COVID-19 ve Denizcilik Sektörü

ILO, COVID-19 bağlamında denizci hakları anlaşmasını memnuniyetle karşıladı

Küresel salgın nedeniyle yüzbinlerce denizcinin denizde mahsur kaldığı bir dönemde, yeni uluslararası anlaşma, denizcileri, korunması gereken kilit çalışanlar olarak tanıyor.

Haberler | 09 Temmuz 2020 Perşembe
© ILO
Küresel salgın nedeniyle yüzbinlerce denizcinin denizde mahsur kaldığı bir dönemde, yeni uluslararası anlaşma, denizcileri, korunması gereken kilit çalışanlar olarak tanıyor.

CENEVRE (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Örgütü, COVID-19 krizi nedeniyle denizde mahsur kalan denizcilerin haklarını korumaya yönelik yeni uluslararası önlemleri desteklediğini açıkladı.

ILO, kilit çalışanlar olarak denizcilere daha iyi haklar tanıyan, bir düzineyi aşkın ülke tarafından imzalanan ortak beyanı memnuniyetle karşıladı. Diğer BM kuruluşları ve uluslararası örgütler tarafından da desteklenen yeni önlemler, denizcilerin küresel salgın boyunca ülkelerine dönebilmesini ve daha serbest seyahat edebilmesini sağlıyor.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, “Denizcilik sektöründe COVID-19 küresel salgınının yaratmış olduğu krize çözüm bulmak üzere, sosyal ortaklar ve uluslararası toplumun koordineli çabalarını memnuniyetle karşılıyorum, ve tüm Üye Devletleri, bu ortak beyanın uygulanmasını desteklemeye çağırıyorum” dedi.

Ortak beyan, Birleşik Krallık Hükümeti ev sahipliğinde düzenlenen sanal Uluslararası Denizcilik Zirvesi’nde imzalandı. Zirve’de, COVID-19 küresel salgını nedeniyle 200.000’i aşkın denizciyi denizde mahsur bırakan küresel mürettebat değişim krizi tartışıldı.

Denizcilik sektöründe COVID-19 küresel salgınının yaratmış olduğu krize çözüm bulmak üzere, sosyal ortaklar ve uluslararası toplumun koordineli çabalarını memnuniyetle karşılıyorum, ve tüm Üye Devletleri, bu ortak beyanın uygulanmasını desteklemeye çağırıyorum."

Guy Ryder, ILO Genel Direktörü
Denizcilerin bir kısmı, virüsün yayılmasını durdurmayı amaçlayan uluslararası seyahat kısıtlamaları ve önlemleri nedeniyle, aylardır gemilerde mahsur kalmaya devam ediyor.

Anlaşma, denizciler için yabancı ülke sınırlarının açılmasını, ticari havayolu uçuş sayısının artmasını sağlayacak ve böylelikle, denizcilerin ülkelerine gönderilme çabalarını hızlandıracak.

ILO Uluslararası Çalışma Standartları Departmanı Direktörü Corinne Vargha “Denizciler, küresel salgının etkilerinden en ağır zarar gören kesimler arasında yer alıyor” dedi.

Toplum için kilit hizmet sağlayan bu insanlar sağlık ve güvenlik riskleriyle karşılaşıyorlar; şimdi de, virüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemler nedeniyle ülkelerine dönemedikleri veya gemilerine katılamadıkları için, gittikçe artan biçimde fiziksel ve ruhsal tükenmişlik hali yaşıyorlar.

“Bu nedenle ILO, Birleşik Krallık Devlet Bakanı Sn. Grant Shapps ve Birleşik Krallık Havacılık, Denizcilik ve Güvenlik Bakanı Sn. Kelly Tolhurst’e, tam zamanında yapılmış bu girişim için ve ayrıca gelecekte gidilmesi gereken yön hakkında görüşlerini paylaşma fırsatını ILO’ya tanıdığı için teşekkür eder.”

ILO, hükümetlerin, küresel salgın esnasında hayati önem taşıyan tıbbi malzeme, güvenlik ekipmanı, gıda ve diğer kritik malların ticaret akışı ve taşınmasını sağlayan denizcileri “kilit çalışanlar” olarak tanımalarını teşvik ediyordu.

ILO, 2006 tarihli Denizcilik Çalışma Sözleşmesi’nin (MLC, 2006) sağladığı rehberliğe dayanarak sosyal ortaklar - hükümetler, işçi ve işveren örgütleri- ve uluslararası organlar ile işbirliği halinde bu sorunu çözmeye çalışıyordu. Anılan uluslararası organlar arasında Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF), Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO), Avrupa Birliği ve bazı hükümetler yer alıyor.

Vargha "ILO, bu acil sorunun çözülmesine ve mürettebat değişimlerinin hızlandırılmasına yardım edecek eylemlere yararlı, uygulamaya dönük ve zamanında taahhüt sağlayan ortak beyanı destekliyor” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu girişimin uygulamaya konulması yoluyla, mürettebat değişimi sorununun ele alınmasında, ortaklarımıza destek sağlamaya kararlılıkla devam edeceğiz.”