik Şiddet, Şiddete Karşı Stratejiler, Kadın ve Sağlık, Ekonomik Haklar gibi konularda 10 hafta sürecince 22 grup halinde eğitimler verildi.

İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansmanı ile ILO tarafından yürütülen “Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesi” projesi çerçevesinde verilen eğitimlere katılan katılımcılardan en az 7 haftalık eğitimleri başarıyla tamamlayan 302 kadına sertifikaları 2 Haziran 2016 tarihinde Ankara Altındağ Belediyesi Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Kültür ve Sanat Merkezi’nde’ düzenlenen bir törenle verildi.

Uluslararası Çalışma Örgütü Proje Koordinatörü Ozan Çakmak; Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Temel ve Kadın İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği’nden Hilal Gençay’ın katıldığı sertifika töreninde konuşan Çakmak proje ve eğitimler hakkında bilgi verdi.

Ozan Çakmak “Umarım bu önemli eğitim programı, eğitime katılan kadınların hem gündelik hayatta hem de çalışma hayatında kullanabilecekleri bilgi ve becerileri edinmelerine ufak da olsa katkı sunabilmiştir,” şeklinde konuştu.

Bursa Osmangazi’de 107 kadın sertifika sahibi oldu


ILO ve Osmangazi Belediyesi işbirliği çerçevesinde ise Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarına (OSMEK) bünyesinde verilen dikiş, el sanatları, bilgisayarlı muhasebe, bilişim teknolojiler ve hasta kabul branşları gibi mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği tarafından yine aynı şekilde Altındağ’da uygulanan müfredatta yer alan Kadının İnsan Hakları, Medeni Haklar, Anayasal Haklar, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, İletişim, Kadına Yönelik Şiddet, Şiddete Karşı Stratejiler, Kadın ve Sağlık, Ekonomik Haklar gibi konularda 10 hafta sürecince 6 grup halinde eğitimler verildi.

Eğitimlere katılan katılımcılardan eğitimleri başarıyla tamamlayan 107 kadına ise sertifikaları 3 Haziran 2016 tarihinde Bursa’nın Osmangazi Belediyesi Soğanlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle verildi.

ILO Proje Koordinatörü Ozan Çakmak; Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Kadın İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği’nden Hilal Gençay’ın katıldığı sertifika töreninde konuşan Çakmak “bu önemli eğitim programının mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlar için hem çalışma hayatlarında hem de diğer alanlarda kullanabilecekleri gerekli beceri ve bilgileri sunmuş olmasından memnuniyet duyuyoruz ve bu eğitimlerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise ILO ile ortaklaşa düzenlenen eğitimlerle ilgili olarak ILO ve Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği’ne teşekkürlerini ifade ederek kursiyerlere sertifikalarını verdi.

BUSMEK kapsamında 61 kadın eğitim aldı

Proje kapsamında ILO ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile yapılan işbirliği çerçevesinde ise Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarına (BUSMEK) katılan iş arayan kadınlar için Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği tarafından 61 kadına 10 hafta boyunca 3 grup halinde kadının insan hakları eğitimi verildi.

İlk aşamaları biten eğitimlerin ikinci aşamasının Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Osmangazi Belediyesi ve Ankara Altındağ Belediyesi ile işbirliği içerisinde Eylül 2016’dan itibaren başlaması planlanıyor.