COVID-19 ve Deniz Taşımacılığı

Denizciler ve balıkçılar: COVID-19 pandemisi boyunca hayati hizmetleri sunuyorlar

Dünyadaki birçok ülke İşçi Bayramı’nı kutlarken, Uluslararası Çalışma Örgütü, hükümetlere, COVID-19 pandemisinde denizcilerin ve balıkçıların korunması için önlem alın çağrısı yaptı.

Yorum | 30 Nisan 2020 Perşembe
Corinne Vargha, ILO Uluslararası Çalışma Standartları Departmanı Direktörü ve Alette van Leur, ILO Sektörel Politikalar Departmanı Direktörü
COVID-19 pandemisi, bütün dünyada eşi benzeri görülmemiş bir durum yarattı. Hastalığın yayılmasını durdurmak ve etkilerini azaltmak için, hükümetler seyahatleri kısıtladı ve sınırları kapattılar. Çok sayıda liman ve havalimanı kapandı, gemilerin girişine izin verilmedi, uçaklar parka çekildi.

Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 90’ı, çalışma yaşamındaki iki milyon denizci sayesinde, deniz taşımacılığı yoluyla yürütülüyor. Buna ek olarak, ticari balıkçılık da dünyada başlıca gıda kaynaklarından birini oluşturuyor.

Birçok denizci, uzun süre gemilerde kalıyor; aşırı yorgunluğu önlemek için, mürettebatın düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekiyor. Bu da her ay 100.000 kadar denizcinin rotasyonu anlamına geliyor.

Ancak bugünlerde, COVID-19 pandemisi nedeniyle getirilen kısıtlamalar yüzünden, yaklaşık 90.000 denizci, yolcusu bulunmayan seyahat gemilerinde mahsur kaldılar, hatta kimi durumda ücret dahi ödenmeksizin. Yine aynı büyüklükte bir işgücü de, planlanmış olan hizmet sürelerinden çok uzun süre boyunca ticari gemilerde kalmaya mecbur oldular.

ILO’ya ulaşan şikayetlere göre, kıyı tesislerinde acil tıbbi bakıma ihtiyacı olan çok sayıda denizcinin kıyıya çıkmasına dünyadaki birçok liman idaresi izin vermiyor. Gemilerde bulunan denizciler ve balıkçılar fiilen mahsur kalmış durumdadır. Öte yandan, denize dönmeyi bekleyenler ise zaten gelir kaynaklarını kaybetti.

© Uluslararası Denizcilik Örgütü
ILO, hükümetlerin, mürettebat değişikliğini ve denizcilerin ve balıkçıların ülkelerinde dönmelerini kolaylaştırmak için tüm önlemleri hiç gecikmeden almaları, diğer yandan da hastalığın bulaşma riskini asgariye indirecek adımları atmaları için çağrıda bulunuyor. Pandemi boyunca, denizcilerin ve balıkçıların sağlığı ve güvenliği ön planda tutulmalıdır.

Bu pandemide, 2006 tarihli Denizcilik Çalışma Sözleşmesi’nin hem denizcileri hem de gemi sahiplerini destekleyen güçlü ve pratik bir araç olduğu da kanıtlanmış oldu.

Denizciler ve gemi sahipleri, korunma için Sözleşme’ye gözlerini çevirdiler; işte bu nedenle ILO, COVID-19 pandemisi bağlamında korunmanın uygulanması hakkında tavsiyeler veren bir bilgi notu, ayrıca COVID-19 bağlamında deniz taşımacılığı ve balıkçılık sektörel bilgi notu yayınladı.

ILO ayrıca, denizcilik sektöründe COVID-19 salgınının yarattığı sorunlara küresel çapta koordineli yanıt geliştirmek ve uygulamak için, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS) ve Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF) güç birliği yapıyor.

Yazarlar: Corinne Vargha, ILO Uluslararası Çalışma Standartları Departmanı Direktörü ve Alette van Leur, ILO Sektörel Politikalar Departmanı Direktörü